reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Dochody z pracy w Irlandii - podatki i składki ubezpieczeniowe

Dochody z pracy w Irlandii - podatki i składki ubezpieczeniowe

Jak rozliczyć dochody z pracy wykonywanej na terytorium Grecji. Zasady tych rozliczeń przedstawiają eksperci z PwC. System podatkowy Irlandii podsumowuje Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, zaś Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy i dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, omawia problematykę dotyczącą opodatkowania irlandzkich dochodów w Polsce.

Rezydencja podatkowa

Status rezydenta podatkowego w Irlandii bazuje na koncepcji rezydencji i domicylu. Przysługuje on osobie, która:

· przebywa w tym roku na terytorium Irlandii przez okres co najmniej 183 dni lub

· przebywa co najmniej 280 dni łącznie w danym roku podatkowym, oraz w roku go poprzedzającym, pod warunkiem, że w każdym rozpatrywanym roku podatkowym pobyt ten przekroczył 30 dni.

Status rezydenta zwykłego może nabyć osoba, która była uznawana za rezydenta przez trzy lata poprzedzające ten rok podatkowy. Za zwykłego rezydenta osoba ta będzie uważana dopiero w czwartym roku. Podobnie, aby utracić status zwykłego rezydenta, osoba musi zostać uznana za nierezydenta w trzech kolejnych latach.

Z kolei domicyl jest pojęciem prawa prywatnego międzynarodowego i wskazuje na dużo silniejsze związki z daną jurysdykcją niż sama rezydencja. Warto podkreślić, że dana osoba może w określonym czasie posiadać domicyl tylko w jednym państwie. Jest to kraj, który uznaje ona za swoje naturalne bądź stałe miejsce. System irlandzki wyróżnia przy tym domicyl z pochodzenia (tzw. domicile of origin) oraz domicyl z wyboru (tzw. domicile of choice). Pierwszym jest kraj pochodzenia danej osoby (zwykle jest to kraj domicylu jej ojca). Polak, podejmujący zatrudnienie w Irlandii na okres kilku lat, który zamierza jednak wrócić do Polski po zakończeniu okresu oddelegowania/pracy za granicą, nie powinien ustanowić domicylu w Irlandii.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

W Irlandii podatnicy, będący rezydentami i posiadający domicyl w Irlandii podlegają w tym kraju opodatkowaniu od całości swoich światowych dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania.

W przypadku zaistnienia konfliktu rezydencji, zachodzą przesłanki do zastosowania przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską i Irlandią. Stosunki polsko-irlandzkie w tym zakresie normuje umowa z 13 listopada 1995 r. r., podpisana w Madrycie. Jej przepisy wskazują, że w razie potrzeby ustalenia miejsca zamieszkania takiej osoby należy wziąć pod uwagę następujące przesłanki: (i) stałe miejsce zamieszkania, (ii) ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze, (iii) zwykłe przebywanie, (iv) obywatelstwo.

Jeśli okazałoby się, że na podstawie powyższych reguł ustalenie miejsca rezydencji podatkowej nie jest możliwe, ostatecznie decyduje porozumienie właściwych polskich i irlandzkich władz podatkowych.

Irlandzki system podatkowy

System podatkowy Irlandii wykazuje znaczne podobieństwa do obowiązującego w Wielkiej Brytanii. Podatki potrącane są tu na bieżąco, zgodnie z systemem PAYE (ang.Pay As You Earn), od wynagrodzeń wypłacanych w Irlandii oraz wynagrodzeń uzyskiwanych z zagranicy, jeżeli dotyczą one pracy wykonywanej na terytorium Irlandii.

Systemowi PAYE mogą podlegać zarówno rezydenci, jak i nierezydenci. W przypadku pozostałych dochodów ma zastosowanie system tzw. self-assessment (samodzielne oszacowanie), co oznacza, że dana osoba sama musi dokonać płatności podatku. Następuje to w dwóch ratach - wstępnie do 31 października danego roku podatkowego (jest to tzw. preliminary tax obliczany jako 90% podatku należnego za dany rok lub 100% podatku należnego za rok poprzedni), zaś pozostałą należność trzeba uiścić do 31 października kolejnego roku. Możliwe jest również rozłożenie podatku na 12 miesięcznych rat. Łączna wartość rat powinna rat powinna wynosić 105% podatku należnego za rok poprzedzający rok poprzedni (tzn. raty za 2014 rok obliczamy na podstawie należności za 2013 rok). Warto dodać, że organy podatkowe zachowują prawo do podwyższenia kwoty przychodu oszacowanego przez podatnika, jeżeli uznają ją za niewłaściwą.

System podatkowy Irlandii charakteryzuje się dość dużą ilością ulg. Szczegółowe ich omówienie znajdą Państwo w  pełnej wersji Raportu.

Stawki podatkowe w Irlandii są progresywne i wahają się w granicach między 20 a 41%. Opodatkowanie zależy od poziomu osiąganych dochodów i statusu rodzinnego.

Od roku 2011 obowiązuje w Irlandii Universal Social Charge, który jest podatkiem należnym na wynagrodzeniu brutto oraz na świadczeniach w naturze i przychodach kapitałowych i jest należny przed odliczeniami z tytułu składek emerytalnych i odliczeń kapitałowych. Wysokość daniny wynosi od 2 do 10% i zależy w dużym uproszczeniu m.in. od dochodów, wieku oraz stanu zdrowia podatnika.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Jak rozliczyć dochody irlandzkie w Polsce?

Stosunki polsko-irlandzkie w zakresie unikania podwójnego opodatkowania normuje umowa z 13 listopada 1995 r., pomiędzy rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzona w Madrycie. Umowa przewiduje metodę wyłączenia z progresją. Oznacza to, że dochody z irlandzkiej umowy o pracę są wyłączone z opodatkowania w Polsce, lecz mają wpływ na obliczenie stopy procentowej, zastosowanej następnie od obliczenia podatku do dochodów opodatkowanych w Polsce.

Dokonując w Polsce rozliczenia z dochodów uzyskanych za pracę w Irlandii, podatnik ma prawo pomniejszyć przychód o równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy. W przypadku Irlandii jej wysokość kształtuje się na poziomie 52 EUR za dzień.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama