REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwota zmniejszająca podatek 2023

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
kwota zmniejszająca podatek 2023
kwota zmniejszająca podatek 2023
Ministerstwo Finansów

REKLAMA

REKLAMA

Kwota zmniejszająca podatek umożliwia zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy. Dzięki temu wzrasta wynagrodzenie netto dla zatrudnionego lub realny zysk w miesiącu dla przedsiębiorcy.
rozwiń >

Kwota zmniejszająca podatek a kwota wolna od podatku

Kwota zmniejszająca podatek jest niekiedy mylona z kwotą wolną od podatku. Oba pojęcia są ze sobą powiązane jednak nie tożsame.

Autopromocja

Kwota zmniejszająca podatek może być rozpatrywana w skali roku lub miesiąca jednak w praktyce większe znaczenie odgrywa wymiar miesięczny.

Jak obliczyć kwotę zmniejszającą podatek w 2023 r.

Kwota zmniejszająca podatek to iloczyn kwoty wolnej od podatku ( 30 tys. zł w 2023 r.) oraz stawki najniższego progu podatkowego (12% PIT w 2023 r.).

Kwota zmniejszająca podatek w 2023 r. to 3600 zł w skali roku (300 zł miesięcznie).

Kwota zmniejszająca podatek 2023 a zaliczki na podatek dochodowy

Kwota zmniejszająca podatek w wysokości 300 zł miesięcznie umożliwia obniżkę o 300 zł miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. W konsekwencji obniża się kwota podatku PIT w skali roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwota zmniejszająca podatek 2023 – kto uzyska korzyści?

Kwota zmniejszająca podatek jest „pochodną” kwoty wolnej od podatku. Z tego powodu lista osób które skorzystają na kwocie wolnej od podatku jest taka sama jak lista beneficjentów kwoty zmniejszającej podatek.

Kwota zmniejszająca podatek daje korzyści (zwiększa miesięczne zarobki) przede wszystkim osobom pobierającym wynagrodzenie w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie oraz przedsiębiorcom rozliczającym podatek PIT na zasadach ogólnych (według skali podatkowej).

Kwota zmniejszająca podatek nie przyniesie korzyści przedsiębiorcom którzy wybrali rozliczanie PIT-u w formie podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej.

Działalność nierejestrowa a kwota zmniejszająca podatek

Jedną z zalet działalności nierejestrowej jest brak obowiązku płacenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Rozliczenie PIT-u jest w takim przypadku rozpatrywane w skali roku.

Kwota zmniejszająca podatek a kilku płatników

Płatnikiem jest np. pracodawca lub organ rentowy. Możliwy jest przypadek rozliczania PIT-u jednej osoby przez kilku płatników. Jak to wygląda od strony kwoty zmniejszającej podatek?

Podatnik ma możliwość podziału kwoty zmniejszającej podatek pomiędzy dwóch lub trzech płatników (nie więcej niż trzech) w drodze oświadczenia. Raz złożone oświadczenie nie musi być ponawiane w kolejnych latach (przedłuża się automatycznie).

Osoba zatrudniona na dwóch etatach u dwóch różnych pracodawców może wnioskować o podział, wtedy miesięczna kwota zmniejszająca podatek osiągnie wartość miesięczną 150 zł. W przypadku podziału na trzech płatników, miesięczna kwota zmniejszająca podatek uzyska wartość 100 zł.

Progi podatkowe PIT w 2023 r.

Stawka podatku PIT jest zależna od wielkości dochodu osiągniętego w danym roku:

 • do 120 tys. zł rocznie – pierwszy próg podatkowy, stawka PIT w wysokości 12%
 • powyżej 120 tys. zł rocznie – drugi próg podatkowy, stawka PIT w wysokości 32%

Kwota zmniejszająca podatek – formularz PIT-2

Złożenie formularza PIT-2 upoważni płatnika do zmniejszania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy o kwotę zmniejszającą podatek lub umożliwi podział kwoty zmniejszającej podatek pomiędzy różnych płatników. Formularz PIT-2 może m.in. zwiększyć miesięczne wynagrodzenie netto.

Co w przypadku niezłożenia oświadczenia o kwocie zmniejszającej podatek żadnemu pracodawcy? Kwota zmniejszająca podatek zostanie wtedy uwzględniona w rocznym rozliczeniu PIT. Kwotowo wyjdzie na to samo jednak należy wziąć pod uwagę wysoką inflację. Złożenie pracodawcy formularza PIT-2 umożlwiające podwyższenie miesięcznego wynagrodzenia netto jest korzystniejsze ekonomicznie niż odłożenie w czasie odzyskania kwoty zmniejszającej podatek do momentu rozliczenia rocznego PIT-u.

Autopromocja

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • marek
  2023-07-05 17:52:46
  Czyli osoba opodatkowana ryczałtem lub podatkiem liniowym może złożyć PIT-2 u pracodawcy i skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek przy zatrudnieniu na etacie (przyj jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej) ?
  0
 • jan
  2023-04-25 18:44:43
  co to jest 556,02 zł i kto może to odliczyć?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

REKLAMA