Ulga dla samotnie wychowujących. Co w przypadku konkubinatu?

REKLAMA
REKLAMA
- Ulga dla samotnie wychowujących – możliwe wątpliwości
- Korzyści w rozliczeniu PIT dla samotnie wychowujących
- Ulga dla samotnie wychowujących - konkubinat nie jest przeszkodą
- Kto nie może skorzystać z ulgi dla samotnie wychowujących?
Ulga dla samotnie wychowujących – możliwe wątpliwości
Ulga dla samotnie wychowujących może dawać duże oszczędności. W praktyce pojawiały się wątpliwości, co dokładnie oznacza „samotny rodzic”, jednak jak się okazuje – podejście organów w tej kwestii jest korzystne dla podatników.
REKLAMA
Korzyści w rozliczeniu PIT dla samotnie wychowujących
Osoby samotnie wychowujące dzieci, mogą korzystać z preferencyjnego rozliczenia dochodów. Preferencja polega na obliczeniu podatku w podwójnej wysokości – podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci. Do tej kwoty trzeba także doliczyć niektóre przychody dziecka.
Ulga dla samotnie wychowujących - konkubinat nie jest przeszkodą
W stanie faktycznym omawianej interpretacji, ojciec dzieci miał ograniczoną władzę rodzicielską, płacił alimenty, ale nie brał faktycznego udziału w wychowaniu dzieci. Kobieta miała wątpliwości czy może korzystać z preferencji, gdyż mieszka z nowym partnerem, który nie jest ojcem jej dzieci. Kobieta wskazała, że konkubent nie bierze udziału w utrzymaniu małoletnich dzieci, więc wszelkie koszty utrzymania dzieci spoczywają na niej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że kobieta żyjąca w konkubinacie jest samotną matką i ma prawo do ulgi dla samotnie wychowujących.
Dyrektor KIS zaznaczył, że do skorzystania z ulgi uprawnia fakt, że osoba troszczy się o byt i rozwój dziecka, bez udziału drugiej osoby.
W innej interpretacji (0113-KDIPT2-2.4011.637.2022.2.KR) KIS wskazał podobnie – do grona samotnie wychowujących, można zaliczyć osoby żyjące w nowym związku, o ile nie jest to związek z drugim rodzicem. O samotnym rodzicielstwie możemy mówić wtedy, gdy drugi rodzic nie uczestniczy w wychowaniu dziecka.
„Jednocześnie przepisy ustawy o PIT nie pozbawiają podatnika prawa do preferencyjnego opodatkowania w sytuacji, gdy zamieszkuje on z osobami niewychowującymi i nieobowiązanymi do wychowywania dzieci.” – wskazał dyrektor KIS.
Kto nie może skorzystać z ulgi dla samotnie wychowujących?
Z ulgi dla samotnie wychowujących wyłączeni są podatnicy, których dziecko w roku podatkowym:
- uzyskiwało przychody opodatkowane na skali podatkowej albo podatkiem belki z wyłączeniem renty rodzinnej;
- uzyskiwało przychody zwolnione z podatku w ramach ulgi dla młodych lub ulgi na powrót
– o ile przekraczały one dwunastokrotność wysokości renty socjalnej – 16 061,28 zł.
Kolejne wyłączenia dotyczą opodatkowania samotnego rodzica lub jego dziecka, którzy to nie mogą być opodatkowani:
- podatkiem liniowym 19% rozliczanym PIT-36L,
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (z wyjątkiem prywatnego najmu),
- ryczałtem od wartości sprzedanej produkcji, wedle przepisów ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych,
- podatkiem tonażowym.
W przypadku wątpliwości w korzystaniu z ulg podatkowych, warto wykorzystać narzędzie, jakim jest interpretacja indywidualna, która da nam pewność w odpowiedzi na nurtujące nas pytania.
Autor: Aleksandra Glinka, Kancelaria Mentzen
REKLAMA
REKLAMA