Czy poczęstunek dla pracowników jest ich przychodem?
REKLAMA
REKLAMA
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w ustnym uzasadnieniu wyroku z 27 kwietnia 2011 r. (I SA/Gd 140/11)
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, organizującej corocznie spotkania dla swoich pracowników oraz zaproszonych gości z jednostki nadrzędnej. Odbywają się z reguły w konwencji świątecznej, pod koniec roku kalendarzowego.
Ich celem jest skrótowe omówienie strategii firmy, oraz publiczne wyróżnienie pracowników osiągających najlepsze rezultaty. W trakcie spotkań, spółka zapewnia drobny poczęstunek w formie tzw. szwedzkiego stołu, który opłacany jest ryczałtowo, przy założeniu, że wszyscy pracownicy wezmą w nim udział. Nie jest on jednak obowiązkowy. W rezultacie, spółka nie potrafi precyzyjnie określić liczby uczestników.
Przychód ze stosunku pracy?
W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy w przypadku braku dokładnych danych na temat ilości osób uczestniczących w spotkaniu, oraz gdy brak jest możliwości przyporządkowania konkretnego świadczenia danemu pracownikowi, poczęstunek w formie szwedzkiego stołu należy uznać jako przychód ze stosunku pracy i opodatkować PIT?
Spółka przedstawiła własne stanowisko, zgodnie z którym świadczenia uzyskane przez pracownika w formie poczęstunku nie podlegają opodatkowaniu PIT. Spółka podkreśliła przy tym, że pomimo, iż wszyscy podatnicy mieli możliwość wzięcia udziału w spotkaniu, obowiązywała zasada dobrowolności uczestnictwa. Poczęstunek nie był przypisywany do konkretnej osoby.
Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT
Nieobowiązkowy charakter spotkania a zaliczka na PIT
Organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Powołał się przy tym na przepis art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym za przychody ze stosunku pracy należy uznać wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń otrzymywanych w naturze.
Zdaniem organu, w przedmiotowej sytuacji pracownicy otrzymali podlegające opodatkowaniu świadczenia niepieniężne w postaci poczęstunku na firmowej imprezie.
Po wyczerpaniu toku instancyjnego spółka złożyła skargę do WSA, który przyznał jej rację, uchylając interpretację.
Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu
REKLAMA
W ustnym uzasadnianiu sąd wyjaśnił, że w przedmiotowej sytuacji nie ma podstaw do przypisania konkretnych świadczeń do korzystających z nich pracowników. Opłata za poczęstunek jest bowiem przez spółkę ponoszona ryczałtowo, bez względu na fakt faktycznego skorzystania z niego.
Jest on przewidziany, co prawda, dla wszystkich pracowników, ale ze względu na nieobowiązkowy charakter spotkania nie stwierdzić, czy pracownik rzeczywiście otrzymał świadczenie i jaka jest jego wartość. Powyższe uzasadnia konkluzję, ze pracodawca nie jest zobowiązany pobrania i odprowadzenia zaliczki na PIT.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat