REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci w PIT-37 za 2023 rok

Jak obliczyć dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci w deklaracji PIT-37 za 2023 rok?
Jak obliczyć dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci w deklaracji PIT-37 za 2023 rok?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W celu skorzystania z dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci, jeśli ulga jest większa od podatku, w deklaracji PIT-37 za 2023 roku należy wypełnić część J. Jak obliczyć dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci?

Jak obliczyć dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci w deklaracji PIT-37?

Jeśli masz dzieci i korzystasz z ulgi na dzieci (ulgi prorodzinnej), o której mowa w art. 27f ustawy PIT, to w sytuacji gdy ulga przysługująca Ci do odliczenia nie znalazła pokrycia w podatku (jest większa od podatku, od którego ją odliczasz), wówczas masz prawo do dodatkowego zwrotu.

Wysokość tego zwrotu odpowiada tej części ulgi na dzieci, która nie znalazła pokrycia w podatku, natomiast znajduje pokrycie w zapłaconych składkach na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, w tym składkach zapłaconych od przychodów objętych ulgą dla młodych, ulgą na powrót, ulgą dla rodzin 4+ lub ulgą dla pracujących seniorów (art. 27f ust. 8-10 ustawy PIT).

Autopromocja

Dla ustalenia dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci najpierw wypełniasz pozycje dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz obliczasz różnicę między kwotą przysługującego odliczenia z tytułu ulgi na dzieci a kwotą tej ulgi odliczoną w zeznaniu.

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w zeznaniu PIT-37

W poz. 140 i 141 deklaracji PIT-37 wykazujesz sumę składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Suma ta wyznacza limit, do wysokości którego możesz otrzymać dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci.

W sumie składek uwzględniasz:

• składki na ubezpieczenia społeczne, które podlegają odliczeniu przy obliczaniu podatku według skali,

• składki na ubezpieczenia społeczne, które zapłaciłeś z własnych środków od przychodów objętych ulgą dla młodych, ulgą na powrót, ulgą dla rodzin 4+ lub ulgą dla pracujących seniorów. W kwocie tej nie uwzględniasz składek, które zapłaciłeś od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania podatkiem liniowym (art. 30c ustawy PIT) i IP Box (art. 30ca ustawy PIT) albo w ustawie o ryczałcie,

• składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które zapłaciłeś z własnych środków. W kwocie tej nie uwzględniasz składek odliczonych w zeznaniu PIT-36L, PIT-28 oraz wykazanych jako odliczone w PIT-16A.

Jeśli w 2023 roku pozostawałeś w związku małżeńskim z drugim rodzicem dziecka, jego opiekunem prawnym lub rodzicem zastępczym (który również jest uprawniony do odliczanej ulgi na dzieci), w sumie składek wyznaczających limit dla dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci uwzględniasz również składki małżonka. Zasadę tę stosujesz również wówczas, gdy nie rozliczasz podatku wspólnie z małżonkiem a także, gdy związek małżeński zawarłeś przed końcem 2022 roku a małżonek zmarł w 2023 roku.

Informacje o składkach potrąconych przez płatnika znajdziesz w poz. 95, 96, 97 i 122 informacji PIT-11 oraz w poz. 53 PIT-40A lub PIT-11A.

Różnica między kwotą przysługującego odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym

W poz. 142 (małżonek w poz. 143) wykaż różnicę między kwotą przysługującego odliczenia z tytułu ulgi na dzieci, a kwotą ulgi na dzieci już odliczoną od podatku w części H zeznania. Poz. 143 wypełnij jedynie w przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informacje o rachunku do dodatkowego zwrot z tytułu ulgi na dzieci

Jeśli z zeznania wynika nadpłata podatku (poz. 139) lub dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci (poz. 144), w części N zeznania PIT-37 możesz podać rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, na który chcesz, aby urząd skarbowy zwrócił Ci te kwoty.

Źródło: na podstawie broszury informacyjnej do PIT-37 przygotowanej przez Ministerstwo Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA