reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Rozliczenie podatkowe PIT z Wielkiej Brytanii - zasady ogólne

Rozliczenie podatkowe PIT z Wielkiej Brytanii - zasady ogólne

Rok podatkowy w Polsce trwa od 1 stycznia do 31 grudnia, natomiast w Wielkiej Brytanii trwa on od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku. W wyniku zawartej pomiędzy Polską, a Wielką Brytanią umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochody z pracy w UK nie są opodatkowane w Polsce, ale są brane pod uwagę przy obliczaniu łącznej kwoty dochodu. Stąd wynika, że osoby które w danym roku uzyskały również dochody z pracy w innych krajach niż UK, mają również obowiązek wykazania swoich dochodów z pracy w Wielkiej Brytanii w swoim rozliczeniu PIT w Polsce.

Rozliczenia podatkowego w Wielkiej Brytanii można dokonać po zakończeniu roku podatkowego, czyli po 5 kwietnia, wyjątkiem może być sytuacja, kiedy zakończymy pracę w UK przed zakończeniem roku podatkowego i nie zamierzamy już podejmować żadnego innego zatrudnienia w tym samym roku podatkowym.

Do prawidłowego rozliczenia potrzebny będzie minimum jeden dokument, który pracownik otrzymuje od pracodawcy. Może to być:

- P45 - zaświadczenie, które pracownik otrzymuje po zakończeniu stosunku pracy;

- P60 – zaświadczenie, które pracownik otrzymuje po zakończeniu roku podatkowego;

- payslipy – tzw. odcinki z wypłat.

W przypadku zgubienia lub nie otrzymania dokumentów, podatnik może się rozliczyć korzystając z numeru NI No (National Insurance Number).

Obowiązek rozliczenia podatkowego PIT w Wielkiej Brytanii mają osoby, które posiadając nieopodatkowane dochody np. z wynajmu nieruchomości czy pobierania innych świadczeń przekroczą ustaloną kwotę dochodu. Do rozliczenia zobligowane są również osoby posiadające własną działalność (nawet w przypadku, gdy działalność ta nie przyniosła dochodów). HM Revenue&Customs (Urząd Skarbowy i Podatkowy w Wielkiej Brytanii) może jednak wezwać do rozliczenia każdą osobę, która miała dochody z pracy na terenie UK.

Warto dokonać rozliczenia, nawet jeśli jest to tylko rozliczenie z pracy sezonowej, ponieważ w większości przypadków wysokość podatku, który mamy obowiązek zapłacić jest mniejszy niż zaliczka, którą odprowadza pracodawca. Podatnik ma wtedy dużą szansę na odzyskanie nadpłaty. Może także dojść do sytuacji, że odzyskamy cały zapłacony podatek, dzieje się tak w przypadku, gdy nie przekroczymy kwoty wolnej od podatku (w 2017/18 roku było to 11 500 GBP).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Grajda

Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama