Kategorie

Jak opodatkować wynagrodzenie pracownika wysyłanego czasowo za granicę?

Waldemar Knap
Krzysztof Komorniczak
Doradca podatkowy, prawnik
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Jak opodatkować wynagrodzenie pracownika wysyłanego czasowo za granicę?
Pracownik polskiej spółki został wysłany w podróż służbową na terytorium Bułgarii, co nie wiązało się ze zmianą miejsca wykonywania pracy wskazanym w umowie (terytorium Polski). Wynagrodzenie za pracę przez cały okres trwania podróży służbowej przekazywane jest przez pracodawcę na takich samych zasadach jak podczas wykonywania pracy w Polsce tj. z rachunku bankowego pracodawcy. Powstaje pytanie, jak opodatkować wynagrodzenie takiego pracownika? Według polskich czy bułgarskich przepisów?

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Czyli co do zasady, osoba taka podlega opodatkowaniu w Polsce, niezależnie od tego gdzie osiąga dochody i gdzie wykonuje swoją pracę.

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej uważa się osobę która:
- posiada na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
- przebywa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jednak zasady te stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Z Bułgarią taka umowa została przez Polskę zawarta.

Polecamy: Czy poczęstunek dla pracowników jest ich przychodem?

Zgodnie z umową, płace, uposażenia i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (przykładowo w Polsce) osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie (przykładowo w Bułgarii).

Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w Bułgarii.

Od tej zasady są jednak wyjątki.

Reklama

Wynagrodzenia, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (przykładowo w Polsce) osiąga z pracy najemnej, wykonywanej w drugim Umawiającym się Państwie (np. w Bułgarii), podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym wymienionym Państwie (tj. tylko w Polsce), jeżeli:
a) odbiorca przebywa w drugim Państwie (Bułgarii) przez okres lub okresy nie przekraczające łącznie 183 dni podczas każdego dwunastomiesięcznego okresu i
b) wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim Państwie (czyli polskiego pracodawcę), i
c) wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim Państwie.

Jeżeli więc łącznie spełnione zostaną trzy wymienione wyżej przesłanki, wynagrodzenie za pracę wykonywaną na terytorium Bułgarii w dalszym ciągu opodatkowane będzie wyłącznie w państwie miejsca zamieszkania pracownika (tj. w Polsce).

Tym samym, istotna jest długość okresu w jakim pracownik będzie przebywać na terytorium Bułgarii.

Polecamy: Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

Odnośnie obliczania dwunastomiesięcznego okresu, o którym mowa powyżej, warto mieć na uwadze, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, podobnie jak inne umowy zawierane przez Polskę, wzorowane są na Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

W Komentarzu do art. 15 Modelowej Konwencji stwierdzono, iż do obliczania 183 dni pobytu pracownika w drugim państwie, należy brać pod uwagę wszystkie możliwe kolejne dwunastomiesięczne okresy, nawet okresy, które do pewnego stopnia, pokrywają się z innymi.

Oznaczałoby to, że w powyższym przypadku dwunastomiesięczny okres rozpoczyna się od pierwszego dnia wyjazdu pracownika i biegnie nieprzerwanie, mimo końca roku podatkowego.

W efekcie, jeżeli:
a) pracownik będzie przebywać na terytorium Bułgarii poniżej 183 dni podczas każdego dwunastomiesięcznego okresu oraz
b) wynagrodzenie wypłacane będzie w całości przez pracodawcę mającego siedzibę na terytorium Polski oraz
c) wynagrodzenie nie będzie ponoszone przez zakład lub stałą placówkę w Bułgarii,
- wówczas wynagrodzenie pracownika opodatkowane będzie w Polsce, według regulacji ustawy o PIT (pracodawca odprowadzać będzie zaliczki na podatek).

Wolne od podatku dochodowego będą diety oraz inne należności za czas podróży służbowej pracownika.

Jeżeli jednak pracownik będzie przebywać na terytorium Bułgarii powyżej 183 dni, tym samym nie będą spełnione wskazane powyżej przesłanki z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Niespełnienie tego warunku powoduje, iż wynagrodzenie pracownika podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 15 ust.1 umowy z Bułgarią, czyli i w Polsce i w Bułgarii.

Reklama

Dla uniknięcia podwójnego opodatkowania, zastosowanie znajdzie zasada tzw. wyłączenia z progresją, czyli dochód uzyskany w Bułgarii powinien zostać uwzględniony dla potrzeb obliczenia stopy procentowej podatku od pozostałego dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce.

Zgodnie z ustawą o PIT, polski pracodawca nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, pod warunkiem że dochody te podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Polska firma nie będzie więc zobowiązana do pobierania zaliczek na podatek dochodowy z wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika za pracę wykonywaną w Bułgarii, jeżeli wiadomo będzie, że podróż do Bułgarii potrwa dłużej niż 183 dni w ciągu dwunastomiesięcznego okresu. Zaliczki te mogą być jednak pobierane na wniosek pracownika.

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  8 maja 2021
  Zakres dat:

  Opłata przekształceniowa - co z VAT?

  Opłata przekształceniowa a VAT – dotychczasowa praktyka i konieczne zmiany wynikające z orzeczenia TSUE w sprawie Wrocławia.

  Podatek katastralny - czy należy wprowadzić?

  Podatek katastralny. Sytuacja finansów publicznych w Polsce, ale też i na świecie uległa pogorszeniu. W wielu krajach trwa dyskusja czy podnosić podatki dochodowe. Lepszym rozwiązaniem są podatki majątkowe, a do tych należy podatek katastralny.

  Darowizna samochodu dla osób z rodziny wspólnika a VAT

  Darowizna samochodu a VAT. Czy czynność darowizny pojazdu przez wspólników na rzecz osób z rodziny jednego ze wspólników będzie opodatkowana podatkiem VAT w sytuacji, gdy przy nabyciu pojazdu spółka nie dysponowała prawem do odliczenia podatku naliczonego oraz nie poniosła żadnych istotnych wydatków na przekształcenie czy modernizację pojazdu, z tytułu których dokonano odliczenia podatku naliczonego?

  Liczba elektronicznych PIT-ów wzrosła do 20 mln

  Rozliczenia PIT. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba elektronicznie złożonych PIT-ów wzrosła z 5 mln do 20 mln. W tym roku tylko 1 mln 200 tys. deklaracji zostało złożonych na papierze - poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski.

  Nowy wzór deklaracji AKC-P od 1 lipca 2021 r.

  AKC-P, czyli deklaracja o wysokości podatku akcyzowego pobranego i wpłaconego przez płatnika, w nowej wersji od 1 lipca 2021 r. Od tej też daty deklarację będzie można składać wyłącznie elektronicznie.

  KE oceni Krajowy Plan Odbudowy

  Krajowy Plan Odbudowy. Po przekazaniu przez rządy państw unijnych Krajowych Planów Odbudowy Komisja Europejska zajmie się ich oceną. Następnie plany trafią do Rady UE, która musi je ostatecznie zaakceptować.

  E-faktury - od kiedy, czy będą obowiązkowe?

  E-faktury (faktury ustandaryzowane) mają wejść w życie 1 października 2021 r. Jaki jest cel wdrożenia e-faktur? Jak będzie działał system? Czy e-faktury będą obowiązkowe?

  Regulacja zawodu księgowego. SKwP pisze do MF

  Zawód księgowego dotychczas nie doczekał się uregulowania prawnego, choć istnieją takie regulacje w przypadku zawodu doradcy podatkowego. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP), we współpracy z resortem finansów, chciałoby rozpocząć proces zmierzający do uregulowania zawodu, by w ten sposób zapewnić m.in. wysoką jakość usług księgowych i sprawozdań finansowych.

  Ruszyła strona internetowa systemu e-TOLL. Co zawiera?

  System e-TOLL. Ministerstwo Finansów uruchomiło stronę etoll.gov.pl. Portal zapewni komplet informacji dotyczących poboru opłat drogowych na polskich drogach. Kolejnym etapem wdrożenia nowego systemu, będzie uruchomienie rejestracji w systemie e-TOLL.

  Wysokie podatki od gier - jak wpływają na rynek?

  Podatek od gier hazardowych. Niemal połowa firm hazardowych na rynku online działa nielegalnie. Głównym powodem są wysokie podatki i restrykcyjne przepisy ustawy o grach hazardowych.

  Pożyczka w grupie kapitałowej a prawo do obniżenia CIT

  Grupa kapitałowa a wydatki na spłatę odsetek od pożyczki. Fiskus nie może odmawiać grupie kapitałowej prawa do obniżenia CIT tylko dlatego, że dokonujące transakcji spółki mają siedziby w innych państwach UE.

  Szczepienia dla cudzoziemców. Ruszyły zapisy w zakładach pracy

  Szczepienia w zakładach pracy - zgłoszenia rozpoczęły się 4 maja. Jest to możliwe tylko w tych miejscach, gdzie uda się zebrać minimum 300 chętnych. Pracodawcy mogą zgłaszać pracowników, współpracowników i członków ich rodzin. Zasady nie wykluczają obcokrajowców. Cudzoziemcy mogą zgłaszać się także samodzielnie, nawet bez numeru PESEL.

  Podatki pracownicze. Polska na tle krajów UE

  Podatki pracownicze (PIT, ZUS). W zestawieniu państw UE pod kątem łącznych obciążeń PIT i ZUS Polska awansowała w 2020 r. o dwa miejsca - wynika z raportu PwC „Praca w UE – podatki i składki. Wpływ COVID-19 na podatki pracownicze”.

  Legalna praca cudzoziemca w Polsce

  Od lat w Polsce rośnie współczynnik zatrudnienia obcokrajowców przez polskich przedsiębiorców. Warto dowiedzieć się jakie przesłanki lub dokumenty świadczą o legalnym pobycie cudzoziemca spoza Unii Europejskiej (UE), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub Szwajcarii w Polsce, oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, aby taka osoba mogła podjąć legalną pracę.

  Ustawa o zasobach własnych UE - 770 mld zł dla Polski

  Ustawa o zasobach własnych UE. 770 mld zł z nowego budżetu Unii Europejskiej trafi do Polski. Sejm przyjął ustawę o zasobach własnych UE.

  Elektroniczne tytuły wykonawcze od 1 lipca 2021 r.

  Elektroniczne tytuły wykonawcze do urzędu skarbowego. Od 1 lipca 2021 r. wierzyciele wyślą tytuły wykonawcze do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.

  Sejm za Funduszem Odbudowy

  Fundusz Odbudowy. Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zasobach własnych Unii Europejskiej. Oznacza to uruchomienie unijnego Planu Odbudowy po koronawirusie, o wartości około 750 mld euro.

  Czym jest Krajowy Plan Odbudowy?

  Krajowy Plan Odbudowy. Nie mam żadnych wątpliwości, że Krajowy Plan Odbudowy jest dokumentem bardzo ważnym i bardzo nam potrzebnym - powiedział prezydent Andrzej Duda. Według niego, Fundusz Odbudowy jest niezwykle potrzebnym instrumentem całej Europie.

  Rezydencja podatkowa PIT - objaśnienia podatkowe

  Rezydencja podatkowa PIT. Resort finansów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Jakie są kryteria ustalania rezydencji podatkowej i na czym one polegają?

  Amazon nie zapłacił ani centa podatku CIT

  Amazon a podatek CIT. Globalny gigant branży e-commerce jakim jest Amazon nie zapłacił ani centa podatku CIT w Europie, mimo rekordowych przychodów.

  Składy podatkowe – co warto wiedzieć?

  Składy podatkowe to miejsca o szczególnym statusie akcyzowym, pozwalające na odsunięcie w czasie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego. Zawieszenie poboru akcyzy to sytuacja, gdzie pomimo zaistnienia obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe, co w praktyce oznacza odroczenie zapłaty akcyzy.

  PESEL dla cudzoziemców do celów podatkowych

  PESEL dla cudzoziemca. W związku z nowymi przepisami, które obowiązują od 1 maja 2021 r., cudzoziemcy mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL dla celów podatkowych.

  Fundusz odbudowy sfinansują nowe podatki

  Fundusz odbudowy. Dług zaciągnięty na poczet funduszu odbudowy zostanie zapłacony z nowych podatków, m.in. podatku od plastiku, podatku cyfrowego, czy granicznej opłaty węglowej.

  Krajowy Plan Odbudowy przyjęty przez Radę Ministrów

  Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który jest podstawą do wypłaty pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy, został przyjęty przez Radę Ministrów.

  Zmiany w podatkach od 1 maja 2021 r.

  Zmiany w podatkach od 1 maja 2021 r. Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 maja 2021 r. wchodzą w życie liczne zmiany w przepisach podatkowych. Nowe regulacje mają na celu mi. in. ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej czy utrudnienie działania firm w szarej strefie. Przyczyniają się do wyrównywania szans przedsiębiorców na rynku. Zmiana przepisów Kodeksu karnego skarbowego będzie służyć przyspieszeniu oraz istotnemu uproszczeniu części spraw o wykroczenia skarbowe, które będą mogły być załatwione szybko i sprawnie w trybie postępowania mandatowego, bez konieczności kierowania sprawy do sądu karnego.