reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Cudzoziemscy zleceniobiorcy wykonujący umowę za granicą dla polskiej spółki – obowiązki płatnika PIT

Cudzoziemscy zleceniobiorcy wykonujący umowę za granicą dla polskiej spółki – obowiązki płatnika PIT

W odniesieniu do zagranicznych osób fizycznych zatrudnionych przez spółkę polską do wykonywania prac doradczych lub administracyjnych w Turcji nie ma zastosowania art. 29 ust. 1 pkt 1 i pkt 5 ustawy o PIT bowiem usługa wykonana jest w całości poza terytorium Polski. Jeśli wszystkie czynności są wykonywane na terytorium innego państwa niż Polska, to sama wypłata wynagrodzenia na rzecz zagranicznych podmiotów nie może implikować twierdzenia, że powstaje obowiązek podatkowy w Polsce.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 28 czerwca 2016 r. (sygn. I SA/Kr 530/16).

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierza przystąpić do przetargu i w przypadku jego wygrania realizować projekt pomocowy przeznaczony dla Turcji i finansowany ze środków UE. Kontrakt będzie zawarty między spółką i CFCU, tj. instytucją powołaną do zarządzania unijnymi środkami programu pomocy technicznej dla Turcji i mającą swoją siedzibę w Turcji. Spółka zatrudni w oparciu o umowy zlecenia ekspertów i pracowników pomocniczych, zarówno obywateli UE, jak i obywateli tureckich. Ich praca w całości będzie wykonywana na terenie Turcji.

Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy w odniesieniu do zagranicznych osób fizycznych zatrudnionych do wykonywania prac doradczych lub administracyjnych w Turcji ma zastosowanie art. 29 ust. 1 pkt 1 i pkt 5 ustawy o PIT oraz czy w ramach projektu realizowanego na rzecz Turcji i finansowanego w całości przez UE należy od zagranicznych osób fizycznych (z krajów UE oraz Turcji) zatrudnianych przez spółkę, które wykonują swoją pracę wyłącznie na terenie Turcji, a efekty ich pracy są wykorzystywane na miejscu (nie w Polsce), pobrać 20% zryczałtowany podatek dochodowy lub też konieczne jest posiadanie stosownego certyfikatu rezydencji podatkowej.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że art. 29 ust. 1 pkt 1 i pkt 5 ustawy o PIT nie ma zastosowania, ponieważ usługa jest wykonywana w całości poza terytorium Polski. W związku z tym, nie ma obowiązku pobierania w Polsce podatku PIT, jak również nie ma obowiązku posiadania certyfikatów rezydencji. Podatnicy, którzy nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT podlegają bowiem obowiązkowi podatkowemu tylko od tych dochodów, które osiągają na terytorium Polski.

Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. W jego ocenie miejsce uzyskania dochodów z tytułu umowy zlecenia określa się w świetle ustawy o PIT poprzez pryzmat siedziby zleceniodawcy. Jego zdaniem skoro zleceniodawca – spółka ma siedzibę w Polsce, to bez znaczenia jest fakt, że zawarta z obcokrajowcem umowa zlecenie wykonywana jest poza terytorium Polski. Dodatkowo, Jeżeli płatnik nie dysponuje certyfikatem rezydencji tej osoby, to powinien pobierać podatek u źródła zgodnie z art. 29 ustawy o PIT.

Sprawa trafiła do WSA w Krakowie, który w całości zgodził się ze stanowiskiem spółki i tym samym uchylił zaskarżoną interpretację. W uzasadnieniu wskazał, iż treść art. 3 ust. 2a i 2b ustawy o PIT jest jednoznaczna, wynika z niej, że o opodatkowaniu dochodów nierezydentów decyduje źródło pochodzenia dochodów, które musi być umiejscowione na terytorium Polski. Sąd podkreślił, że takie stanowisko jest już ugruntowane w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Patrycja Łukasiewicz

Źródło: taxonline.pl   1.07.2016r.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama