REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zakup okularów lub telewizora jest kosztem podatkowym?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
Okulary lub telewizor w kosztach podatkowych?
Okulary lub telewizor w kosztach podatkowych?
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zakup okularów mógłby być uznany za koszt uzyskania przychodu ze względu na konieczność ich użycia w pracy. Jak to zagadnienie postrzegają organy podatkowe? 

Działalność gospodarcza: czy zakup okularów zaliczymy do kosztów?

Doradca podatkowy prowadzący własną działalność, wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

Autopromocja

W związku z pogorszeniem się stanu wzroku oraz zaleceniem lekarza, planował on zakup okularów korekcyjnych. Dlatego we wniosku zapytał, czy będzie mógł zaliczyć do KUP zakup okularów korekcyjnych wykorzystywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Doradca podatkowy wskazał na to, że jego działalność wiąże się z wielogodzinną pracą przy komputerze, zapoznawaniem się z aktami spraw, orzecznictwem czy też przepisami prawa. Zakup okularów korekcyjnych miał pozwolić mu na wydajniejszą pracę, przez większą ilość godzin w ciągu dnia, co miało przełożyć się na osiąganie przychodów z działalności gospodarczej. Ponadto podkreślał, że wspomniane okulary korekcyjne miały służyć tylko do wykonywania pracy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zakup okularów w kosztach podatkowych – co orzekł dyrektor KIS? 

Dyrektor KIS nie przychylił się do stanowiska doradcy podatkowego i wydał nieprawidłową interpretację. Organ wskazał, że zakup okularów korekcyjnych ma na celu przede wszystkim ochronę zdrowia. Podkreślone zostało, że osoba fizyczna zmuszona jest do zakupów okularów korekcyjnych, niezależnie od tego czy prowadzona jest działalność gospodarcza czy też nie. Dlatego uznał, że wydatek na zakup okularów korekcyjnych ma charakter wydatku osobistego, który jest niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej. W rezultacie wydatek poniesiony na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze, nie mógł zostać zakwalifikowany przez doradcę podatkowego jako KUP.

Czy słusznie odmówiono zaliczenia zakupu okularów do kosztów podatkowych? 

W kontekście wspomnianych wcześniej pozytywnych rozstrzygnięć dla podatników odnośnie zaliczenia wydatków do KUP na zegarek dla adwokata czy telewizor dla prawnika, zdaje się, że stanowisko organu nie jest słuszne

Przykładowo, Dyrektor KIS w interpretacji dotyczącej zakupu telewizora jako kosztu podatkowego wskazał, że aby móc uznać dane wydatki za koszty podatkowe, to na podatniku spoczywa obowiązek wykazania w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu. Przenosząc powyższe rozumowanie na grunt omawianej sprawy, na pierwszy plan rzuca się pewna niekonsekwencja w argumentacji organu. Jeżeli wnioskodawca – doradca podatkowy – wykazał związek przyczynowo skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami na okulary korekcyjne a osiągnięciem przychodów z działalności, fiskus powinien przychylić się do stanowiska wnioskodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozstrzygnięcie: interpretacja indywidualna z dnia 18 stycznia 2023 r., sygn.: 0115-KDIT3.4011.920.2022.1.AD

Autor: Natalia Borkowska, Kancelaria Mentzen 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA