REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dofinansowanie wczasów pracowników przez pracodawcę podlega PIT

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł

REKLAMA

REKLAMA

Zaczął się właśnie sezon urlopowy i wiele zakładów pracy wypłaca swoim pracownikom tzw. „wczasowe” lub dofinansowuje ich wyjazdy wakacyjne. Pojawiają się czasami wątpliwości, czy te dodatkowe pieniążki są przychodem z tytułu pracy i czy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, wydając w imieniu Ministra Finansów interpretację indywidualną nr ILPB2/415-1125/09-5/JK z dnia 4 lutego 2010 r., wskazał na pewne nowe rozwiązania w zakresie zwolnień podatkowych takich świadczeń otrzymywanych przez pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs), które weszły w życie od 22 sierpnia 2009 r. z mocą wsteczną od 1 stycznia 2009 r.

Autopromocja

Do czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy o PIT, zwolnione do określonej kwoty (380 zł) były tylko świadczenia rzeczowe, natomiast po zmianie zwolnienie dotyczy również świadczeń pieniężnych.

Interpretacja dotyczy spółki, która z zfśs chciała dofinansowywać:
- obozy i kolonie niepełnoletnich dzieci swoich pracowników (przelewem na rachunek biura turystycznego),
- wczasy wykupywane przez pracowników w wyznaczonych biurach podróży (również przelewem)
oraz wypłacać dofinansowanie gotówką na rachunek pracowników.

Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, iż co do zasady przychodem ze stosunku pracy nie jest jedynie wynagrodzenie za pracę, ale także inne przysporzenie majątkowe, takie jak nieodpłatne świadczenia, czy też świadczenia częściowo odpłatne. Tak więc, wszystkie te formy dofinansowania są objęte opodatkowaniem PIT.

Jednocześnie organ ten zauważył, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT - wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych:
- rzeczowych świadczeń oraz
- otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych,
sfinansowanych w całości ze środków zfśs lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Przy czym rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym samym, co do zasady, pracodawca powinien zsumować wszystkie świadczenia rzeczowe i pieniężne wypłacone pracownikowi od początku roku, które zostały sfinansowane z zfśs i jeśli suma ta przekroczyła kwotę 380 zł, to od kolejnych wypłaconych świadczeń należy pobrać zaliczkę na PIT.

Ponieważ znowelizowany przepis art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT, wskazuje, że zwolnione są świadczenia łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł – to takie brzmienie tego przepisu nakazuje płatnikowi sumować wypłacane świadczenia i nadwyżkę opodatkować. Dopiero w informacji PIT-11 płatnik uwzględni zwolnienia, a podatnik odzyska ewentualnie nadpłaconą zaliczkę wykazując nadpłatę w zeznaniu rocznym.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Z omawianego zwolnienia w limitowanej części korzystają jedynie świadczenia o charakterze rzeczowym i świadczenia pieniężne.

Nie można natomiast uznać, iż wartość dofinansowania do kolonii, wczasów w formie przekazania środków finansowych na rachunek bankowy biura podróży z usług którego korzystał pracownik lub jego dziecko w wieku powyżej 18 roku życia jest świadczeniem rzeczowym, bowiem uczestnicy tych kolonii czy wczasów nie otrzymują świadczenia o charakterze materialnym, tj. rzeczowym.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Ponieważ zatem przedmiotem świadczenia dofinansowywanego z zfśs jest usługa turystyczna a nie rzeczy, to dopłaty do wypoczynku przelewane na rachunki biur turystycznych należy uznać za przychód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT. Więc ich wartość należy doliczyć do wynagrodzenia wypłacanego w danym miesiącu i „normalnie” obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na PIT.

Jedynie świadczenie pieniężne, w postaci gotówki przelewanej na rachunek pracownika jako dofinansowanie do wczasów turystycznych, które wypłacane jest z zfśs, korzysta z powyższego zwolnienia z PIT do wysokości 380 zł rocznie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA