REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozliczenie indywidualne małżonków a ulga na dziecko

Rozliczenie małżonków osobno a ulga na dziecko. Co trzeba wiedzieć?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podczas rozliczania ulgi na dziecko w rocznym PIT często pojawiają się pytanie dotyczące sposobu rozliczania przez małżeństwa. Jak wygląda to w przypadku składania odrębnych zeznań podatkowych?

Ulga na dziecko (ulga prorodzinna) jest jednym z ważniejszych elementem polskiego systemu podatkowego, który ma na celu wsparcie rodzin w wychowywaniu dzieci. Jednakże, kiedy małżonkowie decydują się na rozliczenie podatkowe osobno, pojawiają się pewne kwestie dotyczące sposobu uwzględnienia tej ulgi. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się zasadom rozliczenia PIT w tym kontekście.

REKLAMA

Autopromocja

Ulga na dziecko - rozliczenie a limit dochodów

Ulga na dziecko przysługuje łącznie obojgu rodzicom, opiekunom prawnych dziecka oraz rodzicom zastępczym pozostającym w związku małżeńskim. Pierwszą decyzją, którą muszą podjąć małżonkowie, jest sposób składania deklaracji podatkowej. Mogą wybrać wspólne lub indywidualne rozliczenie PIT. W przypadku rozliczenia osobnego lub wspólnego należy wziąć pod uwagę limity dochodów.

Ustawowy limit dochodów pojawia się w przypadku wychowywania jednego dziecka (przy czym nie dotyczy on wychowywania dziecka z niepełnosprawnością). Otóż ulga, co do zasady, przysługuje podatnikowi rozliczającemu się indywidualnie, jeśli jego dochód nie przekroczył 56 000 zł (za wyjątkiem osób samotnie niewychowujących dziecko, dla których limit wynosi 112 000 zł).

W sytuacji rozliczenia łącznego z małżonkiem, limit dochodów to kwota podwojona, czyli 112 000 zł. Co istotne, limit ten dotyczy małżonków pozostających przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim. A zatem ulga na dziecko w stosunku do jednego dziecka przysługuje, gdy dochody nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty:

  • 112 000 zł w przypadku gdy podatnik przez cały rok podatkowy pozostaje w związku małżeńskim (sumuje się dochody podatnika i małżonka),
  • 56 000 zł w przypadku gdy podatnik nie pozostawał w związku małżeńskim, w tym również przez część roku pozostawania w związku.

Zobacz także: Przy jakich dochodach nie można odliczyć ulgi na dziecko?

Rozliczenie małżonków osobno a ulga na dziecko

Rozliczenia ulgi na dzieci dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, za pośrednictwem dołączonego do zeznania załącznika PIT/O. W załączniku tym należy podać numer PESEL dziecka/dzieci, a w przypadku braku tych numerów – imiona, nazwiska oraz daty ich urodzenia.

Jeżeli obojgu rodzicom przysługuje ulga, ale składają oni odrębne zeznania podatkowe, każdy z nich w załączniku PIT/O wpisuje kwotę, którą odlicza od podatku. Jeżeli odliczenia dokonuje tylko jeden rodzic, drugi nie dołącza PIT/O do swojego zeznania.

Natomiast w przypadku łącznego opodatkowania małżonków, składa się jeden formularz PIT/O.

Kwota ulgi w częściach równych lub w dowolnej proporcji

Kwotę ulgi prorodzinnej, małżonkowie rozliczający się osobno, mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.

Aktualnie, w rozliczeniu rozliczeniu PIT za 2023 roku, dokonywanym w tym roku, ulga na dziecko przysługuje w wysokości:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • na pierwsze dziecko – 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł),
  • na drugie dziecko – 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł),
  • na trzecie dziecko – 166,67 zł miesięcznie (rocznie 2 000,04 zł),
  • na czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00zł (rocznie 2 700,00 zł).

Zobacz również: Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci w PIT-37 za 2023 rok

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA