REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga dla rodzin 4+ i ulga na dziecko. Jak połączyć korzyści?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ulga dla rodzin wielodzietnych
ulga dla rodzin wielodzietnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opieka nad czwórką lub większą liczbą dzieci daje prawo do dwóch ulg jednocześnie. Ulga dla rodzin 4+ łącznie z ulgą na dziecko może obniżyć podatek lub spowodować zwrot podatku. Jak ująć obie ulgi, żeby zyskać jak najwięcej?

Ulga dla rodzin wielodzietnych i ulga na dziecko. Jak ująć w deklaracji PIT

Ulga dla rodzin 4+ (zwana również ulgą dla rodzin wielodzietnych) oraz ulga na dziecko to dwie różne ulgi podatkowe, które można zastosować jednocześnie, żeby uzyskać większą korzyśćJednak każdą z tych ulg należy wpisać na innym druku.

REKLAMA

Autopromocja

Ulga dla rodzin 4+ znajduje się w rubryce: przychody zwolnione od podatku, która jest zawarta w formularzu PIT „bazowym”, np. PIT-37.

Ulgę na dziecko należy wpisać w załączniku PIT/O (informacja o odliczeniach).

Na czym polega zastosowanie ulgi dla rodzin 4+ i ulgi na dziecko?

Ulga dla rodzin 4+ polega na zwolnieniu z podatku PIT przychodu do 85.528 zł rocznie.

Ulga na dziecko jest skonstruowana inaczej – polega na odliczeniu od podatku konkretnej kwoty na każde dziecko. Na podstawie ulgi na dziecko można otrzymać zwrot podatku również, gdy podatek nie wystąpił (np. z powodu nieprzekroczenia rocznej kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwota odliczenia od podatku w ramach ulgi na dziecko:

  • 1 112,04 zł – na pierwsze dziecko
  • 1 112,04 zł – na drugie dziecko
  • 2 000,04 zł – na trzecie dziecko
  • 2 700 zł – na czwarte i kolejne dziecko.

Dla rodziny z czwórką dzieci, kwota łączna odliczenia na podstawie ulgi na dziecko, to niemal 7 tys. zł rocznie. Połączenie tej opcji z ulgą dla rodzin 4+ może spowodować znaczącą korzyść finansową, np. w formie zwrotu podatku.

Komu przysługuje ulga dla rodzin 4+

Ulga dla rodzin 4+ przysługuje podatnikom, którzy w danym roku podatkowym wykonywali pieczę rodzicielską nad co najmniej czwórką dzieci. Z ulgi mogą korzystać rodzice lub opiekunowie prawni lub osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej. Ulga przysługuje nie tylko na dzieci małoletnie ale również na dzieci otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na wiek) oraz dzieci uczące się do ukończenia 25 lat. W tym ostatnim przypadku obowiązują pewne ograniczenia dotyczące dochodów dzieci uczących się (roczny limit dochodu 16 061 zł).

Jakie przychody obejmuje ulga dla rodzin 4+

Zakres przychodów w ramach ulgi dla rodzin 4+ jest szeroki. Ulga obejmuje przychody z umowy o pracę, umowy - zlecenie, oraz działalności gospodarczej (opodatkowanej na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).

Dodatkowo w zakresie ulgi dla rodzin 4+ mieszczą się również przychody z zasiłku macierzyńskiego.

Polecamy: Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój

Jakich przychodów nie obejmuje ulga dla rodzin 4+

Ulga dla rodzin 4+ nie obejmuje przychodów z umowy o dzieło lub praw autorskich oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA