Rozliczenie podatkowe PIT z Wielkiej Brytanii - zasady ogólne
REKLAMA
REKLAMA
Rozliczenia podatkowego w Wielkiej Brytanii można dokonać po zakończeniu roku podatkowego, czyli po 5 kwietnia, wyjątkiem może być sytuacja, kiedy zakończymy pracę w UK przed zakończeniem roku podatkowego i nie zamierzamy już podejmować żadnego innego zatrudnienia w tym samym roku podatkowym.
REKLAMA
Do prawidłowego rozliczenia potrzebny będzie minimum jeden dokument, który pracownik otrzymuje od pracodawcy. Może to być:
- P45 - zaświadczenie, które pracownik otrzymuje po zakończeniu stosunku pracy;
- P60 – zaświadczenie, które pracownik otrzymuje po zakończeniu roku podatkowego;
- payslipy – tzw. odcinki z wypłat.
W przypadku zgubienia lub nie otrzymania dokumentów, podatnik może się rozliczyć korzystając z numeru NI No (National Insurance Number).
Obowiązek rozliczenia podatkowego PIT w Wielkiej Brytanii mają osoby, które posiadając nieopodatkowane dochody np. z wynajmu nieruchomości czy pobierania innych świadczeń przekroczą ustaloną kwotę dochodu. Do rozliczenia zobligowane są również osoby posiadające własną działalność (nawet w przypadku, gdy działalność ta nie przyniosła dochodów). HM Revenue&Customs (Urząd Skarbowy i Podatkowy w Wielkiej Brytanii) może jednak wezwać do rozliczenia każdą osobę, która miała dochody z pracy na terenie UK.
Warto dokonać rozliczenia, nawet jeśli jest to tylko rozliczenie z pracy sezonowej, ponieważ w większości przypadków wysokość podatku, który mamy obowiązek zapłacić jest mniejszy niż zaliczka, którą odprowadza pracodawca. Podatnik ma wtedy dużą szansę na odzyskanie nadpłaty. Może także dojść do sytuacji, że odzyskamy cały zapłacony podatek, dzieje się tak w przypadku, gdy nie przekroczymy kwoty wolnej od podatku (w 2017/18 roku było to 11 500 GBP).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat