REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochody z pracy w Grecji - podatki i składki ubezpieczeniowe

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Dochody z pracy w Grecji - podatki i składki ubezpieczeniowe
Dochody z pracy w Grecji - podatki i składki ubezpieczeniowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak rozliczyć dochody z pracy wykonywanej na terytorium Grecji. Zasady tych rozliczeń przedstawiają eksperci z PwC.

Rezydencja podatkowa

O rezydencji podatkowej przesądza fakt pobytu na terytorium Grecji przekraczający łącznie 183 dni w danym roku kalendarzowym.  Wyjątkiem może tu być np. fakt posiadania rezydencji w innym kraju.

Autopromocja

Dodatkowo, Greckie Ministerstwo Finansów wydało stosowne rozporządzenie, oraz ustaliło wewnętrzne wytyczne dla urzędów skarbowych o indywidualnym rozpatrywaniu każdego przypadku rezydencji podatkowej w oparciu o złożony wniosek i przedstawione w nim przez podatnika informacje i wymagane dokumenty. Zawierać one mają w szczególności informacje o sytuacji osobistej podatnika (miejscu przebywania rodziny, posiadania nieruchomości w Grecji), jego wyjeździe/przyjeździe do Grecji (listy oddelegowujące), statusie rezydencji podatkowej w innym kraju (potwierdzone stosownym certyfikatem) itp. Po ich przeanalizowaniu urzędy skarbowe będą w stanie ocenić i potwierdzić status rezydencji podatkowej w Grecji. Proces uzyskania indywidualnej interpretacji jest jednak dość czasochłonny.

W przypadku, gdy pracownik, który jest polskim rezydentem podatkowym, zostanie również uznany za rezydenta podatkowego przez greckie władze skarbowe, powstały w konsekwencji konflikt rezydencji zostanie rozwiązany zgodnie z postanowieniami umowy zawartej w dniu 20 listopada 1987 r. pomiędzy Polską a Grecją w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Problem zostanie wówczas rozstrzygnięty w oparciu o następujące kryteria:

· stałe miejsce zamieszkania;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

· ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych);

· przebywanie w danym kraju;

· obywatelstwo;

Jeśli mimo zastosowania powyższych kryteriów, status podatkowy danej osoby nadal nie jest jasny, jego ustalenie powinno się odbyć poprzez porozumienie władz skarbowych Polski i Grecji.

Monitor Księgowego – prenumerata

Grecki system podatkowy

Wszelkie zarobki, pensje i innego rodzaju wynagrodzenia otrzymane przez nierezydenta za pracę wykonywaną w Grecji są opodatkowane progresywnie (według stopy procentowej od 5 do 40 %). Ponadto, nierezydenci podlegają w Grecji opodatkowaniu za pracę bez względu na to, skąd faktycznie dokonano płatności lub czy ta płatność była przekazana do greckiej spółki. Nie jest za to opodatkowana ta część wynagrodzenia nierezydenta, która odpowiada wykonywanej pracy (lub prowadzonej działalności) poza terytorium Grecji (np. krótkie podróże służbowe) – wówczas w celu obliczenia wysokości podatku stosuje się metodę alokacji dni.

Warto wiedzieć, że nierezydenci w Grecji nie są uprawnieni do skorzystania z odpisów podatkowych – nie mogą odliczyć żadnej kwoty ani od podstawy do opodatkowania, ani od samej kwoty podatku do zapłaty. Jedyny wyjątek stanowią tutaj nierezydenci, którzy są rezydentami w krajach Unii Europejskiej, jednak pod warunkiem, że przynajmniej 90% ich całego dochodu pochodzi ze źródeł greckich.

Od roku 2011 wprowadzony został w Grecji dodatkowy podatek należny zarówno od rezydentów jak i nierezydentów – tzw. „składka solidarnościowa”, która została również wydłużona na kolejne lata i obowiązywać ma również w roku 2014 i 2015.  Składka jest obowiązkowa dla podatników, którzy w swoich greckich zeznaniach podatkowych wykazują roczny przychód powyżej EUR 12.000 i wynosi:

· 0,7% rocznego przychodu netto w przedziale EUR 12.001 – EUR 20.000

· 1,4%  rocznego przychodu netto w przedziale EUR 20.001 – EUR 50.000

· 2,1%  rocznego przychodu netto w przedziale EUR 50.001 – EUR 100.000

· 2,8%  rocznego przychodu neto powyżej EUR 100.000.

Dochody uzyskiwane z tytułu najmu do kwoty EUR 12 000 podlegają opodatkowaniu stawką 11%  , natomiast dochody powyżej tej kwoty opodatkowane są podatkiem w wysokości 33%.

Podatek od dochodów z odsetek bankowych, zysków kapitałowych i sprzedaży nieruchomości wynosi 15%. Natomiast dywidendy uzyskane ze spółek greckich podlegają opodatkowaniu 10% podatkiem..

Od roku 2013 podatek od dochodu z tytułu odsetek bankowych wynosi 15%.  Od roku 2014 takim samym podatkiem ryczałtowym objęte zostały dochody ze sprzedaży nieruchomości w Grecji i kapitałów pieniężnych.

Obowiązek złożenia zeznania rocznego w Grecji wyznaczony jest okresem 5 maja – 2 czerwca następnego roku (dokładny termin uzależniony jest od greckiego numeru identyfikacji podatkowej i może on być wydłużony za zgodą Ministra Finansów). Jako ciekawostkę można dodać, że ci podatnicy, którzy złożą greckie zeznanie roczne przez Internet, w zamian za to otrzymają 1,5% zniżki od kwoty podatku do zapłacenia (jednak nie więcej niż 118 EUR).

Obliczanie 183 dni w związku z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z Litwą

Jak rozliczyć greckie dochody w Polsce?

Dochody uzyskane przez Polaka na terytorium Grecji zostaną wyłączone z opodatkowania w Polsce. Natomiast zostaną one doliczone do dochodów osiągniętych przez pracownika ze źródeł położonych w Polsce w celu obliczenia tzw. efektywnej stawki podatkowej. Jest to tzw. metoda wyłączenia z progresją. Z związku z tym, Polak wybierający się do pracy w Grecji nie musi obawiać się że jego dochody zostaną opodatkowane podwójnie.

Przewidziana w grecko-polskiej umowie o unikania podwójnego opodatkowania metoda wyłączenia z progresją oznacza, że dochody z greckiej umowy o pracę są wyłączone z opodatkowania w Polsce, ale mają wpływ na obliczenie stopy procentowej zastosowanej następnie od obliczenia podatku do dochodów opodatkowanych w Polsce.


Warto dodać, że podatnik ma prawo pomniejszyć przychód o równowartość 30% diety za każdy dzień pobytu poza granicami kraju, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy (w przypadku Grecji dieta wynosi 48 EUR za dzień). W sytuacji, gdy podatnik osiągnął dochody z polskich źródeł opodatkowane PIT, może on korzystać z ulg i zwolnień, np. może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem czy skorzystać z ulgi na wychowywanie dzieci. Składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzone w Grecji mogą być odliczone w Polsce (po spełnieniu określonych prawem warunków).

Edyta Warmińska, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, starszy menedżer w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Artykuł oparty jest na przygotowanym przez PwC Raporcie "Praca w UE - podatki i składki", dotyczącym rozliczeń dochodów osiąganych w poszczególnych państwach Unii Europejskiej. Zapraszamy również do zapoznania się z pełną wersją Raportu, dostępną tutaj.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

REKLAMA