reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Dofinansowanie wycieczki z ZFŚS bez PIT po stronie pracownika

Dofinansowanie wycieczki z ZFŚS bez PIT po stronie pracownika

Nie stanowi przychodu pracownika, a zatem nie podlega opodatkowaniu PIT, firmowa wycieczka krajoznawcza, opłacona ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Tak uznał Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 15 maja 2015 r., IBPBII/1/4511-311/15/MD.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Sprawa dotyczyła podatnika, który w celu integracji pracowników postanowił zorganizować wycieczkę krajoznawczą dla pracowników. Pracodawca w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) posiada zapis o powszechnej dostępności na równych zasadach dla wszystkich uprawnionych w przypadku organizacji wycieczek oraz imprez integracyjnych. Całkowity koszt wycieczki pokryty będzie ze środków Funduszu, bez stosowania „kryterium socjalnego”, a koszt jednostkowy da się ustalić wyłącznie przez podział kwoty przez listę uczestników. Szkoła nie jest w stanie przypisać z tego tytułu korzyści materialnej indywidualnemu pracownikowi. Zorganizowanie wycieczki odbywa się w interesie pracodawcy, ponieważ integracja załogi wpływa na efektywność pracy oraz wzajemne relacje służbowe.

Na tle powyższego stanu faktycznego, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy dofinansowanie z ZFŚS do wycieczki krajoznawczej dla osób uprawnionych  (zgodnie z regulaminem) zwolnione będzie z PIT jako wartość nieodpłatnie otrzymanego świadczenia.

Zdaniem wnioskodawcy zorganizowana wycieczka nie będzie stanowiła przychodu pracowników. W uzasadnieniu powołał się na wyrok TK z 8 lipca 2014 r. (K 7/13), w którym wskazano, że udział w wycieczce zorganizowanej przez pracodawcę, nie oznacza uzyskania przychodu przez pracownika, gdyż nie ma podstaw, by świadczenie adresowane do wszystkich pracowników przypisać indywidualnym uczestnikom, jako ich wymierną korzyść.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Dyrektor Izby Skarbowej podzielił to stanowisko. Analizując przepisy ustawy o PIT wskazał, że podstawowym kryterium, które powinno być stosowane przy ustalaniu czy dane świadczenie nieodpłatne pracodawcy stanowi przychód ze stosunku pracy, jest wystąpienie po stronie pracownika przysporzenia w postaci nabycia wymiernej korzyści majątkowej, czy też zaoszczędzenia wydatku. W tym przypadku pracownik korzysta ze świadczenia, jednak dla niego jest to korzyść niewychodząca poza ramy stosunku pracy i nie stanowi dochodu, będącego przedmiotem opodatkowania.

Wycieczka jest dostępna dla wszystkich pracowników i udział w niej jest dobrowolny, nie można zatem przypisać pracownikowi korzyści w postaci zaoszczędzenia wydatku, bowiem nie można założyć, że w sytuacji braku dofinansowania pracownik uczestniczyłby w przedsięwzięciu

Sylwia Michalska, konsultant w  Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama