REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochody z pracy w Irlandii - podatki i składki ubezpieczeniowe

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Dochody z pracy w Irlandii - podatki i składki ubezpieczeniowe
Dochody z pracy w Irlandii - podatki i składki ubezpieczeniowe

REKLAMA

REKLAMA

Jak rozliczyć dochody z pracy wykonywanej na terytorium Grecji. Zasady tych rozliczeń przedstawiają eksperci z PwC. System podatkowy Irlandii podsumowuje Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, zaś Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy i dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, omawia problematykę dotyczącą opodatkowania irlandzkich dochodów w Polsce.

Rezydencja podatkowa

Status rezydenta podatkowego w Irlandii bazuje na koncepcji rezydencji i domicylu. Przysługuje on osobie, która:

Autopromocja

· przebywa w tym roku na terytorium Irlandii przez okres co najmniej 183 dni lub

· przebywa co najmniej 280 dni łącznie w danym roku podatkowym, oraz w roku go poprzedzającym, pod warunkiem, że w każdym rozpatrywanym roku podatkowym pobyt ten przekroczył 30 dni.

Status rezydenta zwykłego może nabyć osoba, która była uznawana za rezydenta przez trzy lata poprzedzające ten rok podatkowy. Za zwykłego rezydenta osoba ta będzie uważana dopiero w czwartym roku. Podobnie, aby utracić status zwykłego rezydenta, osoba musi zostać uznana za nierezydenta w trzech kolejnych latach.

Z kolei domicyl jest pojęciem prawa prywatnego międzynarodowego i wskazuje na dużo silniejsze związki z daną jurysdykcją niż sama rezydencja. Warto podkreślić, że dana osoba może w określonym czasie posiadać domicyl tylko w jednym państwie. Jest to kraj, który uznaje ona za swoje naturalne bądź stałe miejsce. System irlandzki wyróżnia przy tym domicyl z pochodzenia (tzw. domicile of origin) oraz domicyl z wyboru (tzw. domicile of choice). Pierwszym jest kraj pochodzenia danej osoby (zwykle jest to kraj domicylu jej ojca). Polak, podejmujący zatrudnienie w Irlandii na okres kilku lat, który zamierza jednak wrócić do Polski po zakończeniu okresu oddelegowania/pracy za granicą, nie powinien ustanowić domicylu w Irlandii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

W Irlandii podatnicy, będący rezydentami i posiadający domicyl w Irlandii podlegają w tym kraju opodatkowaniu od całości swoich światowych dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania.

W przypadku zaistnienia konfliktu rezydencji, zachodzą przesłanki do zastosowania przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską i Irlandią. Stosunki polsko-irlandzkie w tym zakresie normuje umowa z 13 listopada 1995 r. r., podpisana w Madrycie. Jej przepisy wskazują, że w razie potrzeby ustalenia miejsca zamieszkania takiej osoby należy wziąć pod uwagę następujące przesłanki: (i) stałe miejsce zamieszkania, (ii) ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze, (iii) zwykłe przebywanie, (iv) obywatelstwo.

Jeśli okazałoby się, że na podstawie powyższych reguł ustalenie miejsca rezydencji podatkowej nie jest możliwe, ostatecznie decyduje porozumienie właściwych polskich i irlandzkich władz podatkowych.

Irlandzki system podatkowy

System podatkowy Irlandii wykazuje znaczne podobieństwa do obowiązującego w Wielkiej Brytanii. Podatki potrącane są tu na bieżąco, zgodnie z systemem PAYE (ang.Pay As You Earn), od wynagrodzeń wypłacanych w Irlandii oraz wynagrodzeń uzyskiwanych z zagranicy, jeżeli dotyczą one pracy wykonywanej na terytorium Irlandii.

Systemowi PAYE mogą podlegać zarówno rezydenci, jak i nierezydenci. W przypadku pozostałych dochodów ma zastosowanie system tzw. self-assessment (samodzielne oszacowanie), co oznacza, że dana osoba sama musi dokonać płatności podatku. Następuje to w dwóch ratach - wstępnie do 31 października danego roku podatkowego (jest to tzw. preliminary tax obliczany jako 90% podatku należnego za dany rok lub 100% podatku należnego za rok poprzedni), zaś pozostałą należność trzeba uiścić do 31 października kolejnego roku. Możliwe jest również rozłożenie podatku na 12 miesięcznych rat. Łączna wartość rat powinna rat powinna wynosić 105% podatku należnego za rok poprzedzający rok poprzedni (tzn. raty za 2014 rok obliczamy na podstawie należności za 2013 rok). Warto dodać, że organy podatkowe zachowują prawo do podwyższenia kwoty przychodu oszacowanego przez podatnika, jeżeli uznają ją za niewłaściwą.

System podatkowy Irlandii charakteryzuje się dość dużą ilością ulg. Szczegółowe ich omówienie znajdą Państwo w  pełnej wersji Raportu.

Stawki podatkowe w Irlandii są progresywne i wahają się w granicach między 20 a 41%. Opodatkowanie zależy od poziomu osiąganych dochodów i statusu rodzinnego.

Od roku 2011 obowiązuje w Irlandii Universal Social Charge, który jest podatkiem należnym na wynagrodzeniu brutto oraz na świadczeniach w naturze i przychodach kapitałowych i jest należny przed odliczeniami z tytułu składek emerytalnych i odliczeń kapitałowych. Wysokość daniny wynosi od 2 do 10% i zależy w dużym uproszczeniu m.in. od dochodów, wieku oraz stanu zdrowia podatnika.

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Jak rozliczyć dochody irlandzkie w Polsce?

Stosunki polsko-irlandzkie w zakresie unikania podwójnego opodatkowania normuje umowa z 13 listopada 1995 r., pomiędzy rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzona w Madrycie. Umowa przewiduje metodę wyłączenia z progresją. Oznacza to, że dochody z irlandzkiej umowy o pracę są wyłączone z opodatkowania w Polsce, lecz mają wpływ na obliczenie stopy procentowej, zastosowanej następnie od obliczenia podatku do dochodów opodatkowanych w Polsce.

Autopromocja

Dokonując w Polsce rozliczenia z dochodów uzyskanych za pracę w Irlandii, podatnik ma prawo pomniejszyć przychód o równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy. W przypadku Irlandii jej wysokość kształtuje się na poziomie 52 EUR za dzień.


W sytuacji, gdy podatnik osiągnął dochody opodatkowane PIT, pochodzące z polskich źródeł, może korzystać z ulg i zwolnień, np. może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, czy skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci. Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone w Irlandii mogą być również odliczone w Polsce, jeśli zostaną spełnione określone ustawowo warunki.

Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Artykuł oparty jest na przygotowanym przez PwC Raporcie "Praca w UE - podatki i składki", dotyczącym rozliczeń dochodów osiąganych w poszczególnych państwach Unii Europejskiej. Zapraszamy również do zapoznania się z pełną wersją Raportu, dostępną tutaj.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Czy czeka nas zmiana stóp procentowych?

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "RPP nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się dzisiaj grudniowym posiedzeniu" – powiedział ekonomista ING BSK Adam Anotniak. Jego zdaniem, pauza w obniżkach stóp potrwa co najmniej do marca.

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku - 1,46 zł za litr wykorzystanego oleju napędowego

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Rolnicy dostaną 1,46 zł zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego - przewiduje opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

  Regionalna pomoc inwestycyjna będzie mogła być udzielana do końca 2026 r.

  Do końca 2026 r. będzie można udzielać regionalnej pomocy inwestycyjnej, polegającej na zwolnieniu z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportu – wynika opisu projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów, który właśnie został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

  Wyłudzenia VAT na ponad 223 mln zł. Grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny

  Wyłudzenia VAT. Tymczasowy areszt dla 15 osób i blokada ponad 26 mln złotych na rachunkach bankowych spółek i osób fizycznych - to efekt śledztwa w sprawie wyłudzeń podatku VAT. Rozbita grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny.

  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  REKLAMA