REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozliczenie indywidualne małżonków a ulga na dziecko

Rozliczenie małżonków osobno a ulga na dziecko. Co trzeba wiedzieć?
Rozliczenie małżonków osobno a ulga na dziecko. Co trzeba wiedzieć?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podczas rozliczania ulgi na dziecko w rocznym PIT często pojawiają się pytanie dotyczące sposobu rozliczania przez małżeństwa. Jak wygląda to w przypadku składania odrębnych zeznań podatkowych?

Ulga na dziecko (ulga prorodzinna) jest jednym z ważniejszych elementem polskiego systemu podatkowego, który ma na celu wsparcie rodzin w wychowywaniu dzieci. Jednakże, kiedy małżonkowie decydują się na rozliczenie podatkowe osobno, pojawiają się pewne kwestie dotyczące sposobu uwzględnienia tej ulgi. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się zasadom rozliczenia PIT w tym kontekście.

Autopromocja

Ulga na dziecko - rozliczenie a limit dochodów

Ulga na dziecko przysługuje łącznie obojgu rodzicom, opiekunom prawnych dziecka oraz rodzicom zastępczym pozostającym w związku małżeńskim. Pierwszą decyzją, którą muszą podjąć małżonkowie, jest sposób składania deklaracji podatkowej. Mogą wybrać wspólne lub indywidualne rozliczenie PIT. W przypadku rozliczenia osobnego lub wspólnego należy wziąć pod uwagę limity dochodów.

Ustawowy limit dochodów pojawia się w przypadku wychowywania jednego dziecka (przy czym nie dotyczy on wychowywania dziecka z niepełnosprawnością). Otóż ulga, co do zasady, przysługuje podatnikowi rozliczającemu się indywidualnie, jeśli jego dochód nie przekroczył 56 000 zł (za wyjątkiem osób samotnie niewychowujących dziecko, dla których limit wynosi 112 000 zł).

W sytuacji rozliczenia łącznego z małżonkiem, limit dochodów to kwota podwojona, czyli 112 000 zł. Co istotne, limit ten dotyczy małżonków pozostających przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim. A zatem ulga na dziecko w stosunku do jednego dziecka przysługuje, gdy dochody nie przekroczyły w roku podatkowym kwoty:

 • 112 000 zł w przypadku gdy podatnik przez cały rok podatkowy pozostaje w związku małżeńskim (sumuje się dochody podatnika i małżonka),
 • 56 000 zł w przypadku gdy podatnik nie pozostawał w związku małżeńskim, w tym również przez część roku pozostawania w związku.

Zobacz także: Przy jakich dochodach nie można odliczyć ulgi na dziecko?

Rozliczenie małżonków osobno a ulga na dziecko

Rozliczenia ulgi na dzieci dokonuje się w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, za pośrednictwem dołączonego do zeznania załącznika PIT/O. W załączniku tym należy podać numer PESEL dziecka/dzieci, a w przypadku braku tych numerów – imiona, nazwiska oraz daty ich urodzenia.

Jeżeli obojgu rodzicom przysługuje ulga, ale składają oni odrębne zeznania podatkowe, każdy z nich w załączniku PIT/O wpisuje kwotę, którą odlicza od podatku. Jeżeli odliczenia dokonuje tylko jeden rodzic, drugi nie dołącza PIT/O do swojego zeznania.

Natomiast w przypadku łącznego opodatkowania małżonków, składa się jeden formularz PIT/O.

Kwota ulgi w częściach równych lub w dowolnej proporcji

Kwotę ulgi prorodzinnej, małżonkowie rozliczający się osobno, mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.

Aktualnie, w rozliczeniu rozliczeniu PIT za 2023 roku, dokonywanym w tym roku, ulga na dziecko przysługuje w wysokości:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • na pierwsze dziecko – 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł),
 • na drugie dziecko – 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł),
 • na trzecie dziecko – 166,67 zł miesięcznie (rocznie 2 000,04 zł),
 • na czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00zł (rocznie 2 700,00 zł).

Zobacz również: Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci w PIT-37 za 2023 rok

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • rafalli
  2024-02-22 12:26:23
  Wprowadzacie tylko zamęt. Małżeństwu pozostającym cały rok w związku małżeńskim przy jednym dziecku przysługuje limit 112 000 zł bez względu na to, czy w jaki sposób się rozliczają indywidualnie, czy też wspólnie, tymczasem z artykuły wynika, że podatnikowi rozliczającemu się indywidualnie należy się ulga jeśli jego dochód nie przekroczył 56 000 zł. To prawda, ale jedynie, gdy ktoś nie pozostawiał w związku małżeńskim.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

REKLAMA