reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jak opodatkować wynagrodzenie pracownika wysyłanego czasowo za granicę?

Jak opodatkować wynagrodzenie pracownika wysyłanego czasowo za granicę?

Pracownik polskiej spółki został wysłany w podróż służbową na terytorium Bułgarii, co nie wiązało się ze zmianą miejsca wykonywania pracy wskazanym w umowie (terytorium Polski). Wynagrodzenie za pracę przez cały okres trwania podróży służbowej przekazywane jest przez pracodawcę na takich samych zasadach jak podczas wykonywania pracy w Polsce tj. z rachunku bankowego pracodawcy. Powstaje pytanie, jak opodatkować wynagrodzenie takiego pracownika? Według polskich czy bułgarskich przepisów?

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Czyli co do zasady, osoba taka podlega opodatkowaniu w Polsce, niezależnie od tego gdzie osiąga dochody i gdzie wykonuje swoją pracę.

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej uważa się osobę która:
- posiada na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
- przebywa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jednak zasady te stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Z Bułgarią taka umowa została przez Polskę zawarta.

Polecamy: Czy poczęstunek dla pracowników jest ich przychodem?

Zgodnie z umową, płace, uposażenia i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (przykładowo w Polsce) osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie (przykładowo w Bułgarii).

Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w Bułgarii.

Od tej zasady są jednak wyjątki.

Wynagrodzenia, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (przykładowo w Polsce) osiąga z pracy najemnej, wykonywanej w drugim Umawiającym się Państwie (np. w Bułgarii), podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym wymienionym Państwie (tj. tylko w Polsce), jeżeli:
a) odbiorca przebywa w drugim Państwie (Bułgarii) przez okres lub okresy nie przekraczające łącznie 183 dni podczas każdego dwunastomiesięcznego okresu i
b) wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim Państwie (czyli polskiego pracodawcę), i
c) wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim Państwie.

Jeżeli więc łącznie spełnione zostaną trzy wymienione wyżej przesłanki, wynagrodzenie za pracę wykonywaną na terytorium Bułgarii w dalszym ciągu opodatkowane będzie wyłącznie w państwie miejsca zamieszkania pracownika (tj. w Polsce).

Tym samym, istotna jest długość okresu w jakim pracownik będzie przebywać na terytorium Bułgarii.

Polecamy: Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama