REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych w 2019 r.

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Magda Sławińska-Rzemek, Doradca podatkowy w firmie inFakt
Magda Sławińska-Rzemek, Doradca podatkowy w firmie inFakt

REKLAMA

REKLAMA

Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Znajduje się w nim wiele rewolucyjnych zmian. Przedstawiamy kilka z nich, które mogą mieć największe znaczenie zarówno dla przedsiębiorców, jak i księgowych.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Autopromocja

Podatki 2019

Uregulowanie obrotu kryptowalutami

Jedną z rzeczy, jaka ulegnie zmianie, jeżeli projektowana nowelizacja zostanie uchwalona, będzie sposób rozliczenia przychodu uzyskanego z obrotu kryptowalutami.

Przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej zostaną zaliczone do źródła przychodu, jakim są przychody z kapitałów pieniężnych. Opodatkowaniu podlegać będzie odpłatne zbycie kryptowalut, a pojęciem tym określana będzie wymiana wirtualnej waluty na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż wirtualna waluta lub też regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.

Dla przypomnienia dodam, że stawka podatku od kapitałów pieniężnych wynosi 19%, a podatek płacony jest od dochodu (przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto tutaj również zaznaczyć, że w przypadku obrotu kryptowalutami koszty uzyskania przychodu będzie można rozliczyć w roku ich poniesienia oraz w roku kolejnym. Strata wygenerowana w wyniku takiej działalności nie będzie mogła zostać rozliczona w okresie pięciu kolejnych lat, tak jak to jest w przypadku innych źródeł dochodu.

Istotne jest również to, że zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy zmieniającej nowe regulacje dotyczące rozliczania obrotu kryptowalutami będą dotyczyć dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2018 r.

Polecamy: W jakim kierunku zmierza księgowość, obsługa biur rachunkowych oraz system podatkowo-księgowy w 2019? – konferencja w Krakowie 12 lutego

Zobacz: Zasady rozliczania obrotu kryptowalutami na gruncie obecnie obowiązujących przepisów

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Rozliczanie samochodów w działalności gospodarczej

W planowanej nowelizacji przepisów zaproponowane zostały rewolucyjne zmiany dotyczące rozliczania samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej.

Wyższy limit amortyzacji

Pierwsza z propozycji zmian dotyczy podniesienia limitu amortyzacji środka trwałego jakim jest samochód osobowy z 20.000 euro (przeliczanej na złotówki po kursie NBP z dnia przekazania samochodu do używania) do 150.000 zł.

Likwidacja „kilometrówki”

Kolejna propozycja dotyczy zmiany sposobu rozliczania samochodu prywatnego przedsiębiorcy, niewprowadzonego do działalności gospodarczej.

Obecnie przedsiębiorca w takim przypadku prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówkę. Po zmianach kilometrówka nie będzie prowadzona, a przedsiębiorca wykorzystujący taki samochód będzie miał możliwość rozliczenia w kosztach wyłącznie 20% wydatków ponoszonych z tytułu jego używania (w tym ubezpieczenia).

Zmiana sposobu rozliczania kosztów leasingu

Przedsiębiorca, który użytkuje samochód na podstawie umowy leasingu, najmu, dzierżawy będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki w wysokości nieprzekraczającej ich części ustalonej w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu, który jest przedmiotem umowy.

Warto również zwrócić uwagę na to, że w przypadku wykupu samochodu z leasingu przedsiębiorca, który taki samochód wykupi i wprowadzi go do działalności gospodarczej będzie miał prawo o jego amortyzacji tylko do kwoty 150.000 zł.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Autopromocja

Podatek od wyprowadzki

Kolejną z planowanych zmian jest wprowadzenie tzw. exit tax, czyli podatku od wyprowadzki. Podatek taki będzie musiał zapłacić podatnik, w przypadku, gdy przeniesie poza terytorium Polski składnik majątku, w wyniku czego Polska utraci przynajmniej częściowo prawo do opodatkowania przychodów ze zbycia tego majątku.

Nowelizacja przewiduje dwie stawki podatku:

- 19% podstawy opodatkowania – gdy ustalana jest wartość składnika majątku oraz

- 3% podstawy opodatkowania – gdy nie ustala się wartości podatkowej składnika majątku.

Co do zasady, podatek od wyprowadzki dotyczyć będzie tych składników majątku,  których wartość rynkowa przekracza 2.000.000 zł.


Zeznanie podatkowe małżonków

Warto wspomnieć tutaj o bardzo korzystnej dla osób fizycznych zmianie przepisów -  małżonkowie będą mogli złożyć zeznanie podatkowe po terminie i nie stracą preferencji, jaką jest wspólne rozliczenie podatkowe. Obecnie taka możliwość istnieje tylko w przypadku, jeżeli zeznanie podatkowe zostanie złożone w terminie.

Ulga na własne cele mieszkaniowe

W przypadku nieruchomości należących do majątku prywatnego podatnika wskazano, że termin pięcioletni, w czasie którego sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych:

- w przypadku zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku będzie liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło wybudowanie tej nieruchomości przez spadkodawcę, natomiast

- w przypadku zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości należącej do majątku wspólnego okres pięcioletni będzie liczony od dnia nabycia tej nieruchomości do majątku wspólnego.

Warto również podkreślić, że podatnicy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania, będą mieć, trzy – a nie jak to jest obecnie dwa – lata na wydatkowanie środków ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.

Projekt nowelizacji znajduje się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W chwili przygotowywania artykułu ustawa nie została jeszcze przekazana do Sejmu.

Autor: Magda Sławińska-Rzemek, Doradca podatkowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  Kiedy nieruchomość (np. budynek) powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku od nieruchomości jako związana z prowadzeniem działalności gospodarczej?

  Na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych maksymalne stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej są znacznie (a w przypadku budynków - wielokrotnie) większe od stawek dotyczących np. nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne. Rodzi to częste konflikty właścicieli nieruchomości z organami podatkowymi (gminami). Bo przecież nie każda nieruchomość będąca własnością przedsiębiorcy jest związana z prowadzoną przez niego działalnością. Choć czasem granica jest subtelna i cienka. Jakie kryteria decydują o tym, że nieruchomość jest związana z działalnością gospodarczą?

  Ruszyły wzmożone kontrole celne przed Świętami - głównie zabawek i elektroniki

  Sezon przedświąteczny oznacza zwiększony popyt i konieczność dostarczenia zamówień na czas. Organy celno-skarbowe mogą zażądać rewizji towaru, zwykle kontrolowane są towary podwyższonego ryzyka, takie jak zabawki i sprzęt elektroniczny. – W związku z koniecznością przeprowadzenia wszystkich procedur celnych na importowanym z krajów trzecich towarze, powinien on przybyć do Polski z odpowiednim wyprzedzeniem – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

  Obowiązki przed sprawozdaniem finansowym: ocena kontynuacji działalności

  Przed sporządzeniem sprawozdania finansowego, kierownik jednostki zobowiązany jest dokonać oceny zdolności jednostki do kontynuacji prowadzenia działalności. Ta ocena jest istotna przede wszystkim ze względu na właściwy sposób wyceny aktywów. 

  Chipy płatnicze – wygoda czy wyzwanie dla konsumenta? Chciałbyś mieć chipa pod skórą?

  Co myślimy o użytkownikach chipów płatniczych? Jakie przypisujemy im cechy? Ten temat zbadali dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Łukasz Sułkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  „Nie trzymaj wszystkich jajek w jednym koszyku”, czyli jak inwestować w dzisiejszych czasach. I w co?

  Nie wystarczy oszczędzać, trzeba inwestować. Ale w co w wymagających czasach? Jak dywersyfikować inwestycje? Jak minimalizować ryzyko? 

  Nadpłaty VAT w związku z obrotem konsumenckim. Czy wyrok TSUE będzie korzystny dla podatników? Co wynika z opinii Rzecznik Generalnej?

  Podatnicy spierający się z fiskusem o stwierdzenie nadpłaty w związku z tym, że pobrali od konsumentów i odprowadzili do organów podatkowych VAT według stawki wyższej niż właściwa, zyskali nowego sojusznika. 16 listopada 2023 r. Rzecznik Generalna Juliane Kokott wydała opinię w polskiej sprawie C-606/22, rozpatrywanej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w konsekwencji pytania prejudycjalnego zadanego przez Naczelny Sąd Administracyjny. Rzecznik uznała, że praktyka polskich organów podatkowych, polegająca na odmowie stwierdzenia nadpłat, uzasadniana m.in. ryzykiem bezpodstawnego wzbogacenia po stronie wnioskującego podatnika, jest niezgodna z przepisami UE.

  Niedziele handlowe w grudniu 2023 r. - dwie przed Wigilią. A 24 grudnia nie zrobisz zakupów w większości sklepów

  W dniu 29 listopada 2023 r. Sejm przyjął ustawę (nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele), zgodnie z którą, jeżeli niedziela przypada 24 grudnia (Wigilia), to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. W 2023 roku niedziele handlowe przed Świętami Bożego Narodzenia wypadają 10 i 17 grudnia.

  REKLAMA