REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwota zmniejszająca podatek 2023

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
kwota zmniejszająca podatek 2023
kwota zmniejszająca podatek 2023
Ministerstwo Finansów

REKLAMA

REKLAMA

Kwota zmniejszająca podatek umożliwia zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy. Dzięki temu wzrasta wynagrodzenie netto dla zatrudnionego lub realny zysk w miesiącu dla przedsiębiorcy.
rozwiń >

Kwota zmniejszająca podatek a kwota wolna od podatku

Kwota zmniejszająca podatek jest niekiedy mylona z kwotą wolną od podatku. Oba pojęcia są ze sobą powiązane jednak nie tożsame.

REKLAMA

Autopromocja

Kwota zmniejszająca podatek może być rozpatrywana w skali roku lub miesiąca jednak w praktyce większe znaczenie odgrywa wymiar miesięczny.

Jak obliczyć kwotę zmniejszającą podatek w 2023 r.

Kwota zmniejszająca podatek to iloczyn kwoty wolnej od podatku ( 30 tys. zł w 2023 r.) oraz stawki najniższego progu podatkowego (12% PIT w 2023 r.).

Kwota zmniejszająca podatek w 2023 r. to 3600 zł w skali roku (300 zł miesięcznie).

Kwota zmniejszająca podatek 2023 a zaliczki na podatek dochodowy

Kwota zmniejszająca podatek w wysokości 300 zł miesięcznie umożliwia obniżkę o 300 zł miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. W konsekwencji obniża się kwota podatku PIT w skali roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwota zmniejszająca podatek 2023 – kto uzyska korzyści?

Kwota zmniejszająca podatek jest „pochodną” kwoty wolnej od podatku. Z tego powodu lista osób które skorzystają na kwocie wolnej od podatku jest taka sama jak lista beneficjentów kwoty zmniejszającej podatek.

Kwota zmniejszająca podatek daje korzyści (zwiększa miesięczne zarobki) przede wszystkim osobom pobierającym wynagrodzenie w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie oraz przedsiębiorcom rozliczającym podatek PIT na zasadach ogólnych (według skali podatkowej).

Kwota zmniejszająca podatek nie przyniesie korzyści przedsiębiorcom którzy wybrali rozliczanie PIT-u w formie podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej.

Działalność nierejestrowa a kwota zmniejszająca podatek

Jedną z zalet działalności nierejestrowej jest brak obowiązku płacenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Rozliczenie PIT-u jest w takim przypadku rozpatrywane w skali roku.

Kwota zmniejszająca podatek a kilku płatników

Płatnikiem jest np. pracodawca lub organ rentowy. Możliwy jest przypadek rozliczania PIT-u jednej osoby przez kilku płatników. Jak to wygląda od strony kwoty zmniejszającej podatek?

Podatnik ma możliwość podziału kwoty zmniejszającej podatek pomiędzy dwóch lub trzech płatników (nie więcej niż trzech) w drodze oświadczenia. Raz złożone oświadczenie nie musi być ponawiane w kolejnych latach (przedłuża się automatycznie).

Osoba zatrudniona na dwóch etatach u dwóch różnych pracodawców może wnioskować o podział, wtedy miesięczna kwota zmniejszająca podatek osiągnie wartość miesięczną 150 zł. W przypadku podziału na trzech płatników, miesięczna kwota zmniejszająca podatek uzyska wartość 100 zł.

Progi podatkowe PIT w 2023 r.

Stawka podatku PIT jest zależna od wielkości dochodu osiągniętego w danym roku:

  • do 120 tys. zł rocznie – pierwszy próg podatkowy, stawka PIT w wysokości 12%
  • powyżej 120 tys. zł rocznie – drugi próg podatkowy, stawka PIT w wysokości 32%

Kwota zmniejszająca podatek – formularz PIT-2

REKLAMA

Złożenie formularza PIT-2 upoważni płatnika do zmniejszania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy o kwotę zmniejszającą podatek lub umożliwi podział kwoty zmniejszającej podatek pomiędzy różnych płatników. Formularz PIT-2 może m.in. zwiększyć miesięczne wynagrodzenie netto.

Co w przypadku niezłożenia oświadczenia o kwocie zmniejszającej podatek żadnemu pracodawcy? Kwota zmniejszająca podatek zostanie wtedy uwzględniona w rocznym rozliczeniu PIT. Kwotowo wyjdzie na to samo jednak należy wziąć pod uwagę wysoką inflację. Złożenie pracodawcy formularza PIT-2 umożlwiające podwyższenie miesięcznego wynagrodzenia netto jest korzystniejsze ekonomicznie niż odłożenie w czasie odzyskania kwoty zmniejszającej podatek do momentu rozliczenia rocznego PIT-u.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA