REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na dzieci 2024 - jak wykazać w PIT/O?

ulga na dzieci jak wykazać w pit
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ulgę na dzieci wykazuje się w PIT/O, który jest załącznikiem do zeznań podatkowych takich jak m.in. PIT-37 czy PIT-36. Prawo do ulgi na dzieci realizujesz wypełniając część E załącznika PIT/O.

Ulga na dzieci - prawo do pomniejszenia podatku PIT

Ulga na dzieci polega na prawie do pomniejszenia podatku PIT (obliczonego według skali podatkowej) z tytułu:
• wykonywania władzy rodzicielskiej wobec małoletniego dziecka,
• pełnienia funkcji opiekuna prawnego małoletniego dziecka, który mieszka z tym dzieckiem,
• sprawowania nad małoletnim dzieckiem opieki poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą,
• utrzymywania dziecka pełnoletniego, które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
• utrzymywania dziecka pełnoletniego, które nie ukończyło 25. roku życia, uczy się lub studiuje
oraz spełnia kryterium dochodowe.

Autopromocja

Wykonywanie władzy rodzicielskiej, bycie opiekunem prawnym, pełnienie funkcji rodziny zastępczej, czy utrzymywanie pełnoletniego dziecka, to podstawowy warunek, który musisz spełnić, aby skorzystać z tej ulgi. Nie są to jednak wszystkie warunki. Poniżej sprawdzisz, czy spełniasz pozostałe.

Warunek dotyczący niekorzystania z odmiennych form opodatkowania

Warunek dotyczący niekorzystania z odmiennych form opodatkowania. Ten warunek spełniasz, jeśli dziecko, z tytułu którego korzystasz z ulgi:
1) nie stosuje:
• przepisów ustawy PIT dotyczących opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z działów specjalnych produkcji rolnej 19% stawką podatku (art. 30c ustawy PIT),
• przepisów ustawy o ryczałcie, wyjątkiem regulacji dotyczących tzw. prywatnego najmu (art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie).
Chodzi o niestosowanie przepisów zarówno w zakresie osiągniętych przychodów, poniesionych kosztów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy obliczenia podatku albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do
dokonywania innych doliczeń lub odliczeń,
2) nie podlega opodatkowaniu podatkiem tonażowym.

Warunek dotyczący wysokości dochodów

Warunek dotyczący wysokości Twoich dochodów. Ten warunek spełniasz zawsze, gdy w roku podatkowym – w tym przez jego część – miałeś co najmniej dwoje dzieci (chodzi o dzieci, które uwzględnia się dla potrzeb ulgi na dzieci) lub miałeś wyłącznie jedno dziecko z potwierdzoną niepełnosprawnością.

Chodzi o niepełnosprawność potwierdzoną: orzeczeniem o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (1), decyzją przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną (2), orzeczeniem o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia (3).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy miałeś tylko jedno dziecko, które nie ma orzeczonej niepełnosprawności, to z ulgi tej skorzystasz, jeśli spełniasz kryterium dochodowe. Polega ono na tym, że w przypadku gdy za rok 2023:
1) masz prawo rozliczyć podatek jako osoba samotnie wychowująca dzieci (niezależnie od tego czy z tego prawa korzystasz), to Twoje roczne dochody nie mogą przekroczyć 112 000 zł,
2) nie spełniasz warunków do rozliczenia podatku jako osoba samotnie wychowująca dzieci i jednocześnie:
pozostawałeś w związku małżeńskim przez cały 2023 rok – suma rocznych dochodów Twoich oraz małżonka nie może przekroczyć 112 000 zł,
nie pozostawałeś w związku małżeńskim w 2023 roku lub pozostawałeś w nim jedynie przez część roku – Twoje roczne dochody nie mogą przekroczyć 56 000 zł.

Przy ustalaniu kryterium dochodowego uwzględniasz tylko te dochody (rozumiane jako przychód pomniejszony o: koszty uzyskania przychodów oraz o składki na ubezpieczenia społeczne odliczane w PIT-36 albo PIT-37, oraz składki na ubezpieczenia zdrowotne odliczane w PIT-36L), które podlegają opodatkowaniu: według skali podatkowej, 19% stawki podatku dla niektórych przychodów z kapitałów pieniężnych, o której mowa w art. 30b ustawy PIT, oraz 19% jednolitej stawki podatku dla dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej, o której mowa wart. 30c ustawy PIT.

Ulga na dzieci - ile można odliczyć w PIT za 2023 rok?

Ile odliczyć. Wysokość odliczenia zależy od liczy dzieci oraz liczby miesięcy, w których w 2023 roku wykonywałeś władzę rodzicielską, byłeś opiekunem prawnym dziecka, pełniłeś funkcję rodziny zastępczej lub utrzymywałeś pełnoletnie dziecko. Jeśli w 2023 roku czynności te wykonywałeś w stosunku do:
jednego dziecka – za każdy miesiąc ich wykonywania możesz odliczyć 92,67 zł (maksymalnie za rok 1 112,04 zł),
dwojga dzieci – za każdy miesiąc ich wykonywania możesz odliczyć po 92,67 zł (maksymalnie za rok 2 224,08 zł),
trojga dzieci – za każdy miesiąc ich wykonywania możesz odliczyć po 92,67 zł na pierwsze i drugie dziecko oraz 166,67 zł na trzecie dziecko (maksymalnie za rok 4 224,12 zł),
co najmniej czworga dzieci – za każdy miesiąc ich wykonywania możesz odliczyć po 92,67 zł na pierwsze i drugie dziecko oraz 166,67 zł na trzecie dziecko oraz po 225,00 zł na czwarte i każde kolejne dziecko (maksymalnie w przypadku czworga dzieci możesz odliczyć 6 924,12 zł, odpowiednio w przypadku pięciorga 9 624,12 zł, sześciorga 12 324,12 zł). Dla każdego kolejnego dziecka kwota ta wzrasta maksymalnie o 2 700 zł rocznie.

Przy ustalaniu wysokości odliczenia pomijasz te miesiące, w których dziecko: zostało decyzją sądu umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych (są nimi młodzieżowy ośrodek wychowawczy, schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, areszt śledczy, zakład karny, szkoła wojskowa lub inna szkoła, w sytuacji gdy pobyt jest nieodpłatny) lub pozostawało w związku małżeńskim.

Jeśli w danym miesiącu w stosunku do tego samego dziecka wykonywana była władza rodzicielska, sprawowana opieka prawna lub dziecko przebywało w rodzinie zastępczej (np. w związku z odebraniem dziecka biologicznym rodzicom i jego umieszczeniem w rodzinie zastępczej), to za ten miesiąc możesz odliczyć nie więcej niż 1/30 przysługującej kwoty odliczenia za każdy dzień, w którym sprawowałeś pieczę nad dzieckiem.

Wysokość odliczenia na „wspólne” dziecko dotyczy obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka oraz pozostających w związku małżeńskim rodziców zastępczych. Oznacza to, że rodzice/opiekunowie dzielą się kwotą ulgi na to dziecko. Mogą to zrobić w dowolnej proporcji przez siebie ustalonej, np. po 50%, czy w stosunku 30% do 70%, 10% do 90%.

Jeśli rodzice nie są zgodni wobec podziału tej kwoty (np. każdy chce odliczyć 100% ulgi na dzieci), to spór ten rozstrzygają przepisy ustawy PIT w ten sposób, że jeśli zgodnie z rozstrzygnięciem sądu, po rozwodzie lub w takcie separacji, rodzice sprawują naprzemienną pieczę nad dzieckiem, lub miejsce zamieszkania dziecka jest takie samo jak obojga rodziców – ulgę na to dziecko rodzice odliczają po 50%. W pozostałych przypadkach, np. gdy miejsce zamieszkania dziecka jest ustalone przy jednym rodzicu lub opiekunie prawnym, 100% ulgi odlicza tylko ten rodzic/opiekun.

Ulga na dzieci w części E załącznika PIT/O

Dla celów ulgi na dzieci nie musisz dokumentować wysokości poniesionych wydatków. W zeznaniu musisz natomiast podać liczbę dzieci i ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów - imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Ten obowiązek realizujesz wypełniając część E załącznika PIT/O.

Na żądanie organów podatkowych musisz także przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do ulgi na dzieci, którą odliczasz, w szczególności: odpis aktu urodzenia dziecka (1), zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka (2), odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą (3), zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły lub na uczelnię.

W załączniku PIT/O(28) najpierw wypełniasz poz. 48 i poz. 49 (małżonek – 50) a następnie część E załącznika PIT/O.

Jeśli część E jest niewystarczająca do podania informacji o wszystkich dzieciach uprawniających do ulgi, wypełniasz kolejne załączniki PIT/O, a w poz. 4 wpisujesz kolejny numer załącznika.

Jeśli kwota odliczenia z tytułu ulgi na dzieci, którą wykazałeś w poz. 49 załącznika PIT/O(28) (małżonek – poz. 50), jest niższa od przysługującego odliczenia z tytułu tej ulgi wykazanego we wszystkich poz. 7 i 8 w części E załącznika PIT/O, masz prawo do dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci.

Zobacz: Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci w PIT za 2023 rok

Źródło: na podstawie broszury informacyjnej Ministerstw Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA