reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jak rozliczyć zwrot nienależnego wynagrodzenia

Jak rozliczyć zwrot nienależnego wynagrodzenia


Zdarzają się sytuacje wypłacenia pracownikowi nienależnych kwot. Czy w takiej sytuacji pracownik powinien oddać pracodawcy kwotę brutto, czy netto?

Pracodawca wypłacił w grudniu kwotę 2.000,00 zł (brutto) tytułem wynagrodzenia za pracę. W kwocie tej zawierają się składki na ubezpieczenie społeczne, składka na ubezpieczenie zdrowotne, zaliczka na podatek dochodowy.

Wskutek tych odliczeń pracownik otrzyma do wypłaty kwotę 1.206,48 zł. Przychód ten w kwocie 2.000,00 zł został uwzględniony w wystawionej pracownikowi informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

W lutym następnego roku pracodawca ustalił, że wynagrodzenie wypłacone pracownikowi w grudniu poprzedniego roku jest świadczeniem nienależnym, (np. pracownik przez cały grudzień przebywał na urlopie bezpłatnym).

W związku z tym pracodawca skierował do pracownika pisemne wezwanie do zwrotu nienależnie pobranego wynagrodzenia.

W jakiej kwocie pracownik powinien zwrócić nienależnie pobrane wynagrodzenie? Czy w wyrażeniu „zwrot nienależnie pobranego świadczenia w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy” mieści się wyłącznie wynagrodzenie netto wraz z zaliczką na podatek dochodowy, czy też dodatkowo również składka na ubezpieczenie zdrowotne lub ubezpieczenie społeczne, czy też całe wynagrodzenie brutto?

Jeśli otrzymany przez podatnika przychód ze stosunku pracy okazał się nienależny, to pracownik powinien dokonać jego zwrotu pracodawcy w pełnej wysokości, tj. w kwocie 2.000 zł. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie posługuje się pojęciem „wynagrodzenia netto”, a pojęciem „przychodu”, „dochodu”.

W tym przypadku przychodem podatnika jest 2.000 zł, skoro świadczenie to stało się nienależne, to zwrot dotyczy całej kwoty czyli 2.000 zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama