REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dochody zagraniczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga abolicyjna dla polskich marynarzy pracujących dla zagranicznych armatorów

Marynarz, mający miejsce zamieszkania w Polsce, uzyskujący dochody z pracy najemnej na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym, którego dochód, zgodnie z umową o unikaniu podwójnego (upo) opodatkowania może być opodatkowany za granicą (ale faktycznie za granicą jest zwolniony z podatku) i do dochodu tego, zgodnie z upo ma zastosowanie metoda proporcjonalnego zaliczenia - jest uprawniony do rozliczenia się w Polsce i skorzystania z tzw. ulgi abolicyjnej, o której mowa w art. 27g ustawy o PIT. Tak uznał 31 października 2016 r. minister rozwoju i finansów w interpretacji ogólnej.

Zmiany podatkowe w Niemczech od 2017 roku

Rząd Niemiecki przygotował dla swoich podatników szereg zmian w prawie podatkowym. Nie powinno być to zaskoczeniem, ponieważ takie zmiany pojawiają się w Niemczech co roku. Można by się pokusić o stwierdzenie, że jest to już swego rodzaju tradycja. Polacy zatrudnieni przez niemieckich pracodawców i rozliczający się za naszą zachodnią granicą są uważani za podatników w Niemczech – powyższe zmiany dotyczą ich zatem w takim samym stopniu. Warto zapoznać się z tym, co przygotował niemiecki rząd, żeby w przyszłości sprawnie poradzić sobie z rozliczeniami oraz nie narazić się na niepotrzebne kary.

Rezydencja ubezpieczeniowa i podatkowa Polaków w Wielkiej Brytanii

Problematykę rezydencji ubezpieczeniowej i podatkowej Polaków pracujących (a także prowadzących działalność gospodarczą) w Wielkiej Brytanii omawia doradca podatkowy Krzysztof Jan Majczyk, który na co dzień świadczy usługi prawniczo-ekonomiczne w Zjednoczonym Królestwie (UK).

Cudzoziemscy zleceniobiorcy wykonujący umowę za granicą dla polskiej spółki – obowiązki płatnika PIT

W odniesieniu do zagranicznych osób fizycznych zatrudnionych przez spółkę polską do wykonywania prac doradczych lub administracyjnych w Turcji nie ma zastosowania art. 29 ust. 1 pkt 1 i pkt 5 ustawy o PIT bowiem usługa wykonana jest w całości poza terytorium Polski. Jeśli wszystkie czynności są wykonywane na terytorium innego państwa niż Polska, to sama wypłata wynagrodzenia na rzecz zagranicznych podmiotów nie może implikować twierdzenia, że powstaje obowiązek podatkowy w Polsce.

REKLAMA

Zmiany w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania 2016

26 lipca 2016 r. w odpowiedzi na interpelację poselską Minister Finansów udzielił informacji o negocjowanych i planowanych zmianach w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania m.in. z Rosją, Francją, Hiszpanią i Brazylią, a także odnośnie przyczyn braku ratyfikacji przez USA umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Polską z 2013 roku. Ponadto Polska w ramach OECD uczestniczy w tworzeniu międzynarodowej konwencji w ramach projektu Base Erosion Profit Shifting (BEPS), która ma na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania.

Pozorne zwalczanie rajów podatkowych

Walka z rajami podatkowymi trwa od wielu lat. Średnio raz na kwartał kolejni wysocy urzędnicy Unii Europejskiej lub USA zapewniają o rychłej likwidacji rajów podatkowych. Tymczasem raje mają się świetnie, a podejmowane działania nasuwają wręcz pytanie, komu zależy na ich utrzymaniu? Podwójne standardy podatkowe państw najgłośniej krytykujących raje to już codzienność i choć niektóre z nich oferują rozwiązania dobrze znane z rajskich wysp to nigdy nie pozwolą, aby tak je nazywano.

PIT od przychodów zleceniobiorców z Ukrainy przebywających w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym

Nasza spółka zatrudnia pracowników z Ukrainy na podstawie umowy zlecenia. Ci zleceniobiorcy mają stałe miejsce zamieszkania na Ukrainie ale czasowo zameldowani są w Polsce. W ciągu roku podatkowego przebywać będą w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Jak prawidłowo opodatkować podatkiem dochodowym uzyskiwane przez nich przychody?

Dlaczego warto skorzystać z usług Steuerberatera (niemieckiego doradcy podatkowego)?

Założenie działalności gospodarczej w Niemczech – Gewerbe - związane jest z wieloma formalnościami urzędowymi i wymogami prawnymi. Warto w tej kwestii zaufać ekspertowi, który dysponuje odpowiednimi kwalifikacjami i wiedzą – Steuerberaterowi. Tego typu firma pomaga w założeniu działalności, prowadzeniu księgowości czy przygotowaniu rozliczenia rocznego. Zakres usług Steuerberatera (większy niż polskiego doradcy podatkowego) wspiera właścicieli firm oraz gwarantuje im legalne i bezpieczne usługi.

REKLAMA

Opodatkowanie PIT przychodów zleceniobiorcy z Ukrainy przebywającego w Polsce krócej niż 183 dni

Spółka prowadzi działalność gospodarczą i zatrudnia pracowników z Ukrainy na podstawie umowy zlecenia. Osoby te mają stałe miejsce zamieszkania na Ukrainie oraz czasowo zameldowani są w Polsce. W ciągu roku podatkowego przebywać będą w Polsce poniżej 183 dni? W jaki sposób opodatkować uzyskiwane przez nich przychody?

Zwrot podatku dochodowego z Niemiec - rozliczenie przed Finanzamt

Polacy, którzy pracują na terenie Niemiec mają szansę na wysokie zwroty nadpłaconego podatku dochodowego. O czym warto pamiętać podczas rozliczenia? Prezentujemy zestawienie najważniejszych informacji dotyczących rozliczenia z Finanzamt.

Czy zasiłek z Wielkiej Brytanii dla wdowy w Polsce jest opodatkowany PIT?

Świadczenie rodzinne (zasiłek „wdowi” na dzieci) przyznane na podstawie brytyjskich przepisów o świadczeniach rodzinnych, otrzymywane przez wdowę mieszkającą w Polsce podlega co do zasady opodatkowaniu tylko wg polskich przepisów. A polska ustawa o PIT zwalnia z podatku tego typu świadczenia rodzinne. Dlatego bank wypłacając takie świadczenie nie może pobierać od niego i odprowadzać do urzędu skarbowego podatku dochodowego.

Gdzie płaci PIT polski marynarz pracujący na statku armatora z Singapuru

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy przyznał niedawno rację mieszkającemu w Polsce lecz pracującemu na statku firmy singapurskiej marynarzowi, że ów marynarz powinien złożyć zeznanie podatkowe za rok 2015 i rozliczyć swoje dochody z pracy za granicą w Polsce. Marynarz przy obliczeniu podatku dochodowego powinien zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia i może skorzystać z ulgi abolicyjnej.

Dochody z pracy we Włoszech – rozliczenia podatkowe

System podatkowy Włoch i problematykę opodatkowania szwedzkich dochodów w Polsce omawiają eksperci PwC.

Dochody uzyskane przez Polaka w Słowenii - rozliczenie PIT

System podatkowy Słowenii i problematykę opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych w Słowenii omawiają eksperci PwC.

Dochody uzyskane przez Polaka na Węgrzech - rozliczenie PIT

System podatkowy Węgier i problematykę opodatkowania dochodów uzyskanych na Węgrzech w Polsce omawiają eksperci PwC.

Jak rozliczyć dochody z pracy w Szwecji

System podatkowy Szwecji i problematykę opodatkowania szwedzkich dochodów w Polsce omawiają eksperci PwC.

Dochody z pracy na Malcie - rozliczenia podatkowe

Jak rozliczyć dochody z pracy wykonywanej na terytorium Malty, jak ustalić status rezydenta podatkowego Malty, kiedy trzeba rozliczyć dochody maltańskie w Polsce - wyjaśniają eksperci z PwC.

Dochody z pracy w Irlandii - podatki i składki ubezpieczeniowe

Jak rozliczyć dochody z pracy wykonywanej na terytorium Grecji. Zasady tych rozliczeń przedstawiają eksperci z PwC. System podatkowy Irlandii podsumowuje Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, zaś Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy i dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, omawia problematykę dotyczącą opodatkowania irlandzkich dochodów w Polsce.

Dochody z pracy w Grecji - podatki i składki ubezpieczeniowe

Jak rozliczyć dochody z pracy wykonywanej na terytorium Grecji. Zasady tych rozliczeń przedstawiają eksperci z PwC.

Opodatkowanie wynagrodzeń polskich ekspertów za pracę w Holandii – zasada 30%

Podejmując zatrudnienie u holenderskiego pracodawcy, czy to w związku z oddelegowaniem przez polskiego pracodawcę, czy też w formie lokalnego zatrudnienia, warto rozważyć możliwość skorzystania z swoistej ulgi podatkowej określanej w Holandii jako „30% tax ruling”.

Obliczanie 183 dni w związku z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z Litwą

Prawidłowe wyliczenie 183 dni przebywania za granicą ma doniosłe znaczenie w przypadku rozstrzygania obowiązków podatkowych związanych z opodatkowaniem przez podatników przychodów (dochodów) z pracy najemnej wykonywanej za granicą.

Odszkodowanie wypłacone za granicą a PIT

Odszkodowanie wypłacone za granicą polskiej osobie fizycznej z tytułu czynu niedozwolonego nie zawsze jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Skrócenie listy rajów podatkowych od 19 maja 2015 r.

Niedawne skrócenie listy tzw. rajów podatkowych o siedem takich obszarów oznacza m.in. zmniejszenie liczby podmiotów podlegających regulacjom ws. opodatkowania dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej, tzw. CFC – wskazuje ekspert z Kancelarii SPCG. Chodzi o wejście w życie 19 maja 2015 r. dwóch rozporządzeń ministra finansów z dnia 23 kwietnia 2015 r. ws. określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. rajów podatkowych) - w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych i w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy sezonowa praca za granicą się opłaca? Szara strefa a podatek

Nadchodzą wakacje i czas decyzji: czy opłaca się legalnie pracować sezonowo za granicą? A może praca w szarej strefie to jedyna możliwość, inaczej naszą wypłatę w obcej walucie zjedzą polskie podatki?

Dochody z pracy za granicą w rocznym PIT

Szacuje się, że liczba naszych rodaków, którzy wyjechali do pracy za granicę, sięga około 2 mln. Nie wiadomo oczywiście ile osób wyjeżdża poza kraj do prac sezonowych albo do obsługi przeróżnych zleceń. Ale wiadomo, że takie osoby muszą się rozliczyć z zagranicznych dochodów.

Dochody zagraniczne w rocznym PIT – wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Przedstawiamy najciekawsze pytania z zakresu rozliczania dochodów zagranicznych w rocznym zeznaniu podatkowym. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Błędy w holenderskim kalkulatorze podatkowym mogą uszczuplić zwrot podatku

Polacy pracujący w Holandii i rozliczający się z tamtejszą skarbówką nie powinni korzystać z darmowego kalkulatora urzędowego. Błędnie nalicza on wartość nadpłaty średnio nawet o 300 euro - ostrzega Adam Powiertowski, prezes firmy Euro-Tax.pl, świadczącej e-usługi w zakresie zwrotu podatku płaconego przez osoby legalnie zatrudnione za granicą.

Nowa konwencja podatkowa z Bośnią i Hercegowiną

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która upoważnia go do ratyfikacji Konwencji między Polską a Bośnią i Hercegowiną o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Nowa umowa podatkowa z Belgią - Sejm wyraził zgodę na ratyfikację

Modyfikacja konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania między Polską a Belgią - taki ma być skutek ustawy o ratyfikacji protokołu do konwencji między Polską a Belgią, uchwalonej 23 października 2014 r. przez Sejm.

Automatyczna wymiana informacji podatkowych między Polską a USA – standard FACTA

W dniu 7 października 2014 r. podpisana została umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA. Znaczenie tej umowy dla polskich podatników i polskiego systemu podatkowego wyjaśnia Ministerstwo Finansów:

Podatek od wakacyjnych zarobków za granicą

Osoby, które osiągają dochody z pracy dorywczej za granicą (np. w wakacje) powinny co do zasady wykazać te dochody w rocznym zeznaniu podatkowym PIT, składanym w polskim urzędzie skarbowym. Czasem trzeba będzie także dopłacić podatek dochodowy mimo pobranych za granicą zaliczek.

Renta z Niemiec – gdzie płacić PIT

Wszelkie świadczenia otrzymywane z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych podlegają opodatkowaniu jedynie w Niemczech. Nie istnieje zatem obowiązek wykazania ich w zeznaniu podatkowym. Jest to jednak wyjątek od ogólnej zasady opodatkowania świadczeń w kraju zamieszkania.

Praca we Francji, miejsce zamieszkania w Polsce – gdzie płacić PIT

Podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce ale uzyskujący dochody z pracy we Francji nie musi rozliczać się w Polsce, jeżeli nie uzyskał tu dochodów podlegających opodatkowaniu PIT.

Podatek od dochodu z pracy w Danii

Ministerstwo Finansów przygotowało opracowanie kompleksowo omawiające zasady opodatkowania podatkiem dochodowym pracy najemnej wykonywanej przez Polaków w Danii. Omówiony zostały ogólne zasady opodatkowania dochodów z pracy najemnej wykonywanej w Danii, specjalny duński podatek od wynajmu zagranicznej siły roboczej oraz opodatkowanie w Polsce wynagrodzenia za pracę w Danii. Prezentujemy te wyjaśnienia w całości.

Polski marynarz pod obcą banderą – rozliczenie PIT

Gdzie opodatkowani są marynarze, którzy pływają pod banderą statku kraju, z którym nie mamy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (i zatrudnia ich przedsiębiorstwo z tego samego kraju)? Marynarz wykonuje pracę zarówno w Polsce jak i za granicą.

Zagraniczny artysta w Polsce – rozliczenie PIT

Czy zagraniczny artysta, który występuje w Polsce powinien mieć potrącony przez płatnika 20 proc. podatek od swojego honorarium (większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przyznaje nam takie prawo także w sumie w przypadku, gdy wynagrodzenie trafia do agenta)?

Nowa Konwencja podatkowa z USA – co się zmienia

Najprawdopodobniej od 2014 roku obowiązywać będzie nowa Konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu między Polską, a Stanami Zjednoczonymi. Zastąpi ona dotychczasową Umowę z 1974 roku. Zmian jest wiele.

Opodatkowanie rent i emerytur z USA na podstawie nowej Konwencji z 2013 roku

Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień dotyczących zasad opodatkowania emerytur i rent w relacjach polsko-amerykańskich na podstawie Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w 13 lutego 2013 r.

Nowości w polsko - cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania od 2013 roku

Od 1 stycznia 2013 r. zmieni się część regulacji dotyczących unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską i Cyprem (zwana dalej także: UPO). Od tego dnia obowiązywać zacznie Protokół pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru podpisany 22 marca 2012 r. w Nikozji, będący podstawą niżej opisanych zmian. Znajomość nowej treści polsko – cypryjskiej umowy pozwoli dostosować strategie optymalizacyjne. Protokół nie przekreśla bowiem możliwości optymalizacyjnych. Celem niniejszego artykułu jest omówienie najważniejszych zmian.

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Kanadą

16 listopada 2012 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 10 października 2012 r. o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz Protokołem, podpisanych w Ottawie 14 maja 2012 r. Konwencja zastępuje poprzednią umowę między tymi państwami z 4 maja 1987 r.

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem 2012 / 2013

Do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2013 r. mają zastosowanie zmiany umowy między Polską a Cyprem (sporządzonej w Warszawie 4 czerwca 1992 r.) w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, wynikające z protokółu podpisanego w Nikozji 22 marca 2012 r.

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Singapurem

4 listopada 2012 r. podczas wizyty Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w Singapurze, została podpisana Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Singapuru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią

16 listopada 2012 r. Sejm wyraził ustawową zgodę na ratyfikację przez Prezydenta Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii zmieniającego Konwencję między tymi krajami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanego w Oslo 5 lipca 2012 r.

Ważność certyfikatu rezydencji podatkowej

Dysponowanie certyfikatem rezydencji podatkowej podatnika pozwala na zastosowanie przepisów właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z przepisami takich umów wynagrodzenie zagranicznych kontrahentów albo nie podlega opodatkowaniu w Polsce tzw. „podatkiem u źródła” albo możliwe jest zastosowanie obniżonej w stosunku do krajowej – stawki tego podatku.

Zmiana umowy podatkowej z Luksemburgiem

7 czerwca 2012 r. w Luksemburgu przedstawiciele rządów Polski i Luksemburga podpisali protokół zmieniający Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Luksemburgu 14 czerwca 1995 r.

Gdzie płaci podatki stewardessa norweskich linii lotniczych mieszkająca w Polsce

Okazuje się, że nie ma w tym przypadku znaczenia siedziba linii lotniczych, a wyłącznie miejsce zamieszkania stewardessy. Jeżeli mieszka w Polsce i tu znajduje się jej rezydencja podatkowa, to od dochodów ze swej pracy płaci podatki tylko w Polsce.

Dochody z pracy w Norwegii i z rynku Forex – gdzie trzeba płacić PIT

Polak zamieszkujący i pracujący na terytorium Królestwa Norwegii nie jest zobowiązany do płacenia podatku PIT w Polsce zarówno od dochodów z pracy, jak i swoich inwestycji na rynku Forex. Nie ma tu znaczenia fakt, że inwestycji dokonywał za pośrednictwem polskiego biura maklerskiego.

Dochody z pracy w Wielkiej Brytanii – gdzie płacić PIT

Zasadniczo podatki od dochodów z pracy płacimy tam, gdzie mieszkamy. Dlatego w przypadku Polaka podejmującego zatrudnienie w Anglii, Walii, Szkocji, Irlandii Północnej i innych terytoriach objętych podatkową jurysdykcją Wielkiej Brytanii, kluczową kwestią będzie ustalenie jego rezydencji podatkowej.

Nowe umowy podatkowe z Kanadą i Islandią

Polska konsekwentnie zmienia zapisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ministerstwo Finansów poinformowało o podpisaniu nowej umowy z Kanadą i zmianie umowy z Islandią.

Nowa umowa podatkowa pomiędzy Polską a Czechami już obowiązuje

5 maja weszła w życie ustawa ratyfikująca nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską oraz Czechami („Nowa Umowa”), podpisana przez obie strony 13 września 2011 roku. Zarówno Polska, jak i Czechy zakończyły proces ratyfikacyjny, w związku z tym postanowienia Nowej Umowy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2013 roku. Nowa Umowa zastąpi dotychczasową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1993 r. („Stara Umowa”).

REKLAMA