REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga dla samotnego rodzica. Komu przysługuje, jak obliczyć

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ulga dla samotnego rodzica
ulga dla samotnego rodzica
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga dla samotnego rodzica umożliwia podwojenie kwoty wolnej od podatku oraz obniżenie progu podatkowego. Oszczędność podatkowa może być znaczna, a samodzielne wyliczenie ulgi jest bardzo łatwe.

Ulga dla samotnego rodzica – dla kogo

Ulga dla samotnego rodzica przysługuje nie tylko osobie będącej panną lub kawalerem ale również m.in. podatnikowi po rozwodzie lub w separacji. Warunkiem uprawniającym do ulgi jest samodzielne, faktyczne wykonywanie pieczy nad dzieckiem.

REKLAMA

Autopromocja

Wspólne zamieszkanie z drugim rodzicem dziecka pozostającym w nieformalnym związku pozbawia ulgi dla samotnego rodzica. Podobnie w przypadku małżonków rozwiedzionych wykonujących opiekę naprzemienną. Przykładem odmowy prawa do ulgi dla samotnego rodzica w przypadku opieki naprzemiennej jest m.in. interpretacja podatkowa z 7 września 2022 r. sygn. 0114-KDIP3-2.4011.670.2022.2.AC.

Ulga dla samotnego rodzica przysługuje nie tylko na dzieci małoletnie, ale również na dzieci otrzymujące dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na wiek) oraz na dzieci uczące się do ukończenia 25 lat.

Ulga dla samotnego rodzica a ulga na dziecko

Korzystanie z ulgi dla samotnego rodzica nie pozbawia prawa do ulgi na dziecko, tzn. obie ulgi mogą być stosowane przez tego samego podatnika w zeznaniu PIT za dany rok.

Kto nie może skorzystać z ulgi dla samotnego rodzica?

Ulga dla samotnego rodzica nie jest dostępna dla podatników rozliczających się podatkiem liniowym (formularz PIT-36L) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28). Przepisy zostawiają jednak w tym przypadku pole manewru – wsteczną zmianę formy opodatkowania z podatku liniowego lub ryczałtu na zasady ogólne (skalę podatkową).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga dla samotnego rodzica – jak to działa?

Ulgę dla samotnego rodzica można obliczyć w czterech prostych krokach:

  • Podzielić roczny dochód przez dwa (obniżyć wartość rocznego dochodu o 50%)
  • Dla wyliczonej połowy dochodu obliczyć podatek - pomnożyć przez odpowiednią stawkę podatku PIT
  • Odjąć kwotę zmniejszającą podatek
  • Pomnożyć wyliczony podatek prze dwa

Przykładowe wyliczenie dla dochodu rocznego w wysokości 80 tys. PLN:

Krok 1 – dochód roczny 80 000 należy podzielić przez dwa. Otrzymujemy 40 000.

Krok 2  - 40 000 należy pomnożyć przez odpowiednią stawkę PIT (dla dochodu nieprzekraczającego 120 tys. stawka PIT jest równa 12%). Otrzymujemy 4800.

Krok 3 – od wyliczonej kwoty podatku w wysokości 4800 należy odjąć kwotę zmniejszającą podatek (3 600 w skali roku). Otrzymujemy 1200.

Krok 4 – kwotę 1200 należy pomnożyć przez 2. Otrzymujemy kwotę podatku 2 400 PLN.

Jak wyglądałby podatek PIT dla tego samego dochodu bez zastosowania ulgi?

80 000 pomnożone przez 12% daje wynik 9600. Po odjęciu kwoty zmniejszającej podatek (3 600) otrzymujemy kwotę podatku w wysokości 6 000 PLN.

Jakby wyglądała symulacja dla lepiej zarabiających? Dla podatnika z dochodem powyżej pierwszego progu podatkowego (120 tys.) mogłaby wystąpić dodatkowa korzyść w postaci obniżenia stawki podatkowej. Przy symulacji ulgi dla samotnego rodzica z dochodem w wysokości 200 tys. zł należałoby na wstępie obniżyć dochód z 200 000 do 100 000, co oznaczałoby stawkę PIT 12% zamiast 32%. W praktyce lepiej zarabiający zaoszczędzą na tej uldze więcej.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2022

Jak już wspomniano, ulga dla samotnego rodzica może być łączona z ulgą na dziecko, co oznacza dodatkowe oszczędności przy rozliczeniu rocznego PIT-u.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pewny i stały zysk z oszczędności: np. 6,2% rocznie przez 3 lata. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

REKLAMA

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

REKLAMA