REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie PIT-u 2023. Wsteczna zmiana formy opodatkowania

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
zmiana formy opodatkowania pit 2023
zmiana formy opodatkowania pit 2023
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozliczenie PIT-u za 2022 r. łączy się z nieszablonową opcją oszczędności. Można zmienić ze skutkiem wstecznym formę opodatkowania z podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasady ogólne (skalę podatkową). Na co zwrócić uwagę?

Opłacalność wstecznej zmiany formy opodatkowania ze względu na podwyższenie kwoty wolnej od podatku

Najbardziej standardową opcją dla przedsiębiorcy jest rozliczanie PIT-u według zasad ogólnych (skala podatkowa). Jednak można wybrać również rozliczanie podatku PIT w oparciu o podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Opłacalność każdej z tych form jest kwestią otwartą oraz indywidualną. Pewną rewolucję w tych rozważaniach stanowi znaczne podwyższenie kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 tys. zł.

REKLAMA

Autopromocja

Kwota wolna od podatku jest dostępna dla przedsiębiorców rozliczających PIT na zasadach ogólnych ale nie jest dostępna dla rozliczających się podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. To sprawia, że w niektórych przypadkach podatek liniowy lub ryczałt przestał być opłacalny „z dnia na dzień”.

Jak już wspomniano, oszczędności podatkowe ze względu na wybór konkretnej formy opodatkowania PIT-em są kwestią bardzo indywidualną oraz wymagającą szczegółowej analizy. Jednak można się pokusić o wstępną diagnozę, że zmiana formy opodatkowania ze skutkiem wstecznym na zasady ogólne jest potencjalnie opłacalna dla przedsiębiorców, którzy w danym roku osiągnęli relatywnie niewielki dochód. To umożliwi „aktywowanie” nowej, znacznie wyższej kwoty wolnej od podatku oraz w konsekwencji obniżenie należności podatkowych w zakresie PIT-u.

Opłacalność wstecznej zmiany formy opodatkowania ze względu na zmianę progów podatkowych

W 2022 r. obniżono najniższą stawkę podatku PIT w ramach skali podatkowej z 17% do 12%. Jednocześnie został podwyższony do kwoty 120 000 zł próg dla najniższej stawki PIT (wcześniej - 85 528 zł).

Zestawienie stawki 12% na zasadach ogólnych ze stawką 19% podatku liniowego oraz np. 15% stawki ryczałtu za niektóre rodzaje usług zarysowuje perspektywę na osiągnięcie podatkowych oszczędności po przejściu na zasady ogólne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłacalność wstecznej zmiany formy opodatkowania dla ryczałtowców – koszty uzyskania przychodów

Okazja do oszczędności podatkowych może potencjalnie wystąpić również wtedy, gdy przedsiębiorca rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych zanotował znaczne koszty uzyskania przychodów. Ryczałt nie pozwala na odliczenie kosztów uzyskania przychodów (podstawą opodatkowania jest przychód niepomniejszony o koszty uzyskania przychodów). Wsteczna zmiana opodatkowania na zasady ogólne sprawi, że koszty uzyskania przychodów potencjalnie obniżą należność podatkową.

Jak zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne ze skutkiem wstecznym?

Zmiana formy opodatkowania na zasady ogólne (skalę podatkową) ze skutkiem wstecznym wymaga złożenia oświadczenia do urzędu skarbowego w terminie właściwym do złożenia formularza PIT-36 tzn. do 2 maja w 2023 r.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA