REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga dla samotnego rodzica również przy opiece naprzemiennej

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Ulga dla samotnego rodzica. Grono uprawnionych powiększone
Ulga dla samotnego rodzica. Grono uprawnionych powiększone
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga dla samotnego rodzica umożliwia potencjalnie znaczne korzyści w rozliczeniu rocznym PIT. Co w przypadku opieki naprzemiennej? Okazuje się, że również wtedy można skorzystać z ulgi, jeśli piecza nad dzieckiem jest wykonywana realnie przez jedno z rodziców.

Ulga dla samotnego rodzica – komu przysługuje

Ulga dla samotnego rodzica przysługuje nie tylko osobie będącej panną lub kawalerem ale również m.in. podatnikowi po rozwodzie lub w separacji. Warunkiem uprawniającym do ulgi jest samodzielne, faktyczne wykonywanie pieczy nad dzieckiem.

Autopromocja

Opieka naprzemienna, co do zasady, pozbawia prawa do ulgi dla samotnego rodzica. Organy podatkowe miały tendencje do restrykcyjnej (niekorzystnej dla podatników) interpretacji przepisów.

Jednak interpretacja podatkowa z 28 czerwca 2023 r. sygn. 0114-KDIP3-2.4011.446.2023.2.AC podkreśla, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Orzeczenie sądu zakładające opiekę naprzemienną nie pozbawia prawa do ulgi dla samotnego rodzica, jeśli realną pieczę rodzicielską wykonuje tylko jedno z rodziców.

W jakich przypadkach opieka naprzemienna daje prawo do ulgi dla samotnego rodzica

Orzeczenie sądu dotyczące opieki nad dzieckiem stanowi punkt odniesienia jednak nie przesądza o prawie do ulgi, kluczowe są realne okoliczności faktyczne.

Wspomniana interpretacja podatkowa dotyczyła przypadku opieki naprzemiennej, która nie miała odzwierciedlenia w realiach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd orzekł rozwód bez orzekania o winie, została ustanowiona opieka naprzemienna. To sugerowałoby brak możliwości skorzystania z ulgi dla samotnego rodzica. Jednak realna opieka była sprawowana przez jedno z rodziców, drugie z rodziców utrzymywało jedynie sporadyczny kontakt z dziećmi.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że ulga dla samotnego rodzica może przysługiwać również, gdy drugie z rodziców posiada prawo do opieki nad dzieckiem:

„W przypadku, gdy żadne z rodziców nie jest pozbawione władzy rodzicielskiej, rodzic, który faktycznie w roku podatkowym dziecko wychowuje, czyli sprawuje nad nim ciągłą opiekę, stale troszczy się o byt materialny i rozwój emocjonalny dziecka(…) Nie jest przy tym konieczne, aby drugi z rodziców był całkowicie wyeliminowany z opieki i wychowania dziecka.”

Ulga dla samotnego rodzica – przełomowa interpretacja na korzyść?

Kluczowa teza interpretacji sygn.  0114-KDIP3-2.4011.446.2023.2.AC zakłada, że faktyczne realia dotyczące opieki nad dzieckiem są istotniejsze niż sucha treść orzeczenia sądu. Podkreślania wymaga fakt, że do tej pory organy podatkowe miały tendencję w kierunku odmawiania prawa do ulgi dla samotnego rodzica w sposób automatyczny, na podstawie samej dokumentacji.

Teza zawarta we wspomnianej interpretacji może być potencjalnym argumentem na korzyść dla rodziców realnie opiekujących się dzieckiem w przypadkach sporów o prawo do opieki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  REKLAMA