reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Gdzie płaci podatki stewardessa norweskich linii lotniczych mieszkająca w Polsce

Gdzie płaci podatki stewardessa norweskich linii lotniczych mieszkająca w Polsce

Okazuje się, że nie ma w tym przypadku znaczenia siedziba linii lotniczych, a wyłącznie miejsce zamieszkania stewardessy. Jeżeli mieszka w Polsce i tu znajduje się jej rezydencja podatkowa, to od dochodów ze swej pracy płaci podatki tylko w Polsce.

Polska stewardessa norweskich linii lotniczych

Polka od 1 września 2010 roku jest stewardessą. W Norwegii spędza 1/3 miesiąca, resztę czasu spędza w Polsce, gdzie ma rodzinę, własne mieszkanie i gdzie studiuje. W Norwegii natomiast mieszka w hotelu i nie ma tam stałego adresu zamieszkania.

Za 2010 i 2011 r. pracodawca z tytułu zawartej umowy o pracę odprowadzał podatek w Norwegii. Jednakże w dniu 1 stycznia 2011 roku umowa między Polską a Norwegią uległa zmianie i od 2012 r.  powinien odprowadzać podatek w Polsce.

W grudniu 2011 r. kobieta uzyskała certyfikat rezydencji i przekazała go norweskiemu pracodawcy. Od stycznia 2012 r. na tej podstawie została zwolniona przez norweski urząd skarbowy z odprowadzania podatku w Norwegii. Od tej pory ma otrzymywać pensję brutto pomniejszoną jedynie o obowiązkowe składki chorobowe i społeczne. Wynagrodzenie stewardessy składa się z pensji podstawowej, diet oraz dodatku mundurowego.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi potwierdził, że otrzymywane przez stewardessę wynagrodzenie w związku z wykonywaniem pracy na pokładzie samolotu, będzie opodatkowane w Polsce. W myśl art. 14 ust. 4 Konwencji z 9 września 2009 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokołu do tej Konwencji (Dz. U. z 2010 r. Nr 134, poz. 899), jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce otrzymuje wynagrodzenie w związku z wykonywaniem pracy najemnej na pokładzie statku powietrznego, wynagrodzenie to podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie (tj. w Polsce).

Nie ma zatem możliwości wyboru państwa, w którym wynagrodzenie to będzie opodatkowane.

Miejsce zamieszkania

Zgodnie z art. 3 ust. 1a ustawy o PIT, za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). Przez „centrum interesów osobistych” należy rozumieć wszelkie powiązania rodzinne, tzn. ognisko domowe, aktywność społeczna, polityczna, kulturalna, obywatelska, przynależność do organizacji/klubów, uprawianie hobby itp. Z kolei „centrum interesów gospodarczych” to przede wszystkim miejsce prowadzenia działalności zarobkowej, źródła dochodów, posiadane inwestycje, majątek nieruchomy i ruchomy, polisy ubezpieczeniowe, zaciągnięte kredyty, konta bankowe itd.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama