REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga dla samotnego rodzica. Komu przysługuje, jak obliczyć

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ulga dla samotnego rodzica
ulga dla samotnego rodzica
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga dla samotnego rodzica umożliwia podwojenie kwoty wolnej od podatku oraz obniżenie progu podatkowego. Oszczędność podatkowa może być znaczna, a samodzielne wyliczenie ulgi jest bardzo łatwe.

Ulga dla samotnego rodzica – dla kogo

Ulga dla samotnego rodzica przysługuje nie tylko osobie będącej panną lub kawalerem ale również m.in. podatnikowi po rozwodzie lub w separacji. Warunkiem uprawniającym do ulgi jest samodzielne, faktyczne wykonywanie pieczy nad dzieckiem.

Autopromocja

Wspólne zamieszkanie z drugim rodzicem dziecka pozostającym w nieformalnym związku pozbawia ulgi dla samotnego rodzica. Podobnie w przypadku małżonków rozwiedzionych wykonujących opiekę naprzemienną. Przykładem odmowy prawa do ulgi dla samotnego rodzica w przypadku opieki naprzemiennej jest m.in. interpretacja podatkowa z 7 września 2022 r. sygn. 0114-KDIP3-2.4011.670.2022.2.AC.

Ulga dla samotnego rodzica przysługuje nie tylko na dzieci małoletnie, ale również na dzieci otrzymujące dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na wiek) oraz na dzieci uczące się do ukończenia 25 lat.

Ulga dla samotnego rodzica a ulga na dziecko

Korzystanie z ulgi dla samotnego rodzica nie pozbawia prawa do ulgi na dziecko, tzn. obie ulgi mogą być stosowane przez tego samego podatnika w zeznaniu PIT za dany rok.

Kto nie może skorzystać z ulgi dla samotnego rodzica?

Ulga dla samotnego rodzica nie jest dostępna dla podatników rozliczających się podatkiem liniowym (formularz PIT-36L) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28). Przepisy zostawiają jednak w tym przypadku pole manewru – wsteczną zmianę formy opodatkowania z podatku liniowego lub ryczałtu na zasady ogólne (skalę podatkową).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulga dla samotnego rodzica – jak to działa?

Ulgę dla samotnego rodzica można obliczyć w czterech prostych krokach:

 • Podzielić roczny dochód przez dwa (obniżyć wartość rocznego dochodu o 50%)
 • Dla wyliczonej połowy dochodu obliczyć podatek - pomnożyć przez odpowiednią stawkę podatku PIT
 • Odjąć kwotę zmniejszającą podatek
 • Pomnożyć wyliczony podatek prze dwa

Przykładowe wyliczenie dla dochodu rocznego w wysokości 80 tys. PLN:

Krok 1 – dochód roczny 80 000 należy podzielić przez dwa. Otrzymujemy 40 000.

Krok 2  - 40 000 należy pomnożyć przez odpowiednią stawkę PIT (dla dochodu nieprzekraczającego 120 tys. stawka PIT jest równa 12%). Otrzymujemy 4800.

Krok 3 – od wyliczonej kwoty podatku w wysokości 4800 należy odjąć kwotę zmniejszającą podatek (3 600 w skali roku). Otrzymujemy 1200.

Krok 4 – kwotę 1200 należy pomnożyć przez 2. Otrzymujemy kwotę podatku 2 400 PLN.

Jak wyglądałby podatek PIT dla tego samego dochodu bez zastosowania ulgi?

80 000 pomnożone przez 12% daje wynik 9600. Po odjęciu kwoty zmniejszającej podatek (3 600) otrzymujemy kwotę podatku w wysokości 6 000 PLN.

Jakby wyglądała symulacja dla lepiej zarabiających? Dla podatnika z dochodem powyżej pierwszego progu podatkowego (120 tys.) mogłaby wystąpić dodatkowa korzyść w postaci obniżenia stawki podatkowej. Przy symulacji ulgi dla samotnego rodzica z dochodem w wysokości 200 tys. zł należałoby na wstępie obniżyć dochód z 200 000 do 100 000, co oznaczałoby stawkę PIT 12% zamiast 32%. W praktyce lepiej zarabiający zaoszczędzą na tej uldze więcej.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2022

Jak już wspomniano, ulga dla samotnego rodzica może być łączona z ulgą na dziecko, co oznacza dodatkowe oszczędności przy rozliczeniu rocznego PIT-u.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA