REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na dziecko 2023 - komu przysługuje?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ulga na dziecko
ulga na dziecko
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na dziecko jest relatywnie prostą metodą na zapłatę mniejszego PIT-u lub uzyskanie zwrotu po rozliczeniu. Wysokość korzyści to ponad 1 tys. na pierwsze dziecko, 2 tys. na trzecie dziecko. Obowiązuje zasada: im więcej dzieci tym wyższa ulga. Zwrot wystąpi również przy braku dochodu.
rozwiń >

Komu należy się ulga na dziecko?

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom dzieci przed osiągnięciem pełnoletności. Uprawniony jest również opiekun prawny mieszkający razem z dzieckiem.

REKLAMA

Autopromocja

Ulga przysługuje również na dziecko niepełnosprawne (bez względu na wiek), które pobiera zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Kto nie może skorzystać z ulgi na dziecko?

Ulga na dziecko przysługuje pod warunkiem wykonywania faktycznej pieczy nad dzieckiem. Ulga nie przysługuje np. małżonkowi rozwiedzionemu utrzymującemu sporadyczne kontakty z małoletnim dzieckiem.

Czy każdy może odliczyć ulgę na dziecko?

Ulga na dziecko przysługuje podatnikom, rozliczającym się na najbardziej „standardowych” formularzach PIT, jakimi są PIT-36 (działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych) oraz PIT-37 (dedykowany dla umowy o pracę).

Ulga na dziecko nie przysługuje podatnikom rozliczającym się na formularzach PIT-36L (podatek liniowy), PIT 28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) lub w formie karty podatkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak obliczyć ulgę na dziecko?

Ulga jest obliczana jako konkretna kwota na każde dziecko jednak zależna od ilości dzieci.

  • 1112,04 zł rocznie (92,67 zł miesięcznie) za pierwsze i drugie dziecko. Dla rodziny z dwójką dzieci ulga jest równa 2224,08 zł w skali roku.
  • 2000,04 zł rocznie (166,67 zł miesięcznie) na trzecie dziecko
  • 2700 zł rocznie (225 zł miesięcznie) na czwarte i kolejne dziecko

Podane wartości w skali miesiąca mają znaczenie, jeśli piecza rodzicielska była wykonywana przez mniej niż 12 miesięcy w danym roku.

Polecamy:
INFORLEX: „Rozliczenie PIT za 2022 r.” serwis aktualizowany na bieżąco
Publikacja: PIT-y i ulgi podatkowe 2022
Program: Rozliczania PIT 2022

Przy jakim dochodzie nie przysługuje ulga na dziecko?

W przypadku ulgi na dziecko obowiązuje limit dochodu dla podatnika opiekującego się jednym dzieckiem tzn. nie obowiązuje limit w przypadku ulgi na dwoje lub więcej dzieci. 

Uzyskanie dochodu powyżej limitu pozbawia ulgi na dziecko. Limit, którego przekroczenie pozbawia ulgi na jedno dziecko:

  • 112.000 zł w przypadku podatnika pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim (sumuje się dochody podatnika i jego małżonka)
  • 112.000 zł w przypadku podatnika będącego osobą samotnie wychowującą dziecko
  • 56.000 zł w przypadku podatnika niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku

Jak rozliczyć ulgę na dzieci gdy brak podatku?

W przypadku niewystąpienia podatku (np. w przypadku braku dochodu lub dochodu poniżej kwoty wolnej od podatku) można ubiegać się o zwrot podatku z tytułu ulgi na dziecko.

Czy tylko jeden z rodziców może odliczyć ulgę na dziecko?

Podane wyżej kwoty dotyczące ulgi na dziecko przysługują obojgu rodzicom. Możliwy jest jednak przypadek sprawowania pieczy nad dzieckiem tylko przez jednego z rodziców. W takim przypadku prawo do ulgi nie przysługuje drugiemu z rodziców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA