REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci w PIT-37 za 2023 rok

Jak obliczyć dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci w deklaracji PIT-37 za 2023 rok?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W celu skorzystania z dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci, jeśli ulga jest większa od podatku, w deklaracji PIT-37 za 2023 roku należy wypełnić część J. Jak obliczyć dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci?

Jak obliczyć dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci w deklaracji PIT-37?

Jeśli masz dzieci i korzystasz z ulgi na dzieci (ulgi prorodzinnej), o której mowa w art. 27f ustawy PIT, to w sytuacji gdy ulga przysługująca Ci do odliczenia nie znalazła pokrycia w podatku (jest większa od podatku, od którego ją odliczasz), wówczas masz prawo do dodatkowego zwrotu.

Wysokość tego zwrotu odpowiada tej części ulgi na dzieci, która nie znalazła pokrycia w podatku, natomiast znajduje pokrycie w zapłaconych składkach na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, w tym składkach zapłaconych od przychodów objętych ulgą dla młodych, ulgą na powrót, ulgą dla rodzin 4+ lub ulgą dla pracujących seniorów (art. 27f ust. 8-10 ustawy PIT).

REKLAMA

Autopromocja

Dla ustalenia dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci najpierw wypełniasz pozycje dotyczące składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz obliczasz różnicę między kwotą przysługującego odliczenia z tytułu ulgi na dzieci a kwotą tej ulgi odliczoną w zeznaniu.

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w zeznaniu PIT-37

W poz. 140 i 141 deklaracji PIT-37 wykazujesz sumę składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Suma ta wyznacza limit, do wysokości którego możesz otrzymać dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci.

W sumie składek uwzględniasz:

• składki na ubezpieczenia społeczne, które podlegają odliczeniu przy obliczaniu podatku według skali,

• składki na ubezpieczenia społeczne, które zapłaciłeś z własnych środków od przychodów objętych ulgą dla młodych, ulgą na powrót, ulgą dla rodzin 4+ lub ulgą dla pracujących seniorów. W kwocie tej nie uwzględniasz składek, które zapłaciłeś od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania podatkiem liniowym (art. 30c ustawy PIT) i IP Box (art. 30ca ustawy PIT) albo w ustawie o ryczałcie,

• składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które zapłaciłeś z własnych środków. W kwocie tej nie uwzględniasz składek odliczonych w zeznaniu PIT-36L, PIT-28 oraz wykazanych jako odliczone w PIT-16A.

Jeśli w 2023 roku pozostawałeś w związku małżeńskim z drugim rodzicem dziecka, jego opiekunem prawnym lub rodzicem zastępczym (który również jest uprawniony do odliczanej ulgi na dzieci), w sumie składek wyznaczających limit dla dodatkowego zwrotu z tytułu ulgi na dzieci uwzględniasz również składki małżonka. Zasadę tę stosujesz również wówczas, gdy nie rozliczasz podatku wspólnie z małżonkiem a także, gdy związek małżeński zawarłeś przed końcem 2022 roku a małżonek zmarł w 2023 roku.

Informacje o składkach potrąconych przez płatnika znajdziesz w poz. 95, 96, 97 i 122 informacji PIT-11 oraz w poz. 53 PIT-40A lub PIT-11A.

Różnica między kwotą przysługującego odliczenia a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym

W poz. 142 (małżonek w poz. 143) wykaż różnicę między kwotą przysługującego odliczenia z tytułu ulgi na dzieci, a kwotą ulgi na dzieci już odliczoną od podatku w części H zeznania. Poz. 143 wypełnij jedynie w przypadku łącznego opodatkowania dochodów małżonków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informacje o rachunku do dodatkowego zwrot z tytułu ulgi na dzieci

Jeśli z zeznania wynika nadpłata podatku (poz. 139) lub dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci (poz. 144), w części N zeznania PIT-37 możesz podać rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, na który chcesz, aby urząd skarbowy zwrócił Ci te kwoty.

Źródło: na podstawie broszury informacyjnej do PIT-37 przygotowanej przez Ministerstwo Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA