reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy dofinansowanie wczasów pracowników przez pracodawcę podlega PIT

Czy dofinansowanie wczasów pracowników przez pracodawcę podlega PIT

Zaczął się właśnie sezon urlopowy i wiele zakładów pracy wypłaca swoim pracownikom tzw. „wczasowe” lub dofinansowuje ich wyjazdy wakacyjne. Pojawiają się czasami wątpliwości, czy te dodatkowe pieniążki są przychodem z tytułu pracy i czy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, wydając w imieniu Ministra Finansów interpretację indywidualną nr ILPB2/415-1125/09-5/JK z dnia 4 lutego 2010 r., wskazał na pewne nowe rozwiązania w zakresie zwolnień podatkowych takich świadczeń otrzymywanych przez pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs), które weszły w życie od 22 sierpnia 2009 r. z mocą wsteczną od 1 stycznia 2009 r.

Do czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy o PIT, zwolnione do określonej kwoty (380 zł) były tylko świadczenia rzeczowe, natomiast po zmianie zwolnienie dotyczy również świadczeń pieniężnych.

Interpretacja dotyczy spółki, która z zfśs chciała dofinansowywać:
- obozy i kolonie niepełnoletnich dzieci swoich pracowników (przelewem na rachunek biura turystycznego),
- wczasy wykupywane przez pracowników w wyznaczonych biurach podróży (również przelewem)
oraz wypłacać dofinansowanie gotówką na rachunek pracowników.

Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, iż co do zasady przychodem ze stosunku pracy nie jest jedynie wynagrodzenie za pracę, ale także inne przysporzenie majątkowe, takie jak nieodpłatne świadczenia, czy też świadczenia częściowo odpłatne. Tak więc, wszystkie te formy dofinansowania są objęte opodatkowaniem PIT.

Jednocześnie organ ten zauważył, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT - wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych:
- rzeczowych świadczeń oraz
- otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych,
sfinansowanych w całości ze środków zfśs lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Przy czym rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Tym samym, co do zasady, pracodawca powinien zsumować wszystkie świadczenia rzeczowe i pieniężne wypłacone pracownikowi od początku roku, które zostały sfinansowane z zfśs i jeśli suma ta przekroczyła kwotę 380 zł, to od kolejnych wypłaconych świadczeń należy pobrać zaliczkę na PIT.

Ponieważ znowelizowany przepis art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT, wskazuje, że zwolnione są świadczenia łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł – to takie brzmienie tego przepisu nakazuje płatnikowi sumować wypłacane świadczenia i nadwyżkę opodatkować. Dopiero w informacji PIT-11 płatnik uwzględni zwolnienia, a podatnik odzyska ewentualnie nadpłaconą zaliczkę wykazując nadpłatę w zeznaniu rocznym.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama