| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy dofinansowanie do rehabilitacji dzieci pracowników jest opodatkowane PIT?

Czy dofinansowanie do rehabilitacji dzieci pracowników jest opodatkowane PIT?

Dziecko naszego pracownika cierpi na schorzenie, którego leczenie wiąże się z koniecznością długotrwałej rehabilitacji prowadzonej w różnych formach. Chcielibyśmy dofinansować dwutygodniowy pobyt w ośrodku wypoczynkowym, w którym dziecko będzie mogło korzystać z rehabilitacji w formie jazdy konnej. Czy prowadząc działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej możemy sfinansować wypoczynek i czy uzyskane przez pracownika przysporzenie będzie dla niego przychodem?

Dopłata do wypoczynku dzieci do lat 18 może być objęta zwolnieniem z obowiązku zapłaty podatku dochodowego przez pracowników otrzymujących takie wsparcie finansowe.

Zwolnienie od opodatkowania nie dotyczy jednak każdego przypadku otrzymania dopłaty i jest zależne od spełnienia warunków wskazanych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przypomnijmy, że wolne od podatku dochodowego są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:
- z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,
- z innych źródeł - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Odliczenie wydatków na cele rehabilitacyjne

Aby nie zapłacić podatku od dopłaty do wypoczynku dziecka muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:
1. wypoczynek powinien być zorganizowany,
2. organizatorem wypoczynku musi być podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,
3. wypoczynek powinien przybrać formę: wczasów, kolonii, obozu lub zimowisk w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych, leczniczo-opiekuńczych,
4. dopłata powinna dotyczyć dzieci i młodzieży uczestniczących w wypoczynku, które nie ukończyły 18-tego roku życia.

Zwolnienie z opodatkowania nie zależy więc od formy prawnej w jakiej działa pracodawca, a więc sfinansować wypoczynek może też spółka cywilna.

Należy jednak pamiętać, o limitach zwolnionego z PIT dofinansowania.

Dopłata do wypoczynku z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zrealizowana zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra jest objęta zwolnieniem w pełnej wysokości.

Czy dopłaty z ZFŚS do wycieczek dla dzieci podatników korzystają ze zwolnienia od PIT?

Dopłata do wypoczynku z innych źródeł jest objęta zwolnieniem do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Ponadto zwolnieniem jest objęta dopłata do wypoczynku zorganizowanego w formie wczasów, kolonii, obozu lub zimowiska przez podmioty prowadzące działalność w zakresie wypoczynku, a więc zarówno te, które świadczą usługi wypoczynkowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej np: biura turystyczne, jak również i te, które zajmują się statutowo tego rodzaju działalnością, np. kościoły, stowarzyszenia, organizacje charytatywne, fundacje, których działalnością statutową może być organizowanie wypoczynku zorganizowanego.

Podobnie kwestę tą interpretują organy podatkowe. Przykładem są interpretacje indywidualne:
- Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 lutego 2011 r., nr IPPB4/415-866/10-4/MP,
- Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 25 sierpnia 2010 r., nr ILPB2/415-655/10-4/WM.

Podstawa prawna:
- art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- § 2 § 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK