REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na Internet 2023 – komu przysługuje?

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ulga na internet
ulga na internet
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na Internet to jedna z popularniejszych ulg umożliwiających odliczenie w ramach rocznego rozliczenia PIT. Niestety nie można corocznie obniżać należności podatkowych w oparciu o tą ulgę. Przepisy pozwalają na korzystanie z ulgi na Internet przez dwa lata z rzędu.

Ulga na Internet – dla kogo?

Ulga na Internet jest dostępna na podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 (dedykowany dla umowy o pracę), PIT-36 (przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych) oraz PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Należy pamiętać o załączniku PIT/O (informacja o ulgach).

Autopromocja

Ulga na Internet nie jest dostępna dla podatników rozliczających się podatkiem liniowym (formularz PIT-36L) lub w formie karty podatkowej.

W formularzach PIT-36 i PIT-37 zastosowanie ulgi na Internet polega na odliczeniu określonej kwoty od dochodu.

W przypadku ryczałtu (PIT-28) wydatek na Internet zostanie odliczony od przychodu (w tej formie opodatkowania podstawą opodatkowania jest przychód niepomniejszony o koszty jego uzyskania).

Ulga na Internet – jaki limit odliczenia?

Limitem odliczenia w ramach ulgi na Internet jest kwota 760 zł w skali roku. W przypadku małżonków rozliczających się wspólnie limitem jest dwukrotność tej kwoty tzn. 1520 zł w skali roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2022

Ulga na Internet – jaki limit czasowy?

Jak już wspomniano, ulga na Internet przysługuje przez dwa lata (koniecznie dwa lata z rzędu). Podatnik, który dokonał odliczeń na podstawie ulgi na Internet, a w kolejnym roku tego nie uczynił, nie ma już prawa do ulgi na Internet w ramach dwuletniego limitu. Przepisy nie dają możliwości „rozdzielenia” limitu dwóch lat stosowania ulgi na Internet.

Podatnik, który składa zeznanie roczne PIT w 2023 r. (z rozliczeniem za 2022 r.) może zastosować ulgę na Internet po raz pierwszy w tym zeznaniu. Może również stosować tą ulgę po raz drugi, jeśli jest to drugi rok pod rząd stosowania ulgi na Internet.

Podatnik, który zastosował ulgę na Internet np. jednokrotnie kilka lat temu nie ma już prawa do ponownego zastosowania tej ulgi w zeznaniu PIT za 2022 r.

Ulga na Internet – jak udokumentować, aby odliczyć wydatek?

Najbardziej klarownym dokumentem potwierdzającym wydatek na Internet i uprawniającym do ulgi na Internet  jest faktura, jednak dopuszczalne są również inne dokumenty takie jak potwierdzenie przelewu bankowego, dowód wpłaty, lub potwierdzenie przekazu pocztowego.

Konieczne jest posiadanie dokumentu zawierającego minimalny zestaw danych, tzn. kwota zapłaty, rodzaj usługi, dane identyfikujące sprzedającego usługę (dostawca Internetu) oraz dane identyfikujące odbiorcę usługi.

Odliczeniu podlega jedynie „właściwa” opłata za Internet. Nie można odliczyć kosztów dodatkowych, np. wydatku na zakup przenośnego modemu,  kosztów instalacji Internetu, lub naprawy/konserwacji sieci internetowej.

Rachunek otrzymany od dostawcy Internetu musi jasno precyzować jaka kwota dotyczy wyłącznie „właściwej” opłaty za Internet, tzn. nie może to być np. rachunek zbiorczy za Internet, telefon i telewizję bez podziału na poszczególne składniki.

Jaki rodzaj Internetu można odliczyć w ramach ulgi na Internet?

Przepisy nie ograniczają ulgi na Internet do szczególnych rodzajów Internetu. Można odliczyć opłatę za tzw. stałe łącze, Internet w urządzeniach mobilnych lub przenośny modem podłączany do laptopa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • emeryt
  2023-03-25 21:36:44
  internet mam od 20 lat - kiedyś odliczyłem co roku ale od 10 lat już nie czy teraz mogę znów odliczyć?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • math
  2023-02-26 06:54:22
  Przez 2 lata od czego?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Deny
  2023-04-03 07:28:17
  Jeśli odliczyłem dwa razy ale na JDG to czy mogę też dwa razy odliczyć na osobę prywatną?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

REKLAMA