REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki na salon piękności lub smartwatcha mogą obniżyć podatek

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
Salon piękności obniży podatek? To możliwe
Salon piękności obniży podatek? To możliwe
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wydatki na stylizację paznokci u kosmetyczki są niezbędne do realizacji oraz autoprezentacji. Wymagają tego klienci, rozumieją to organy podatkowe.

Dla kogo zabiegi pielęgnacyjne są  kosztem podatkowym? 

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła influencerka, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje na zlecenie swoich kontrahentów różnego rodzaju materiały wideo oraz zdjęcia kulinarne z widocznymi dłońmi. Jej zdaniem, odpowiednia pielęgnacja dłoni jest koniecznym i niezbędnym zabiegiem wizerunkowym i wynika wprost z charakteru prowadzonej przez nią działalności. Tym bardziej, że kontrahenci podatniczki często wymagają, aby na publikowanych zdjęciach i filmikach jej dłonie były widoczne. Musi więc dostosowywać wygląd paznokci do wymagań klientów, włączając w to także ich kolor.

Autopromocja

Manicure kosztem podatkowym? Organ uznał, że tak. Konieczne udokumentowanie 

W interpretacji z dnia 22 marca 2023 r. , sygn.: 0115-KDIT3.4011.172.2023.3.AD,  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko podatniczki za prawidłowe. Stwierdził, że skoro poniesione przez nią wydatki na stylizację paznokci mają na celu właściwe przygotowanie się do udziału w zdjęciach i filmach należy uznać, że wydatki te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w zakresie, w jakim racjonalnie jest to uzasadnione rozmiarem działalności. Konieczne jest jednak ich właściwe udokumentowanie. Wskazane jest przechowywanie nie tylko faktur potwierdzających poniesione wydatki, ale także dowodów na to, że wydatki te były faktycznie związane z osiągniętymi przychodami z działalności.

Zakup garnituru nie obniży podatku 

Mimo łagodniejszego podejścia fiskusa do wydatków wizerunkowych, w kosztach podatkowych przedsiębiorca wciąż nie może rozliczyć wydatków poniesionych, np. na zakup okularów korekcyjnych (sygn.: 0113-KDIPT2-1.4011.12.2023.2.HJ). W tym przypadku skarbówka uznała, że zakup ten jest wydatkiem prywatnym mającym na celu ochronę zdrowia, nie jest związany z prowadzoną działalnością oraz nie wpływa na wysokość osiąganych przychodów.

Zgodnie z interpretacją indywidualną z 25 lipca 2022 r. (sygn. 0112-KDIL2-2.4011.483.2022.1.AA) według organu podatkowego, zakup garnituru wraz z akcesoriami jest uznawany za wydatek typowo osobisty. Argumentacja organu opierała się na tym, że choć osoba działa w branży wymagającej bezpośredniego kontaktu z klientami i planuje wyhaftować na stroju inicjały firmy, taki wydatek służy tylko zaspokojeniu jej osobistych potrzeb wizerunkowych. Nie istnieją żadne szczególne standardy dotyczące ubioru w prowadzeniu tego typu działalności gospodarczej.

Również wydatek poniesiony na uzyskanie prawa jazdy nie ma ścisłego związku tylko z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zdaniem organów kontrolnych, umiejętność prowadzenia samochodu osobowego jest wykorzystywana przez przedsiębiorcę także w życiu prywatnym. Z tego powodu, wydatek ten nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu (ITPB1/415-786/11/DP). Niemniej jednak, koszty związane z użytkowaniem i zakupem samochodu, jak również z uzyskaniem uprawnień do innych kategorii pojazdu, np. autobusu czy ciężarówki, mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych, jeśli są one niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakup smartwatcha może obniżyć podatek

W interpretacjach podatkowych wydawanych przez organy podatkowe dominuje stanowisko, że zegarki na rękę stanowią wydatki, które mają na celu poprawienie wizerunku osobistego i nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. Są jednak wyjątki od tej reguły – należą do nich wydatki na zakup smartwatcha (0115-KDIT3.4011.3.2021.1.KR), którego funkcje pozwalają m.in. na: odbieranie oraz odrzucanie połączeń i wiadomości, sprawdzanie przychodzących wiadomości e-mail, mierzenie czasu spotkań czy ustawianie przypomnień dotyczących zaplanowanych spotkań biznesowych. Jeśli zakup taki ma zastosowanie jedynie w działalności, może zostać uwzględniony w kosztach działalności firmy.

Autor: Patrycja Miecznikowska, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA