| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jak rozliczyć zwrot nienależnego wynagrodzenia

Jak rozliczyć zwrot nienależnego wynagrodzenia


Zdarzają się sytuacje wypłacenia pracownikowi nienależnych kwot. Czy w takiej sytuacji pracownik powinien oddać pracodawcy kwotę brutto, czy netto?

Pracodawca wypłacił w grudniu kwotę 2.000,00 zł (brutto) tytułem wynagrodzenia za pracę. W kwocie tej zawierają się składki na ubezpieczenie społeczne, składka na ubezpieczenie zdrowotne, zaliczka na podatek dochodowy.

Wskutek tych odliczeń pracownik otrzyma do wypłaty kwotę 1.206,48 zł. Przychód ten w kwocie 2.000,00 zł został uwzględniony w wystawionej pracownikowi informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

W lutym następnego roku pracodawca ustalił, że wynagrodzenie wypłacone pracownikowi w grudniu poprzedniego roku jest świadczeniem nienależnym, (np. pracownik przez cały grudzień przebywał na urlopie bezpłatnym).

W związku z tym pracodawca skierował do pracownika pisemne wezwanie do zwrotu nienależnie pobranego wynagrodzenia.

W jakiej kwocie pracownik powinien zwrócić nienależnie pobrane wynagrodzenie? Czy w wyrażeniu „zwrot nienależnie pobranego świadczenia w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy” mieści się wyłącznie wynagrodzenie netto wraz z zaliczką na podatek dochodowy, czy też dodatkowo również składka na ubezpieczenie zdrowotne lub ubezpieczenie społeczne, czy też całe wynagrodzenie brutto?

Jeśli otrzymany przez podatnika przychód ze stosunku pracy okazał się nienależny, to pracownik powinien dokonać jego zwrotu pracodawcy w pełnej wysokości, tj. w kwocie 2.000 zł. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie posługuje się pojęciem „wynagrodzenia netto”, a pojęciem „przychodu”, „dochodu”.

W tym przypadku przychodem podatnika jest 2.000 zł, skoro świadczenie to stało się nienależne, to zwrot dotyczy całej kwoty czyli 2.000 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »