REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochody z pracy w Irlandii - podatki i składki ubezpieczeniowe

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Dochody z pracy w Irlandii - podatki i składki ubezpieczeniowe
Dochody z pracy w Irlandii - podatki i składki ubezpieczeniowe

REKLAMA

REKLAMA

Jak rozliczyć dochody z pracy wykonywanej na terytorium Grecji. Zasady tych rozliczeń przedstawiają eksperci z PwC. System podatkowy Irlandii podsumowuje Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, zaś Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy i dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC, omawia problematykę dotyczącą opodatkowania irlandzkich dochodów w Polsce.

Rezydencja podatkowa

Status rezydenta podatkowego w Irlandii bazuje na koncepcji rezydencji i domicylu. Przysługuje on osobie, która:

REKLAMA

Autopromocja

· przebywa w tym roku na terytorium Irlandii przez okres co najmniej 183 dni lub

· przebywa co najmniej 280 dni łącznie w danym roku podatkowym, oraz w roku go poprzedzającym, pod warunkiem, że w każdym rozpatrywanym roku podatkowym pobyt ten przekroczył 30 dni.

Status rezydenta zwykłego może nabyć osoba, która była uznawana za rezydenta przez trzy lata poprzedzające ten rok podatkowy. Za zwykłego rezydenta osoba ta będzie uważana dopiero w czwartym roku. Podobnie, aby utracić status zwykłego rezydenta, osoba musi zostać uznana za nierezydenta w trzech kolejnych latach.

Z kolei domicyl jest pojęciem prawa prywatnego międzynarodowego i wskazuje na dużo silniejsze związki z daną jurysdykcją niż sama rezydencja. Warto podkreślić, że dana osoba może w określonym czasie posiadać domicyl tylko w jednym państwie. Jest to kraj, który uznaje ona za swoje naturalne bądź stałe miejsce. System irlandzki wyróżnia przy tym domicyl z pochodzenia (tzw. domicile of origin) oraz domicyl z wyboru (tzw. domicile of choice). Pierwszym jest kraj pochodzenia danej osoby (zwykle jest to kraj domicylu jej ojca). Polak, podejmujący zatrudnienie w Irlandii na okres kilku lat, który zamierza jednak wrócić do Polski po zakończeniu okresu oddelegowania/pracy za granicą, nie powinien ustanowić domicylu w Irlandii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

W Irlandii podatnicy, będący rezydentami i posiadający domicyl w Irlandii podlegają w tym kraju opodatkowaniu od całości swoich światowych dochodów bez względu na miejsce ich uzyskania.

W przypadku zaistnienia konfliktu rezydencji, zachodzą przesłanki do zastosowania przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską i Irlandią. Stosunki polsko-irlandzkie w tym zakresie normuje umowa z 13 listopada 1995 r. r., podpisana w Madrycie. Jej przepisy wskazują, że w razie potrzeby ustalenia miejsca zamieszkania takiej osoby należy wziąć pod uwagę następujące przesłanki: (i) stałe miejsce zamieszkania, (ii) ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze, (iii) zwykłe przebywanie, (iv) obywatelstwo.

Jeśli okazałoby się, że na podstawie powyższych reguł ustalenie miejsca rezydencji podatkowej nie jest możliwe, ostatecznie decyduje porozumienie właściwych polskich i irlandzkich władz podatkowych.

Irlandzki system podatkowy

System podatkowy Irlandii wykazuje znaczne podobieństwa do obowiązującego w Wielkiej Brytanii. Podatki potrącane są tu na bieżąco, zgodnie z systemem PAYE (ang.Pay As You Earn), od wynagrodzeń wypłacanych w Irlandii oraz wynagrodzeń uzyskiwanych z zagranicy, jeżeli dotyczą one pracy wykonywanej na terytorium Irlandii.

Systemowi PAYE mogą podlegać zarówno rezydenci, jak i nierezydenci. W przypadku pozostałych dochodów ma zastosowanie system tzw. self-assessment (samodzielne oszacowanie), co oznacza, że dana osoba sama musi dokonać płatności podatku. Następuje to w dwóch ratach - wstępnie do 31 października danego roku podatkowego (jest to tzw. preliminary tax obliczany jako 90% podatku należnego za dany rok lub 100% podatku należnego za rok poprzedni), zaś pozostałą należność trzeba uiścić do 31 października kolejnego roku. Możliwe jest również rozłożenie podatku na 12 miesięcznych rat. Łączna wartość rat powinna rat powinna wynosić 105% podatku należnego za rok poprzedzający rok poprzedni (tzn. raty za 2014 rok obliczamy na podstawie należności za 2013 rok). Warto dodać, że organy podatkowe zachowują prawo do podwyższenia kwoty przychodu oszacowanego przez podatnika, jeżeli uznają ją za niewłaściwą.

System podatkowy Irlandii charakteryzuje się dość dużą ilością ulg. Szczegółowe ich omówienie znajdą Państwo w  pełnej wersji Raportu.

Stawki podatkowe w Irlandii są progresywne i wahają się w granicach między 20 a 41%. Opodatkowanie zależy od poziomu osiąganych dochodów i statusu rodzinnego.

Od roku 2011 obowiązuje w Irlandii Universal Social Charge, który jest podatkiem należnym na wynagrodzeniu brutto oraz na świadczeniach w naturze i przychodach kapitałowych i jest należny przed odliczeniami z tytułu składek emerytalnych i odliczeń kapitałowych. Wysokość daniny wynosi od 2 do 10% i zależy w dużym uproszczeniu m.in. od dochodów, wieku oraz stanu zdrowia podatnika.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Jak rozliczyć dochody irlandzkie w Polsce?

REKLAMA

Stosunki polsko-irlandzkie w zakresie unikania podwójnego opodatkowania normuje umowa z 13 listopada 1995 r., pomiędzy rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzona w Madrycie. Umowa przewiduje metodę wyłączenia z progresją. Oznacza to, że dochody z irlandzkiej umowy o pracę są wyłączone z opodatkowania w Polsce, lecz mają wpływ na obliczenie stopy procentowej, zastosowanej następnie od obliczenia podatku do dochodów opodatkowanych w Polsce.

Dokonując w Polsce rozliczenia z dochodów uzyskanych za pracę w Irlandii, podatnik ma prawo pomniejszyć przychód o równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy. W przypadku Irlandii jej wysokość kształtuje się na poziomie 52 EUR za dzień.


W sytuacji, gdy podatnik osiągnął dochody opodatkowane PIT, pochodzące z polskich źródeł, może korzystać z ulg i zwolnień, np. może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, czy skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci. Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone w Irlandii mogą być również odliczone w Polsce, jeśli zostaną spełnione określone ustawowo warunki.

Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Artykuł oparty jest na przygotowanym przez PwC Raporcie "Praca w UE - podatki i składki", dotyczącym rozliczeń dochodów osiąganych w poszczególnych państwach Unii Europejskiej. Zapraszamy również do zapoznania się z pełną wersją Raportu, dostępną tutaj.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA