Ulga dla samotnego rodzica. Komu przysługuje, jak obliczyć
REKLAMA
REKLAMA
- Ulga dla samotnego rodzica – dla kogo
- Ulga dla samotnego rodzica a ulga na dziecko
- Kto nie może skorzystać z ulgi dla samotnego rodzica?
- Ulga dla samotnego rodzica – jak to działa?
Ulga dla samotnego rodzica – dla kogo
Ulga dla samotnego rodzica przysługuje nie tylko osobie będącej panną lub kawalerem ale również m.in. podatnikowi po rozwodzie lub w separacji. Warunkiem uprawniającym do ulgi jest samodzielne, faktyczne wykonywanie pieczy nad dzieckiem.
REKLAMA
Wspólne zamieszkanie z drugim rodzicem dziecka pozostającym w nieformalnym związku pozbawia ulgi dla samotnego rodzica. Podobnie w przypadku małżonków rozwiedzionych wykonujących opiekę naprzemienną. Przykładem odmowy prawa do ulgi dla samotnego rodzica w przypadku opieki naprzemiennej jest m.in. interpretacja podatkowa z 7 września 2022 r. sygn. 0114-KDIP3-2.4011.670.2022.2.AC.
Ulga dla samotnego rodzica przysługuje nie tylko na dzieci małoletnie, ale również na dzieci otrzymujące dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na wiek) oraz na dzieci uczące się do ukończenia 25 lat.
Ulga dla samotnego rodzica a ulga na dziecko
Korzystanie z ulgi dla samotnego rodzica nie pozbawia prawa do ulgi na dziecko, tzn. obie ulgi mogą być stosowane przez tego samego podatnika w zeznaniu PIT za dany rok.
Kto nie może skorzystać z ulgi dla samotnego rodzica?
Ulga dla samotnego rodzica nie jest dostępna dla podatników rozliczających się podatkiem liniowym (formularz PIT-36L) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28). Przepisy zostawiają jednak w tym przypadku pole manewru – wsteczną zmianę formy opodatkowania z podatku liniowego lub ryczałtu na zasady ogólne (skalę podatkową).
Ulga dla samotnego rodzica – jak to działa?
Ulgę dla samotnego rodzica można obliczyć w czterech prostych krokach:
- Podzielić roczny dochód przez dwa (obniżyć wartość rocznego dochodu o 50%)
- Dla wyliczonej połowy dochodu obliczyć podatek - pomnożyć przez odpowiednią stawkę podatku PIT
- Odjąć kwotę zmniejszającą podatek
- Pomnożyć wyliczony podatek prze dwa
Przykładowe wyliczenie dla dochodu rocznego w wysokości 80 tys. PLN:
Krok 1 – dochód roczny 80 000 należy podzielić przez dwa. Otrzymujemy 40 000.
Krok 2 - 40 000 należy pomnożyć przez odpowiednią stawkę PIT (dla dochodu nieprzekraczającego 120 tys. stawka PIT jest równa 12%). Otrzymujemy 4800.
Krok 3 – od wyliczonej kwoty podatku w wysokości 4800 należy odjąć kwotę zmniejszającą podatek (3 600 w skali roku). Otrzymujemy 1200.
Krok 4 – kwotę 1200 należy pomnożyć przez 2. Otrzymujemy kwotę podatku 2 400 PLN.
Jak wyglądałby podatek PIT dla tego samego dochodu bez zastosowania ulgi?
80 000 pomnożone przez 12% daje wynik 9600. Po odjęciu kwoty zmniejszającej podatek (3 600) otrzymujemy kwotę podatku w wysokości 6 000 PLN.
Jakby wyglądała symulacja dla lepiej zarabiających? Dla podatnika z dochodem powyżej pierwszego progu podatkowego (120 tys.) mogłaby wystąpić dodatkowa korzyść w postaci obniżenia stawki podatkowej. Przy symulacji ulgi dla samotnego rodzica z dochodem w wysokości 200 tys. zł należałoby na wstępie obniżyć dochód z 200 000 do 100 000, co oznaczałoby stawkę PIT 12% zamiast 32%. W praktyce lepiej zarabiający zaoszczędzą na tej uldze więcej.
Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2022
Jak już wspomniano, ulga dla samotnego rodzica może być łączona z ulgą na dziecko, co oznacza dodatkowe oszczędności przy rozliczeniu rocznego PIT-u.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat