REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulgi podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT. Ile zwrotu można otrzymać?

Ulgi podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT. Ile zwrotu w 2024 roku?
Ulgi podatkowe dla rodzin w rozliczeniu PIT. Ile zwrotu w 2024 roku?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W rozliczeniu rocznym PIT rodziny z dziećmi oraz opiekunowie prawni wychowujący dzieci mają możliwość skorzystania z kilku ulg podatkowych. Jakie to ulgi? Ile zwrotu można uzyskać rozliczają PIT w 2024 roku?

Zbliża się czas na rozliczenia podatkowe PIT za 2023 rok (dokonywane w 2024 roku), warto więc spojrzeć na zakres preferencji podatkowych przysługujących rodzicom (opiekunom) dzieci. Ile można skorzystać? Jaka wysokość zwrotu przysługuje? W polskim prawie podatkowych mamy przewidziane ulgi takie jak - ulga na dziecko (ulga prorodzinna), ulga dla rodzin 4+ oraz ulga dla samotnie wychowujących dzieci. Przyjrzyjmy się bliżej tym ulgom podatkowym.

Autopromocja

Ulga na dziecko w PIT za 2023 rok

Ulga na dziecko, określana także jako ulga prorodzinna, należy z pewnością do najbardziej popularnych ulg skierowanych do rodziców (opiekunów) dzieci. Dzięki niej podatnicy zyskują istotny zwrot w corocznych rozliczeniach PIT. Na czym polega?

Ulga podatkowa na dziecko jest dostępna dla rodziców, opiekunów prawnych oraz rodzin zastępczych, które osiągnęły dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej. Osoby, które uzyskują dochody jedynie z 19% podatku liniowego z działalności gospodarczej, lub dochody opodatkowane na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego bądź karty podatkowej, nie mają prawa do skorzystania z tej ulgi.

Przysługuje w przypadku wychowywania małoletnich dzieci (własnych, przysposobionych, pod opieką prawną, w rodzinie zastępczej), a także - pełnoletnich dzieci do 25. roku życia, uczących się i nieosiągających dochodów powyżej określonego limitu.

Ulga podatkowa dla rodziców jednego dziecka jest dostępna, jeśli roczne dochody nie przekraczają 112 000 zł dla osób w związku małżeńskim lub samotnie wychowujących, oraz 56 000 zł dla osób nie będących w małżeństwie. W przypadku wychowania dwójki lub więcej dzieci, ulga przysługuje bez limitu dochodów. Dodatkowo, zgodnie z art. 27f ust. 2e ustawy o PIT, limity dochodów nie obowiązują rodziców dziecka z orzeczeniem, o którym mowa w art. 26 ust. 7d ustawy. Zobacz: Ulga na dziecko niepełnosprawne. Rozliczenie PIT już bez limitu dochodów

Jakie są kwoty zwrotu ulgi na dziecko w 2024 roku? Oto wartości w ujęciu miesięcznym:

- na pierwsze i drugie dziecko: 92,67 zł miesięcznie,

- na trzecie dziecko: 166,67 zł miesięcznie,

- na czwarte i każde następne dziecko: 225,00 zł miesięcznie.

W związku z powyższym, przykładowe roczne wyliczenia zwrotu w zależności od liczby dzieci wyglądają następująco:

- dla jednego dziecka: 1 112,04 zł,

- dla dwójki dzieci: 2 224,08 zł (czyli 2 razy po 1 112,04 zł),

- dla trojga dzieci: 4 224,12 zł (2 224,08 zł za dwójkę dzieci plus 2 000,04 zł za trzecie),

- dla czworga dzieci: 6 924,12 zł (łączna suma za trójkę dzieci plus 2 700,00 zł za czwarte).

Jak rozliczać ulgę prorodzinną? W zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 w załączniku PIT/O należy podać liczbę dzieci oraz ich numery PESEL.

Zobacz także: Ulga na dziecko 2024. Ile zwrotu w rozliczeniu PIT?

Ulga dla rodzin 4+ w zeznaniu rocznym PIT

Komu przysługuje ulga rodzina 4+? Ulga jest dostępna, jeśli w danym roku podatkowym podatnik (rodzic, opiekun) spełnia któryś z poniższych warunków w stosunku do co najmniej czterech dzieci, tj.: 

- sprawuje władzę rodzicielską;

- jest opiekunem prawnym i dziecko z nim zamieszkuje;

- pełni funkcję rodziny zastępczej na podstawie decyzji sądowej lub umowy ze starostą.

Ulga dotyczy rodziców, w tym rodziców zastępczych oraz opiekunów prawnych bez względu na ich stan cywilny. Mogą z niej korzystać zarówno samotni rodzice (opiekunowie prawni), jak i małżonkowie oraz rodzice pozostający w związkach nieformalnych.

Co istotne, w celu skorzystania z ulgi dla rodzin 4+, warunek posiadania czworga dzieci nie musi być spełniony przez cały rok podatkowy. Jeżeli np. czwarte dziecko urodziło się w grudniu danego roku, to podatnik, składając zeznanie PIT za ten rok (mimo że przez cały rok podatkowy nie był rodzicem czworga dzieci), może skorzystać z tej ulgi.

Jakich dzieci dotyczy ulga rodzina 4+? Ulga przysługuje podatnikowi w związku z wychowywaniem dzieci:

- małoletnich, bez względu na wysokość ich rocznych dochodów,

- pełnoletnich, otrzymujących zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, bez względu na wysokość ich rocznych dochodów, oraz

- pełnoletnich do ukończenia 25. roku życia, uczących się.

Podatnik może skorzystać z ulgi, jeśli spełnione są następujące warunki tj.: dochody dzieci nie podlegały 19% podatkowi liniowemu ani zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu (oprócz przychodów z najmu prywatnego) w zakresie przychodów, kosztów, zobowiązań czy odliczeń w roku podatkowym; dzieci nie były opodatkowane podatkiem tonażowym ani podatkiem okrętowym.

Dodatkowo, podatnik skorzysta a ulgi, jeżeli dochody (przychody) pełnoletnich dzieci uczących się do 25 roku życia nie przekroczyły łącznie dwunastokrotności kwoty renty socjalnej i nie obejmowały: dochodów opodatkowanych według skali podatkowej (poza rentą rodziną); dochodów z 19% podatku od zbycia papierów wartościowych, udziałów czy instrumentów finansowych; przychodów zwolnionych od podatku w ramach ulgi dla młodych lub ulgi na powrót.

Ulga rodzina 4+ polega na zwolnieniu od podatku PIT przychodów, maksymalnie do kwoty 85 528 zł, osiągniętych przez podatnika z:

- zatrudnienia na umowę o pracę, w stosunku służbowym, pracy nakładczej, czy w ramach spółdzielczego stosunku pracy,

- umowy zlecenia zawartej z różnymi podmiotami, w tym: z przedsiębiorstwem; z właścicielem lub zarządcą nieruchomości, gdzie świadczone usługi są związane wyłącznie z tą nieruchomością; z przedsiębiorstwem dziedziczonym.

Jednakże, zwolnienie nie dotyczy dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatnika oraz przychodów z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich i podobnych umów.

Dodatkowo, ulga obejmuje przychody z: działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym, 5% stawką (tzw. ulga IP Box) oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych; zasiłku macierzyńskiego.

Warto mieć na uwadze, że kwota 85 528 zł jest wspólnym limitem w ramach ulg: dla rodzin 4+, dla młodych, na powrót i dla pracujących seniorów. Jeśli więc rodzic lub opiekun prawny korzysta np. z dwóch ulg w tym samym roku podatkowym, to jego przychody podlegają zwolnieniu maksymalnie do wysokości 85 528 zł.

Jak uwzględnić ulgę dla rodzin 4+ w rozliczeniu rocznym PIT? Korzystając z ulgi, w terminie określonym na złożenie zeznania, składa się informację PIT-DZ o liczbie dzieci i ich numerach PESEL, a jeśli dzieci nie mają tego numeru w informacji tej należy wskazać ich imiona, nazwiska oraz daty urodzenia. Nie masz obowiązku złożenia informacji PIT-DZ w sytuacji, kiedy za rok podatkowy, w którym podatnik korzystał z ulgi dla rodzin 4+, złożył zeznanie podatkowe, w którym wykazał informację o dzieciach uprawniających do ulgi (w załączniku PIT/O).

Ulga dla samotnie wychowujących dzieci - rozliczenie PIT

Kto może skorzystać z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci? Z ulgi może skorzystać podatnik, który jest rodzicem lub opiekunem prawnym, będącym: panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, lub osobą, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie warunki uprawniają do ulgi? Z możliwości rozliczenia z zastosowanie ulgi może skorzystać osoba samotnie wychowująca dzieci spełniająca m.in. poniższe warunki, tj. wychowywała dziecko:

- małoletnie,

- pełnoletnie, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

- pełnoletnie, do ukończenia 25. roku życia, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, obowiązujących w Polsce oraz w innym państwie, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały:

• dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, z wyjątkiem renty rodzinnej, lub
• dochodów opodatkowanych 19% podatkiem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów (akcji) lub pochodnych instrumentów finansowych, lub
• przychodów zwolnionych od podatku w ramach tzw. ulgi dla młodych i ulgi na powrót
– w łącznej wysokości przekraczającej 12-krotność kwoty renty socjalnej, w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego.

Ulga dla samotnie wychowujących dzieci polega na obliczeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Dzięki takiemu sposobowi obliczenia podatku kwota wolna od podatku wynosząca obecnie 30 000 zł będzie realizowana dwukrotnie (2 × 30 000 zł = 60 000 zł), czyli analogicznie jak przy wspólnym opodatkowaniu małżonków.

Jak obliczyć podatek w zeznaniu PIT? Otóż obliczając ten preferencyjny podatek w rocznym zeznaniu podatkowym PIT należy wykazane dochody podzielić na pół, obliczyć od nich podatek według skali podatkowej, a następnie obliczony podatek pomnożyć przez dwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  REKLAMA