REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w PIT i CIT od 2019 roku - ceny transferowe

Accace Polska
Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.
Zmiany w PIT i CIT od 2019 roku - ceny transferowe
Zmiany w PIT i CIT od 2019 roku - ceny transferowe

REKLAMA

REKLAMA

Projekt (z 15 lipca 2018 r.) ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (dalej: Projekt), zawiera szereg istotnych zmian także w przepisach dotyczących cen transferowych. Zmiany te mają na celu zarówno uproszczenie obowiązujących przepisów, jak i zmniejszenie obciążeń o charakterze administracyjno – biurokratycznym, ciążących na podmiotach realizujących transakcje z podmiotami powiązanymi. Zmiany te mają wejść w życie od początku 2019 roku.

Najważniejsze zmiany:

REKLAMA

Autopromocja

Nowy rozdział w ustawie

Dotychczas obowiązujące przepisy dotyczące zagadnień związanych z cenami transferowymi (w ustawie o PIT: art. 25 i 25a; w ustawie o PIT art. 9a i 11) zostaną usunięte i zastąpione nowym rozdziałem (odpowiednio: w ustawie o PIT rozdział 4b, a w ustawie o CIT rozdział 1a). W ramach ww. rozdziału zostanie wprowadzony m.in. słowniczek zawierający definicje legalne najważniejszych pojęć tj. m.in.: transakcja; podmioty powiązane; warunki; transakcje kontrolowane.

Progi dokumentacyjne

Obowiązek sporządzenia dokumentacji ma być uzależniony wyłącznie od wielkości sprzedaży lub zakupów w ramach transakcji jednego rodzaju (zlikwidowana zostanie zależność od przychodów i kosztów podatnika). Nowe progi będą wynosić odpowiednio:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 2 mln zł dla transakcji zakupu/sprzedaży: wartości niematerialnych i prawnych, usług, korzystania/udostępnienia: środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, przypisania dochodu do zakładu zagranicznego oraz innych transakcji;
  • 10 mln zł dla transakcji zakupu/sprzedaży: rzeczowych aktywów obrotowych, środków trwałych, pozyskania/udzielenia: finansowania dłużnego, poręczenia lub gwarancji.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: INFORLEX Biznes

Dokumentacja grupowa na nowych zasadach

Do sporządzenia dokumentacji grupowej będą zobowiązani wyłącznie podatnicy obowiązani do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych należący do grupy podmiotów powiązanych:

  • dla której sporządzane jest skonsolidowane sprawozdanie finansowe,
  • której skonsolidowane przychody przekroczyły w poprzednim roku obrotowym kwotę 200 000 000 zł lub jej równowartość.

Jednocześnie, jak wynika z Projektu, ustawodawca przewiduje możliwość realizacji obowiązku posiadania dokumentacji grupowej poprzez wykorzystanie w tym celu dokumentacji sporządzonej przez inny podmiot z grupy, w tym również ww. dokumentacji sporządzonej w języku angielskim.

„Nowe” elementy dokumentacji

Projektu zakłada wprowadzenie nowych elementów w dokumentacji lokalnej i grupowej, tak aby by były one jednolite z wymogami wynikającymi z wytycznych OECD.

Oznacza to, że dokumentacja lokalna będzie zawierać: opis podmiotu powiązanego, opis transakcji, analizę cen transferowych oraz informacje finansowe. Natomiast dokumentacja grupowa będzie zawierać: opis grupy podmiotów powiązanych, opis istotnych wartości niematerialnych i prawnych grupy podmiotów powiązanych, opis istotnych transakcji finansowych grupy podmiotów powiązanych oraz informacje finansowe i podatkowe grupy podmiotów powiązanych.

Uproszczone zasady rozliczeń (tzw. save harbours)

W przypadku transakcji dotyczących usług o niskiej wartości dodanej oraz transakcji finansowych (tj. pożyczek, kredytów oraz emisji obligacji) zostaną wprowadzone nowe zasady ich rozliczeń. W wyniku ustawowego określenia akceptowalnego poziomu narzutu lub innych warunków transakcji, niniejsze rozwiązania umożliwiają uznanie ceny za rynkową bez konieczności przygotowania benchmarku (analizy porównawczej).

Dodatkowo, należy wskazać, ze ustawodawca planuje wprowadzić (jako załącznik do ustawy) katalog zawierający wykaz usług o niskiej wartości dodanej.

Rozszerzenie listy metod kalkulacji ceny

Projekt przewiduje możliwość wprowadzenia zastosowania przez organy kontrolne (w uzasadnionych przypadkach), innych metod do określania/weryfikacji ceny transferowej niż metody podstawowe wskazane w polskich przepisach podatkowych.

Korekty cen transferowych

Projekt zakłada, że korekt cen transferowych (TP adjustment) będzie stanowiła odpowiednio przychód lub koszt uzyskania przychodów i będzie ujmowana w roku, którego dotyczy w sytuacji gdy, że zostaną spełnione warunki wskazane w przepisie.

Nowe terminy

Jak wynika z Projektu, terminy na złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz złożenie informacji o cenach transferowych zostaną wydłużone z 3 do 9 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego. Natomiast termin na sporządzenie grupowej dokumentacji cen transferowych będzie wydłużony do 12 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego.

E-raportowanie

Obowiązku składania przez podatników sprawozdań CIT/TP lub PIT/TP zostanie zastąpiony raportowaniem cen transferowych w formie elektronicznej (TP-R), które jednocześnie zapewni większą efektywność typowania podatników do kontroli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA