REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak opodatkować wynagrodzenie pracownika wysyłanego czasowo za granicę?

Waldemar Knap
Krzysztof Komorniczak
Doradca podatkowy, prawnik
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Jak opodatkować wynagrodzenie pracownika wysyłanego czasowo za granicę?
Jak opodatkować wynagrodzenie pracownika wysyłanego czasowo za granicę?

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik polskiej spółki został wysłany w podróż służbową na terytorium Bułgarii, co nie wiązało się ze zmianą miejsca wykonywania pracy wskazanym w umowie (terytorium Polski). Wynagrodzenie za pracę przez cały okres trwania podróży służbowej przekazywane jest przez pracodawcę na takich samych zasadach jak podczas wykonywania pracy w Polsce tj. z rachunku bankowego pracodawcy. Powstaje pytanie, jak opodatkować wynagrodzenie takiego pracownika? Według polskich czy bułgarskich przepisów?

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Autopromocja

Czyli co do zasady, osoba taka podlega opodatkowaniu w Polsce, niezależnie od tego gdzie osiąga dochody i gdzie wykonuje swoją pracę.

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej uważa się osobę która:
- posiada na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
- przebywa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jednak zasady te stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Z Bułgarią taka umowa została przez Polskę zawarta.

Polecamy: Czy poczęstunek dla pracowników jest ich przychodem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z umową, płace, uposażenia i inne podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (przykładowo w Polsce) osiąga z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim Umawiającym się Państwie (przykładowo w Bułgarii).

Jeżeli praca jest tam wykonywana, to otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w Bułgarii.

Od tej zasady są jednak wyjątki.

Wynagrodzenia, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (przykładowo w Polsce) osiąga z pracy najemnej, wykonywanej w drugim Umawiającym się Państwie (np. w Bułgarii), podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym wymienionym Państwie (tj. tylko w Polsce), jeżeli:
a) odbiorca przebywa w drugim Państwie (Bułgarii) przez okres lub okresy nie przekraczające łącznie 183 dni podczas każdego dwunastomiesięcznego okresu i
b) wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim Państwie (czyli polskiego pracodawcę), i
c) wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim Państwie.

Jeżeli więc łącznie spełnione zostaną trzy wymienione wyżej przesłanki, wynagrodzenie za pracę wykonywaną na terytorium Bułgarii w dalszym ciągu opodatkowane będzie wyłącznie w państwie miejsca zamieszkania pracownika (tj. w Polsce).

Tym samym, istotna jest długość okresu w jakim pracownik będzie przebywać na terytorium Bułgarii.

Polecamy: Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

Odnośnie obliczania dwunastomiesięcznego okresu, o którym mowa powyżej, warto mieć na uwadze, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, podobnie jak inne umowy zawierane przez Polskę, wzorowane są na Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

W Komentarzu do art. 15 Modelowej Konwencji stwierdzono, iż do obliczania 183 dni pobytu pracownika w drugim państwie, należy brać pod uwagę wszystkie możliwe kolejne dwunastomiesięczne okresy, nawet okresy, które do pewnego stopnia, pokrywają się z innymi.

Oznaczałoby to, że w powyższym przypadku dwunastomiesięczny okres rozpoczyna się od pierwszego dnia wyjazdu pracownika i biegnie nieprzerwanie, mimo końca roku podatkowego.

Autopromocja

W efekcie, jeżeli:
a) pracownik będzie przebywać na terytorium Bułgarii poniżej 183 dni podczas każdego dwunastomiesięcznego okresu oraz
b) wynagrodzenie wypłacane będzie w całości przez pracodawcę mającego siedzibę na terytorium Polski oraz
c) wynagrodzenie nie będzie ponoszone przez zakład lub stałą placówkę w Bułgarii,
- wówczas wynagrodzenie pracownika opodatkowane będzie w Polsce, według regulacji ustawy o PIT (pracodawca odprowadzać będzie zaliczki na podatek).

Wolne od podatku dochodowego będą diety oraz inne należności za czas podróży służbowej pracownika.

Jeżeli jednak pracownik będzie przebywać na terytorium Bułgarii powyżej 183 dni, tym samym nie będą spełnione wskazane powyżej przesłanki z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Niespełnienie tego warunku powoduje, iż wynagrodzenie pracownika podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 15 ust.1 umowy z Bułgarią, czyli i w Polsce i w Bułgarii.

Dla uniknięcia podwójnego opodatkowania, zastosowanie znajdzie zasada tzw. wyłączenia z progresją, czyli dochód uzyskany w Bułgarii powinien zostać uwzględniony dla potrzeb obliczenia stopy procentowej podatku od pozostałego dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce.

Zgodnie z ustawą o PIT, polski pracodawca nie pobiera zaliczek na podatek dochodowy od dochodów uzyskanych przez pracownika z pracy wykonywanej poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, pod warunkiem że dochody te podlegają lub będą podlegać opodatkowaniu poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Polska firma nie będzie więc zobowiązana do pobierania zaliczek na podatek dochodowy z wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika za pracę wykonywaną w Bułgarii, jeżeli wiadomo będzie, że podróż do Bułgarii potrwa dłużej niż 183 dni w ciągu dwunastomiesięcznego okresu. Zaliczki te mogą być jednak pobierane na wniosek pracownika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  REKLAMA