Ulga dla samotnego rodzica również przy opiece naprzemiennej

REKLAMA
REKLAMA
- Ulga dla samotnego rodzica – komu przysługuje
- W jakich przypadkach opieka naprzemienna daje prawo do ulgi dla samotnego rodzica
- Ulga dla samotnego rodzica – przełomowa interpretacja na korzyść?
Ulga dla samotnego rodzica – komu przysługuje
Ulga dla samotnego rodzica przysługuje nie tylko osobie będącej panną lub kawalerem ale również m.in. podatnikowi po rozwodzie lub w separacji. Warunkiem uprawniającym do ulgi jest samodzielne, faktyczne wykonywanie pieczy nad dzieckiem.
REKLAMA
Opieka naprzemienna, co do zasady, pozbawia prawa do ulgi dla samotnego rodzica. Organy podatkowe miały tendencje do restrykcyjnej (niekorzystnej dla podatników) interpretacji przepisów.
Jednak interpretacja podatkowa z 28 czerwca 2023 r. sygn. 0114-KDIP3-2.4011.446.2023.2.AC podkreśla, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Orzeczenie sądu zakładające opiekę naprzemienną nie pozbawia prawa do ulgi dla samotnego rodzica, jeśli realną pieczę rodzicielską wykonuje tylko jedno z rodziców.
W jakich przypadkach opieka naprzemienna daje prawo do ulgi dla samotnego rodzica
Orzeczenie sądu dotyczące opieki nad dzieckiem stanowi punkt odniesienia jednak nie przesądza o prawie do ulgi, kluczowe są realne okoliczności faktyczne.
Wspomniana interpretacja podatkowa dotyczyła przypadku opieki naprzemiennej, która nie miała odzwierciedlenia w realiach.
Sąd orzekł rozwód bez orzekania o winie, została ustanowiona opieka naprzemienna. To sugerowałoby brak możliwości skorzystania z ulgi dla samotnego rodzica. Jednak realna opieka była sprawowana przez jedno z rodziców, drugie z rodziców utrzymywało jedynie sporadyczny kontakt z dziećmi.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że ulga dla samotnego rodzica może przysługiwać również, gdy drugie z rodziców posiada prawo do opieki nad dzieckiem:
„W przypadku, gdy żadne z rodziców nie jest pozbawione władzy rodzicielskiej, rodzic, który faktycznie w roku podatkowym dziecko wychowuje, czyli sprawuje nad nim ciągłą opiekę, stale troszczy się o byt materialny i rozwój emocjonalny dziecka(…) Nie jest przy tym konieczne, aby drugi z rodziców był całkowicie wyeliminowany z opieki i wychowania dziecka.”
Ulga dla samotnego rodzica – przełomowa interpretacja na korzyść?
Kluczowa teza interpretacji sygn. 0114-KDIP3-2.4011.446.2023.2.AC zakłada, że faktyczne realia dotyczące opieki nad dzieckiem są istotniejsze niż sucha treść orzeczenia sądu. Podkreślania wymaga fakt, że do tej pory organy podatkowe miały tendencję w kierunku odmawiania prawa do ulgi dla samotnego rodzica w sposób automatyczny, na podstawie samej dokumentacji.
Teza zawarta we wspomnianej interpretacji może być potencjalnym argumentem na korzyść dla rodziców realnie opiekujących się dzieckiem w przypadkach sporów o prawo do opieki.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA