REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie wypłacone za granicą a PIT

Odszkodowanie wypłacone za granicą a PIT
Odszkodowanie wypłacone za granicą a PIT

REKLAMA

REKLAMA

Odszkodowanie wypłacone za granicą polskiej osobie fizycznej z tytułu czynu niedozwolonego nie zawsze jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wejście polski do Unii Europejskiej otworzyło Polakom europejską przestrzeń gospodarczą. Olbrzymią skalę zjawiska obrazują najnowsze wyliczenia GUS. W końcu 2013 roku poza granicami Polski przebywało czasowo aż ponad 2 miliony mieszkańców naszego kraju (około 2,196 tys.), a liczba ta w ostatnich latach wzrasta o kilkadziesiąt tysięcy rocznie. Zdaniem GUS wśród krajów należących do UE nadal najwięcej osób przebywało w Wielkiej Brytanii (642 tys.; źródło: Informacja GUS o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004 – 2013).

Autopromocja

Olbrzymia rzesza Polaków koncentruje swoje życie poza granicami RP. Jednocześnie utrzymują oni swoje kontakty z Polską (z rodziną, z własnym środowiskiem społecznym czy też środowiskiem pracy). Z prawnego punktu widzenia, jako emigranci uzależnieni są oni od prawa obowiązującego w obcej jurysdykcji. Jednak jako obywatele polscy obowiązuje ich także polski porządek prawny, zwłaszcza w sytuacji powrotu do kraju.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Tak więc, coraz bardziej powszechne życie Polaków na „emigracji zachodniej” generuje z natury szereg problemów prawnych, z perspektywy których, uchodzące za dotychczas przejrzyste, normy wyrażone w polskich ustawach, nie pozwalają na jednoznaczną opinię co do uprawnień lub obowiązków w nich wskazanych. Zwłaszcza dotyczy to osób, których miejsce zamieszkania, z którym prawo podatkowe wiąże obowiązek podatkowy względem polskiego fiskusa, znajduje się na terytorium RP.

Koronnym przykładem takiego przepisu jest kwestia oceny pod kątem polskich przepisów podatkowych, czy wypłata za granicą polskiej osobie fizycznej odszkodowania z czynu niedozwolonego wynikającego ze zdarzenia poza granicami RP jest objęta tzw. zwolnieniem przedmiotowym wyrażonym w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz. U. Nr 80, poz. 350., tekst jednolity z dnia 17 stycznia 2012 roku (Dz. U. z 2012 r. poz. 361) dalej: „Updf”).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mowa tu o takich sytuacjach, jak choćby dobrowolna wypłata odszkodowania obywatelowi polskiemu dokonana przez szpital w Wielkiej Brytanii z tytułu błędu medycznego. W takim przypadku główny problem interpretacyjny przywołanej podstawy zwolnienia od podatku dochodowego za odszkodowanie z tytułu czynu niedozwolonego wynika z faktu, że przepis ten co do zasady nie zwalnia z podatku dochodu otrzymanego z odszkodowania. Dlatego też nie w każdym przypadku wypłacone odszkodowanie jest wolne od podatku w świetle polskiego prawa, zwłaszcza w sprawach o charakterze transgranicznym.

Zwolnienie podatkowe uzależnione jest bowiem od charakteru i postaci wypłaty odszkodowania, przyjmując, przykładowo, za podstawę oceny czy należne jest zwolnienie, „polskie przepisy prawa cywilnego” (art. 21 ust. 3c) Updf). Dlatego też wątpliwości budzi fakt, czy zwolnieniem objęte jest także odszkodowanie wynikające co prawda z roszczeń o charakterze cywilnoprawnym, lecz których źródłem jest obce, a nie polskie prawo cywilne.

Wyjątkowo istotny problem w praktyce transgranicznej tworzy art. 21 ust. 3b Updf, uzależniając zwolnienie podatkowe od sądowego charakteru ugody, będącej podstawą wypłaty odszkodowana. Wynika to z faktu, że niejednokrotnie obce jurysdykcje (zwłaszcza anglojęzyczne) nie nadają ugodom w swoim systemie prawnym szczególnego statusu sądowego. Może się więc zdarzyć, że pomimo procesowego charakteru sprawy, odszkodowanie wypłacane jest dobrowolnie, a więc bez ingerencji i nadzoru sądowego.

Niezależnie od wskazanych wątpliwości interpretacyjnych, istotne jest także, że transgraniczne odszkodowanie wypłacone obywatelowi polskiemu nie zawsze będzie podlegać pod polski system podatkowy. Wynika to z norm kolizyjnych dotyczących zasad unikania podwójnego opodatkowania.

K. Jakub Gładkowski, radca prawny,

Małgorzata Kiełtyka, radca prawny

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • TULEK
    2023-10-22 12:37:53
    NIE
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

REKLAMA