REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w PIT i CIT od 2019 roku - ceny transferowe

Accace Polska
Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.
Zmiany w PIT i CIT od 2019 roku - ceny transferowe
Zmiany w PIT i CIT od 2019 roku - ceny transferowe

REKLAMA

REKLAMA

Projekt (z 15 lipca 2018 r.) ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (dalej: Projekt), zawiera szereg istotnych zmian także w przepisach dotyczących cen transferowych. Zmiany te mają na celu zarówno uproszczenie obowiązujących przepisów, jak i zmniejszenie obciążeń o charakterze administracyjno – biurokratycznym, ciążących na podmiotach realizujących transakcje z podmiotami powiązanymi. Zmiany te mają wejść w życie od początku 2019 roku.

Najważniejsze zmiany:

Autopromocja

Nowy rozdział w ustawie

Dotychczas obowiązujące przepisy dotyczące zagadnień związanych z cenami transferowymi (w ustawie o PIT: art. 25 i 25a; w ustawie o PIT art. 9a i 11) zostaną usunięte i zastąpione nowym rozdziałem (odpowiednio: w ustawie o PIT rozdział 4b, a w ustawie o CIT rozdział 1a). W ramach ww. rozdziału zostanie wprowadzony m.in. słowniczek zawierający definicje legalne najważniejszych pojęć tj. m.in.: transakcja; podmioty powiązane; warunki; transakcje kontrolowane.

Progi dokumentacyjne

Obowiązek sporządzenia dokumentacji ma być uzależniony wyłącznie od wielkości sprzedaży lub zakupów w ramach transakcji jednego rodzaju (zlikwidowana zostanie zależność od przychodów i kosztów podatnika). Nowe progi będą wynosić odpowiednio:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 2 mln zł dla transakcji zakupu/sprzedaży: wartości niematerialnych i prawnych, usług, korzystania/udostępnienia: środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, przypisania dochodu do zakładu zagranicznego oraz innych transakcji;
 • 10 mln zł dla transakcji zakupu/sprzedaży: rzeczowych aktywów obrotowych, środków trwałych, pozyskania/udzielenia: finansowania dłużnego, poręczenia lub gwarancji.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Polecamy: INFORLEX Biznes

Dokumentacja grupowa na nowych zasadach

Do sporządzenia dokumentacji grupowej będą zobowiązani wyłącznie podatnicy obowiązani do sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych należący do grupy podmiotów powiązanych:

 • dla której sporządzane jest skonsolidowane sprawozdanie finansowe,
 • której skonsolidowane przychody przekroczyły w poprzednim roku obrotowym kwotę 200 000 000 zł lub jej równowartość.

Jednocześnie, jak wynika z Projektu, ustawodawca przewiduje możliwość realizacji obowiązku posiadania dokumentacji grupowej poprzez wykorzystanie w tym celu dokumentacji sporządzonej przez inny podmiot z grupy, w tym również ww. dokumentacji sporządzonej w języku angielskim.

„Nowe” elementy dokumentacji

Projektu zakłada wprowadzenie nowych elementów w dokumentacji lokalnej i grupowej, tak aby by były one jednolite z wymogami wynikającymi z wytycznych OECD.

Oznacza to, że dokumentacja lokalna będzie zawierać: opis podmiotu powiązanego, opis transakcji, analizę cen transferowych oraz informacje finansowe. Natomiast dokumentacja grupowa będzie zawierać: opis grupy podmiotów powiązanych, opis istotnych wartości niematerialnych i prawnych grupy podmiotów powiązanych, opis istotnych transakcji finansowych grupy podmiotów powiązanych oraz informacje finansowe i podatkowe grupy podmiotów powiązanych.

Uproszczone zasady rozliczeń (tzw. save harbours)

W przypadku transakcji dotyczących usług o niskiej wartości dodanej oraz transakcji finansowych (tj. pożyczek, kredytów oraz emisji obligacji) zostaną wprowadzone nowe zasady ich rozliczeń. W wyniku ustawowego określenia akceptowalnego poziomu narzutu lub innych warunków transakcji, niniejsze rozwiązania umożliwiają uznanie ceny za rynkową bez konieczności przygotowania benchmarku (analizy porównawczej).

Autopromocja

Dodatkowo, należy wskazać, ze ustawodawca planuje wprowadzić (jako załącznik do ustawy) katalog zawierający wykaz usług o niskiej wartości dodanej.

Rozszerzenie listy metod kalkulacji ceny

Projekt przewiduje możliwość wprowadzenia zastosowania przez organy kontrolne (w uzasadnionych przypadkach), innych metod do określania/weryfikacji ceny transferowej niż metody podstawowe wskazane w polskich przepisach podatkowych.

Korekty cen transferowych

Projekt zakłada, że korekt cen transferowych (TP adjustment) będzie stanowiła odpowiednio przychód lub koszt uzyskania przychodów i będzie ujmowana w roku, którego dotyczy w sytuacji gdy, że zostaną spełnione warunki wskazane w przepisie.

Nowe terminy

Jak wynika z Projektu, terminy na złożenie oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz złożenie informacji o cenach transferowych zostaną wydłużone z 3 do 9 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego. Natomiast termin na sporządzenie grupowej dokumentacji cen transferowych będzie wydłużony do 12 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego.

E-raportowanie

Obowiązku składania przez podatników sprawozdań CIT/TP lub PIT/TP zostanie zastąpiony raportowaniem cen transferowych w formie elektronicznej (TP-R), które jednocześnie zapewni większą efektywność typowania podatników do kontroli.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA