REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenie otrzymane w ramach stażu studenckiego za granicą jest opodatkowane PIT w Polsce?

Czy wynagrodzenie otrzymane w ramach stażu studenckiego za granicą jest opodatkowane PIT w Polsce?
Czy wynagrodzenie otrzymane w ramach stażu studenckiego za granicą jest opodatkowane PIT w Polsce?

REKLAMA

REKLAMA

Osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów – jest to tak zwany nieograniczony obowiązek podatkowy, zawarty w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). Art. 21 ust. 1 pkt 39 tej ustawy i kolejne wskazują na pewne grupy stypendiów podlegające zwolnieniu z opodatkowania. W związku z tym w niektórych stanach faktycznych istnieją wątpliwości, czy otrzymane środki w ramach stażu studenckiego za granicą winny zostać opodatkowane w Polsce?

Pytanie interpretacyjne postawiła Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej podatniczka, która postanowiła wyjechać na ostatni rok studiów magisterskich do Francji. Decyzja przez nią podjęta nie była związana z jakikolwiek programem realizowanym w ramach współpracy uczelnianej. Na francuskim uniwersytecie zaproponowano jest dwuetapowy tok nauczania składający się z części teoretycznej oraz stażu, za który otrzymała w 2016 roku jednorazowe wynagrodzenie w wysokości 3 900 euro. W świetle obowiązujących we Francji przepisów osoba, która nie ukończyła 25 roku życia, zwolniona jest z obowiązku podatkowego, gdy jej dochody nie przekraczają 3 krotności minimalnego wynagrodzenia, które na rok 2016 wynosiło 1466 euro.

Autopromocja

Przedmiotowe pytanie zadane przez studentkę dotyczyło zobowiązania do opodatkowania otrzymanego dochodu w Polsce. Jej zdaniem otrzymane na stażu środki powinny podlegać zwolnieniu zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 39 i kolejne ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jako uzasadnienie swojego stanowiska powoływała się w szczególności na interpretację poselską nr 17304, gdzie w podobnej sprawie Minister Finansów podniósł, że stypendia zagraniczne mogą podlegać zwolnieniu na podstawie krajowych przepisów, gdy przepisy państwa obcego są tożsame z tymi wprowadzonymi w Polsce.

Podatniczka powoływała się również na tendencję wynikającą z orzecznictwa sądów administracyjnych zgodnie, z którą „pomoc finansową w postaci okresowego świadczenia (głównie) pieniężnego spełnianego na rzecz oznaczonej osoby i mającego na celu wspieranie jej działań służących m.in. zdobywaniu wiedzy, twórczości naukowej czy realizacji badań naukowych”. Wynagrodzenie z tytułu wykonywanego stażu jej zdaniem spełnia powyższe kryteria, gdyż przeznaczone zostało na utrzymanie oraz badania naukowe we Francji.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieograniczony obowiązek podatkowy

Niestety Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko podatniczki za nieprawidłowe. W interpretacji z dnia 17 sierpnia 2017 roku (sygnatura 0113-KDIPT2-2.4011.93.2017.2.AKU) stwierdziła, że otrzymane za staż wynagrodzenie, podlega opodatkowaniu w Polsce jako przychód z innych źródeł dochodu, na podstawie art. 20 ust.1 ustawy o PIT i powinno zostać wykazane w rocznym zeznaniu podatkowym.

Uzasadniając stanowisko przyjęte przez Izbę Skarbową wskazać należy, że w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 20 czerwca 1975 r.

Zgodnie z postanowieniami ww. Umowy w kwestii podatków od dochodu i majątku, student mający miejsce zamieszkania na terenie Polski, wyjeżdżając do Francji wyłącznie w celu kształcenia się, jest tam zwolniony z opodatkowania, w związku z otrzymywanym na terenie tego kraju wynagrodzeniem za świadczone usługi, pod warunkiem, że pozostają one w związku z kierunkiem jego kształcenia, bądź wykonywane usługi są niezbędne dla uzupełnienia środków, jakimi dysponuje na swoje utrzymanie.

W konsekwencji dochody z wynagrodzenia za staż podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie rezydencji, tj. w tym wypadku w Polsce, co oznacza, że stosuje się przepisy polskiego prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem tych wymienionych między innymi w art. 21 ust. 1 pkt 39, 40 i 40b tej ustawy.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39, 40 i 40b ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są:

  • stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów – Prawa o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania (art. 21 ust. 1 pkt 39 ww. ustawy),
  • świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty oraz Prawa o szkolnictwie wyższym (art. 21 ust. 1 pkt 40 ww. ustawy),
  • stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe, udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3800 zł (art. 21 ust. 1 pkt 40b ww. ustawy).

Zatem ze zwolnienia z podatku dochodowego korzystają jedynie te stypendia oraz świadczenia wypłacane studentom, które spełniają warunki określone w ww. tych przepisach. Oznacza to, że niedopełnienie którejkolwiek z przesłanek uniemożliwia skorzystanie ze zwolnienia.


Także stypendia, czy świadczenia otrzymywane od zagranicznych podmiotów mogą podlegać zwolnieniu pod warunkiem spełnienia przesłanek określonych w  ww. przepisach. Przykładowo ze zwolnienia można skorzystać w przypadku otrzymywania stypendiów na podstawie obowiązujących w innym państwie przepisów regulujących stopnie naukowe i tytuły naukowe.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym podatniczka, odbywając staż we Francji otrzymała świadczenie tytułem wynagrodzenia, więc zgodnie z interpretacją obowiązujących przepisów otrzymane świadczenie nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39, 40 i 40b ustawy o PITWynagrodzenie otrzymywane przez podatniczkę za staż od francuskiej firmy podlega natomiast opodatkowaniu w Polsce jako przychód z innych źródeł, zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o PIT i powinno być wykazane w zeznaniu podatkowym za 2016 r.

Wobec powyższego Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej uznała przyjęte stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe.

Wiktoria Świergolik

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA