REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga dla rodzin 4+ i ulga na dziecko. Jak połączyć korzyści?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ulga dla rodzin wielodzietnych
ulga dla rodzin wielodzietnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Opieka nad czwórką lub większą liczbą dzieci daje prawo do dwóch ulg jednocześnie. Ulga dla rodzin 4+ łącznie z ulgą na dziecko może obniżyć podatek lub spowodować zwrot podatku. Jak ująć obie ulgi, żeby zyskać jak najwięcej?

Ulga dla rodzin wielodzietnych i ulga na dziecko. Jak ująć w deklaracji PIT

Ulga dla rodzin 4+ (zwana również ulgą dla rodzin wielodzietnych) oraz ulga na dziecko to dwie różne ulgi podatkowe, które można zastosować jednocześnie, żeby uzyskać większą korzyśćJednak każdą z tych ulg należy wpisać na innym druku.

Autopromocja

Ulga dla rodzin 4+ znajduje się w rubryce: przychody zwolnione od podatku, która jest zawarta w formularzu PIT „bazowym”, np. PIT-37.

Ulgę na dziecko należy wpisać w załączniku PIT/O (informacja o odliczeniach).

Na czym polega zastosowanie ulgi dla rodzin 4+ i ulgi na dziecko?

Ulga dla rodzin 4+ polega na zwolnieniu z podatku PIT przychodu do 85.528 zł rocznie.

Ulga na dziecko jest skonstruowana inaczej – polega na odliczeniu od podatku konkretnej kwoty na każde dziecko. Na podstawie ulgi na dziecko można otrzymać zwrot podatku również, gdy podatek nie wystąpił (np. z powodu nieprzekroczenia rocznej kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwota odliczenia od podatku w ramach ulgi na dziecko:

 • 1 112,04 zł – na pierwsze dziecko
 • 1 112,04 zł – na drugie dziecko
 • 2 000,04 zł – na trzecie dziecko
 • 2 700 zł – na czwarte i kolejne dziecko.

Dla rodziny z czwórką dzieci, kwota łączna odliczenia na podstawie ulgi na dziecko, to niemal 7 tys. zł rocznie. Połączenie tej opcji z ulgą dla rodzin 4+ może spowodować znaczącą korzyść finansową, np. w formie zwrotu podatku.

Komu przysługuje ulga dla rodzin 4+

Ulga dla rodzin 4+ przysługuje podatnikom, którzy w danym roku podatkowym wykonywali pieczę rodzicielską nad co najmniej czwórką dzieci. Z ulgi mogą korzystać rodzice lub opiekunowie prawni lub osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej. Ulga przysługuje nie tylko na dzieci małoletnie ale również na dzieci otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na wiek) oraz dzieci uczące się do ukończenia 25 lat. W tym ostatnim przypadku obowiązują pewne ograniczenia dotyczące dochodów dzieci uczących się (roczny limit dochodu 16 061 zł).

Jakie przychody obejmuje ulga dla rodzin 4+

Zakres przychodów w ramach ulgi dla rodzin 4+ jest szeroki. Ulga obejmuje przychody z umowy o pracę, umowy - zlecenie, oraz działalności gospodarczej (opodatkowanej na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).

Dodatkowo w zakresie ulgi dla rodzin 4+ mieszczą się również przychody z zasiłku macierzyńskiego.

Polecamy: Ulgi podatkowe na innowacje i rozwój

Jakich przychodów nie obejmuje ulga dla rodzin 4+

Ulga dla rodzin 4+ nie obejmuje przychodów z umowy o dzieło lub praw autorskich oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Kamil
  2024-01-04 19:12:37
  A co w przypadku obojga rodziców pracujących, ja w listopadzie przekroczyłem kwotę ulgi 85 tyś. zł. i pracodawca odprowadza pełny podatek. Żona wykorzystała połowę ulgi. Czy w takim wypadku przy rozliczeniu PIT będziemy mogli starać się o zwrot podatku? Czy ulga jednak niby razem ale jednak osobno i każdy rodzić z osobna nie może przekroczyć 85 tyś. zł.?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Sluggard
  2024-02-14 11:39:57
  Mam takie samo pytanie jak Kamil. Czy ktoś mógłby odpowiedzieć?
  0
 • poplik
  2024-02-16 22:11:58
  Czy dobrze rozumiem, że jeżeli mam przychód ponad 85 tys., to wpisuję w pole 42 tylko te 85 tys.? A jeżeli żona ma poniżej 85 tys., to wpisuję tyle, ile ma przychodu? Czyli razem mamy mniej niż 2x85 tys.?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • SITO
  2024-02-20 02:44:24
  Co w przypadku jak mam przekroczony limit ulgi np 100 tys.to uwzględniam tylko 85tys w rubryce 42 a różnice 15 tys w rubryce 52? Czy jednak nie mogę skorzystać z ulgi?
  3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

REKLAMA