REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ulga na dziecko 2024. Ile zwrotu w rozliczeniu PIT?

Ile wynosi zwrot ulgi na dziecko w 2024 roku? Przykładowe wysokości zwrotu

REKLAMA

REKLAMA

Ulga podatkowa na dziecko to znaczące wsparcie dla rodziców i opiekunów. W 2024 roku, podobnie jak w latach poprzednich, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

Dla kogo ulga na dziecko? Podstawowe warunki

Ulga na dziecko (ulga prorodzinna) przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym, a także rodzinom zastępczym, które uzyskały dochody opodatkowane według skali podatkowej. Nie przysługuje ona natomiast osobom uzyskującym wyłącznie dochody opodatkowane 19% podatkiem liniowym z tytułu działalności gospodarczej lub dochody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową).

REKLAMA

Autopromocja

Na jakie dzieci przysługuje ulga? Najkrócej rzecz biorąc ulga prorodzinna przysługuje w przypadku wychowywania:

 • małoletnich dzieci (własnych, przysposobionych, pod opieką prawną, w rodzinie zastępczej),
 • pełnoletnich dzieci do 25. roku życia, uczących się i nieosiągających dochodów powyżej określonego limitu.

Warto też wskazać, że ulga już nie będzie przysługiwała, jeżeli dziecko na podstawie orzeczenia sądu zostanie umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych lub wstąpi w związek małżeński.

Zobacz: Ulgi podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT. Ile zwrotu w 2024 roku?

Uwaga na limity dochodu w ramach ulgi

W przypadku wychowywania jednego małoletniego dziecka zwrot w ramach ulgi przysługuje, jeżeli dochody nie przekroczyły w roku podatkowym określonego limitu, tzw. kwoty:

 • 112 000 zł - w przypadku osób w związku małżeńskim lub samotnie wychowujących,
 • 56 000 zł - w przypadku osób niepozostających w związku małżeńskim.

Brak limitu dochodów występuje przy wychowywaniu dwójki lub więcej dzieci, co oznacza, że ulga przysługuje wówczas bez względu na wysokość uzyskanych dochodów. Poza tym, jak wynika z art. 27f ust. 2e ustawy o PIT, limity dochodów nie dotyczą podatnika i jego małżonka, którzy wykonywali władzę, pełnili funkcję albo sprawowali opiekę w stosunku do jednego dziecka, posiadającego orzeczenie albo decyzję, o których mowa w art. 26 ust. 7d ustawy.
Zobacz: Ulga na dziecko niepełnosprawne. Rozliczenie PIT 2024 już bez limitu dochodów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wynosi zwrot ulgi na dziecko w 2024 roku? Przykładowe wysokości zwrotu

Wysokość zwrotu w ramach ulgi na dziecko w 2024 roku wygląda następująco, tj. przysługuje w wysokości:

 • na pierwsze dziecko: 92,67 zł miesięcznie (1 112,04 zł rocznie),
 • na drugie dziecko: 92,67 zł miesięcznie (1 112,04 zł rocznie),
 • na trzecie dziecko: 166,67 zł miesięcznie (2 000,04 zł rocznie),
 • na czwarte i każde kolejne dziecko: 225,00 zł miesięcznie (2 700,00 zł rocznie).

Podajmy przykładowe wyliczenia w zależności od ilości dzieci w rodzinie:

 • w przypadku jednego dziecka zwrot wynosi 1 112,04 zł rocznie,
 • w przypadku dwójki dzieci zwrot wynosi 2 224,08 zł rocznie (2 x 1 112,04 zł),
 • w przypadku trojga dzieci zwrot wynosi 4 224,12 zł rocznie (2 224,08 zł + 2 000,04 zł),
 • w przypadku czworga zwrot wynosi 6 924,12 zł rocznie (2 224,08 zł + 2 000,04 zł + 2 700,00 zł).

Dodatkowy zwrot, gdy zabraknie podatku do odliczenia

Jeśli kwota ulgi na dziecko przekracza należny podatek, możliwy jest dodatkowy zwrot. Jego wysokość jest ograniczona do zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne tzn. nie może przekroczyć zapłaconych podlegających odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne pomniejszonych o odliczone od podatku liniowego lub zryczałtowanego podatku dochodowego składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dodajmy, że do składek tych zaliczyć można również składki na ubezpieczenie społeczne zapłacone od przychodów objętych: zwolnieniem PIT dla młodych, zwolnieniem dla powracających, zwolnieniem dla rodzin 4+ oraz zwolnieniem dla pracujących seniorów. Przy czym, w obliczaniu kwoty dodatkowego zwrotu ulgi nie uwzględnia się składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które zostały odliczone w zeznaniu PIT-28, PIT-36L lub PIT-16A.

Jak dokumentować prawo do ulgi na dziecko?

REKLAMA

W zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 w załączniku PIT/O należy podać liczbę dzieci i ich numery PESEL. W przypadku braku numerów PESEL – imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Na żądanie organów podatkowych należy przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności odpisu aktu urodzenia dziecka, zaświadczenia sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, odpisu orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą lub zaświadczeniu o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

Podsumowując, ulga na dziecko w 2024 roku to z pewnością znaczące wsparcie finansowe dla rodziców. Warto pamiętać o spełnieniu odpowiednich warunków i dokładnym wyliczeniu przysługującej kwoty, aby w pełni wykorzystać ulgę w rozliczeniu PIT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA