Rozliczenie PIT-u 2023. Wsteczna zmiana formy opodatkowania
REKLAMA
REKLAMA
- Opłacalność wstecznej zmiany formy opodatkowania ze względu na podwyższenie kwoty wolnej od podatku
- Opłacalność wstecznej zmiany formy opodatkowania ze względu na zmianę progów podatkowych
- Opłacalność wstecznej zmiany formy opodatkowania dla ryczałtowców – koszty uzyskania przychodów
- Jak zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne ze skutkiem wstecznym?
Opłacalność wstecznej zmiany formy opodatkowania ze względu na podwyższenie kwoty wolnej od podatku
Najbardziej standardową opcją dla przedsiębiorcy jest rozliczanie PIT-u według zasad ogólnych (skala podatkowa). Jednak można wybrać również rozliczanie podatku PIT w oparciu o podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Opłacalność każdej z tych form jest kwestią otwartą oraz indywidualną. Pewną rewolucję w tych rozważaniach stanowi znaczne podwyższenie kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 tys. zł.
REKLAMA
Kwota wolna od podatku jest dostępna dla przedsiębiorców rozliczających PIT na zasadach ogólnych ale nie jest dostępna dla rozliczających się podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. To sprawia, że w niektórych przypadkach podatek liniowy lub ryczałt przestał być opłacalny „z dnia na dzień”.
Jak już wspomniano, oszczędności podatkowe ze względu na wybór konkretnej formy opodatkowania PIT-em są kwestią bardzo indywidualną oraz wymagającą szczegółowej analizy. Jednak można się pokusić o wstępną diagnozę, że zmiana formy opodatkowania ze skutkiem wstecznym na zasady ogólne jest potencjalnie opłacalna dla przedsiębiorców, którzy w danym roku osiągnęli relatywnie niewielki dochód. To umożliwi „aktywowanie” nowej, znacznie wyższej kwoty wolnej od podatku oraz w konsekwencji obniżenie należności podatkowych w zakresie PIT-u.
Opłacalność wstecznej zmiany formy opodatkowania ze względu na zmianę progów podatkowych
W 2022 r. obniżono najniższą stawkę podatku PIT w ramach skali podatkowej z 17% do 12%. Jednocześnie został podwyższony do kwoty 120 000 zł próg dla najniższej stawki PIT (wcześniej - 85 528 zł).
Zestawienie stawki 12% na zasadach ogólnych ze stawką 19% podatku liniowego oraz np. 15% stawki ryczałtu za niektóre rodzaje usług zarysowuje perspektywę na osiągnięcie podatkowych oszczędności po przejściu na zasady ogólne.
Opłacalność wstecznej zmiany formy opodatkowania dla ryczałtowców – koszty uzyskania przychodów
Okazja do oszczędności podatkowych może potencjalnie wystąpić również wtedy, gdy przedsiębiorca rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zanotował znaczne koszty uzyskania przychodów. Ryczałt nie pozwala na odliczenie kosztów uzyskania przychodów (podstawą opodatkowania jest przychód niepomniejszony o koszty uzyskania przychodów). Wsteczna zmiana opodatkowania na zasady ogólne sprawi, że koszty uzyskania przychodów potencjalnie obniżą należność podatkową.
Jak zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne ze skutkiem wstecznym?
Zmiana formy opodatkowania na zasady ogólne (skalę podatkową) ze skutkiem wstecznym wymaga złożenia oświadczenia do urzędu skarbowego w terminie właściwym do złożenia formularza PIT-36 tzn. do 2 maja w 2023 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat