REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych w 2019 r.

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Magda Sławińska-Rzemek, Doradca podatkowy w firmie inFakt
Magda Sławińska-Rzemek, Doradca podatkowy w firmie inFakt

REKLAMA

REKLAMA

Rząd przygotował projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Znajduje się w nim wiele rewolucyjnych zmian. Przedstawiamy kilka z nich, które mogą mieć największe znaczenie zarówno dla przedsiębiorców, jak i księgowych.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Autopromocja

Podatki 2019

Uregulowanie obrotu kryptowalutami

Jedną z rzeczy, jaka ulegnie zmianie, jeżeli projektowana nowelizacja zostanie uchwalona, będzie sposób rozliczenia przychodu uzyskanego z obrotu kryptowalutami.

Przychody z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej zostaną zaliczone do źródła przychodu, jakim są przychody z kapitałów pieniężnych. Opodatkowaniu podlegać będzie odpłatne zbycie kryptowalut, a pojęciem tym określana będzie wymiana wirtualnej waluty na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż wirtualna waluta lub też regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.

Dla przypomnienia dodam, że stawka podatku od kapitałów pieniężnych wynosi 19%, a podatek płacony jest od dochodu (przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto tutaj również zaznaczyć, że w przypadku obrotu kryptowalutami koszty uzyskania przychodu będzie można rozliczyć w roku ich poniesienia oraz w roku kolejnym. Strata wygenerowana w wyniku takiej działalności nie będzie mogła zostać rozliczona w okresie pięciu kolejnych lat, tak jak to jest w przypadku innych źródeł dochodu.

Istotne jest również to, że zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy zmieniającej nowe regulacje dotyczące rozliczania obrotu kryptowalutami będą dotyczyć dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2018 r.

Polecamy: W jakim kierunku zmierza księgowość, obsługa biur rachunkowych oraz system podatkowo-księgowy w 2019? – konferencja w Krakowie 12 lutego

Zobacz: Zasady rozliczania obrotu kryptowalutami na gruncie obecnie obowiązujących przepisów

Rozliczanie samochodów w działalności gospodarczej

W planowanej nowelizacji przepisów zaproponowane zostały rewolucyjne zmiany dotyczące rozliczania samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej.

Wyższy limit amortyzacji

Pierwsza z propozycji zmian dotyczy podniesienia limitu amortyzacji środka trwałego jakim jest samochód osobowy z 20.000 euro (przeliczanej na złotówki po kursie NBP z dnia przekazania samochodu do używania) do 150.000 zł.

Likwidacja „kilometrówki”

Kolejna propozycja dotyczy zmiany sposobu rozliczania samochodu prywatnego przedsiębiorcy, niewprowadzonego do działalności gospodarczej.

Obecnie przedsiębiorca w takim przypadku prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówkę. Po zmianach kilometrówka nie będzie prowadzona, a przedsiębiorca wykorzystujący taki samochód będzie miał możliwość rozliczenia w kosztach wyłącznie 20% wydatków ponoszonych z tytułu jego używania (w tym ubezpieczenia).

Zmiana sposobu rozliczania kosztów leasingu

Przedsiębiorca, który użytkuje samochód na podstawie umowy leasingu, najmu, dzierżawy będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki w wysokości nieprzekraczającej ich części ustalonej w takiej proporcji, w jakiej kwota 150.000 zł pozostaje do wartości samochodu, który jest przedmiotem umowy.

Warto również zwrócić uwagę na to, że w przypadku wykupu samochodu z leasingu przedsiębiorca, który taki samochód wykupi i wprowadzi go do działalności gospodarczej będzie miał prawo o jego amortyzacji tylko do kwoty 150.000 zł.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Podatek od wyprowadzki

Kolejną z planowanych zmian jest wprowadzenie tzw. exit tax, czyli podatku od wyprowadzki. Podatek taki będzie musiał zapłacić podatnik, w przypadku, gdy przeniesie poza terytorium Polski składnik majątku, w wyniku czego Polska utraci przynajmniej częściowo prawo do opodatkowania przychodów ze zbycia tego majątku.

Nowelizacja przewiduje dwie stawki podatku:

- 19% podstawy opodatkowania – gdy ustalana jest wartość składnika majątku oraz

- 3% podstawy opodatkowania – gdy nie ustala się wartości podatkowej składnika majątku.

Co do zasady, podatek od wyprowadzki dotyczyć będzie tych składników majątku,  których wartość rynkowa przekracza 2.000.000 zł.


Zeznanie podatkowe małżonków

Warto wspomnieć tutaj o bardzo korzystnej dla osób fizycznych zmianie przepisów -  małżonkowie będą mogli złożyć zeznanie podatkowe po terminie i nie stracą preferencji, jaką jest wspólne rozliczenie podatkowe. Obecnie taka możliwość istnieje tylko w przypadku, jeżeli zeznanie podatkowe zostanie złożone w terminie.

Ulga na własne cele mieszkaniowe

W przypadku nieruchomości należących do majątku prywatnego podatnika wskazano, że termin pięcioletni, w czasie którego sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych:

- w przypadku zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku będzie liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło wybudowanie tej nieruchomości przez spadkodawcę, natomiast

- w przypadku zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomości należącej do majątku wspólnego okres pięcioletni będzie liczony od dnia nabycia tej nieruchomości do majątku wspólnego.

Warto również podkreślić, że podatnicy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania, będą mieć, trzy – a nie jak to jest obecnie dwa – lata na wydatkowanie środków ze sprzedaży nieruchomości na własne cele mieszkaniowe.

Projekt nowelizacji znajduje się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W chwili przygotowywania artykułu ustawa nie została jeszcze przekazana do Sejmu.

Autor: Magda Sławińska-Rzemek, Doradca podatkowy inFakt

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA