REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy przekazanie pracownikom jednolitego ubioru służbowego bez logo firmy jest opodatkowane PIT

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o PIT zwalnia od podatku dochodowego wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór. Podatnicy spierają się jednak stale z organami podatkowymi, co należy uznać za ubiór służbowy. Brak logo pracodawcy na ubraniu służbowym nie wyróżniającym się w inny sposób od zwykłego ubrania nie pozwala na skorzystanie z tego zwolnienia.

Pracodawcy przekazują często swoim pracownikom ubranie służbowe do noszenia w pracy, jest to zwykle jednakowy ubiór dla wszystkich. Czasami ubiór ten nie posiada logo firmy, w której zatrudniony jest pracownik. Powstaje w związku z tym wątpliwość, czy przekazanie takiego ubioru pracownikowi stanowi jego przychód podlegający opodatkowaniu PIT?

Autopromocja

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:
- wynagrodzenia zasadnicze,
- wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
- różnego rodzaju dodatki, nagrody,
- ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i
- wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto
- świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych
(art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm., dalej: ustawa o PIT).

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (art. 9 ust. 1 ustawa o PIT).

Zwolniona od podatku dochodowego jest wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór (art. 21 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT).

Wobec braku ustawowej definicji ubioru służbowego organy podatkowe przyjmują, że chodzi tu o specjalną odzież (lub elementy tej odzieży) noszoną tylko w związku z wykonywaną pracą, której charakter powinien uniemożliwiać wykorzystywanie jej do celów osobistych np. mundur, odzież robocza charakterystyczna dla firmy poprzez barwę, krój, logo itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem organów podatkowych ubiór służbowy to ubiór:
• stanowiący własność pracodawcy,
• noszony przez pracownika tylko w pracy lub w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych poza siedzibą pracodawcy,
• zawiera cechy charakterystyczne dla pracodawcy, np. krój, kolory, logo
• jest wymieniana przez pracodawcę w razie jej zużycia lub zwracana po okresie zakończenia pracy u pracodawcy.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Fiskus uważa, że jeżeli odzież przekazywana przez pracodawcę nieodpłatnie pracownikom nie posiada logo firmy ani cech charakterystycznych dla danego pracodawcy, jak krój, kolory – to pracownik może ją wykorzystywać także dla celów osobistych. A wtedy wartość tych ubrań stanowi dla pracownika opodatkowany przychód na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

Przykładowo można wskazać interpretację podatkową Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 marca 2009 r. (nr IPPB2/415-1633//08-2/MK). W sprawie, która stała się przedmiotem tej interpretacji pracodawca zamierzał zakupić dla grupy pracowników stroje sportowe opatrzone logo firmy. Grupa pracowników w określonych okolicznościach będzie zobowiązana do noszenia ubiorów - koszulek, czapek, dresów - zawierających nadruki logo firmy przekazanych im nieodpłatnie, traktując je jako ubiór służbowy.

Pracodawca wskazał, że otrzymany przez pracowników strój ze względu na to, że utracił charakter odzieży osobistej nie będzie nadawać się do noszenia na co dzień, jako odzież osobista.

Dyrektor Izby Skarbowej w wydanej interpretacji stwierdził, że skoro pracownicy mają nosić te ubrania obowiązkowo podczas pracy, to przekazane stroje nie stanowią nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracowników i ich wartość nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zwłaszcza, że z wniosku o wydanie interpretacji wynika, że stroje te nie mogą być wykorzystywane przez pracowników, jako odzież osobista.

Natomiast jeżeli przekazane przez pracodawcę nieodpłatnie stroje pracownicy otrzymaliby do swobodnego używania, a więc do osobistego użytku, wówczas zastosowanie znalazłby art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym w/w ubrania stanowiłyby przychód pracownika jako nieodpłatne świadczenie – podkreślił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.

Trzeba zauważyć, że nawet jeśli odzież służbowa nie posiada logo firmy, a posiada inne cechy charakterystyczne dla danego pracodawcy, jak kolor, czy krój, w praktyce trudno jest zweryfikować, czy pracownik używa jej także dla celów osobistych. Zwłaszcza, że część pracowników przychodzi do pracy w takim stroju, a nie ubiera się w niego w zakładzie pracy. Uwaga ta dotyczy zresztą również ubrania z logo.

Dlatego też tak nieostre kryterium nie pomaga w interpretowaniu omawianego zwolnienia. 

Na pewno jednak brak logo pracodawcy na ubraniu służbowym nie wyróżniającym się od zwykłego ubrania nie pozwala na skorzystanie z tego zwolnienia.

W interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 lipca 2010 r. (nr ITPB2/415-442/10/IB) organ podatkowy uznał, że jest przychodem pracowników otrzymywany przez nich od pracodawcy ubiór służbowy bez logo firmy:
(…) pracownicy zatrudnieni na stanowisku kierowcy autobusu, motorniczego tramwaju, kontrolera ruchu oraz dyspozytora są wyposażeni (nieodpłatnie) w ubiór, na który składają się: koszula, spodnie, sweter i bezrękawnik. Ubiór ten jest jednakowy dla wszystkich pracowników, jednak nie odbiega wyglądem od ogólnodostępnego na rynku tzn. nie posiada cech charakterystycznych dla zakładu, np. nie ma na nim logo Wnioskodawcy. Ww. pracownicy są zobowiązani do używania tego stroju podczas wykonywania pracy, mogą go jednak używać także po godzinach pracy i w czasie wolnym od pracy.
Mając na uwadze powyższe okoliczności faktyczne i prawne stwierdzić zatem należy, iż wartość odzieży przekazywanej nieodpłatnie pracownikom przez Wnioskodawcę stanowi dla nich przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ww. ustawy, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Koszty dla pracodawcy

Istotna jest też kwestia, czy pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na stroje firmowe pracowników, ale z logo firmy. Warto odwołać się tu do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 lutego 2008 r., sygn. akt I SA/Po 154/07, w którym sąd ten stwierdził, że obecnie w szeroko występującej konkurencji reklama firmy może być prowadzona również poprzez estetyczny wygląd pomieszczeń i pracowników, których ubiór zaopatrzony jest w widoczne logo.

Zdaniem sądu ponoszone przez spółkę wydatki na zakup stroju firmowego opatrzonego w logo mogą być uznane za wydatki reklamowe i w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem, że są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów. W ocenie sądu atrakcyjny, jednolity ubiór pracowników oznaczony cechami charakterystycznymi dla spółki jak barwa, krój logo we wszystkich punktach sprzedaży powoduje lepszy odbiór danego podmiotu - firmy, wyróżnia on pracowników firmy od innych osób, kojarzy zawsze z tą firmą i zachęca do kupna towarów oferowanych przez firmę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA