REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmniejszyć zaliczki na podatek? Przy inflacji się opłaca

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, prawne oraz księgowość
Zmniejszenie zaliczek - mało znana sztuczka na niższy podatek
Zmniejszenie zaliczek - mało znana sztuczka na niższy podatek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja ograniczenia poboru zaliczek to stosunkowo mało znane narzędzie do dyspozycji podatników. Pozwala w prosty sposób zmniejszyć wysokość płaconych zaliczek na podatek dochodowy. Jest to korzystne w obecnych warunkach ekonomicznych z wysoką inflacją.

Jak ograniczyć pobór zaliczek w PIT lub CIT? Darmowy wniosek

Powyższe rozwiązanie zostało uregulowane w art. 22 § 2a ustawy Ordynacja podatkowa i w obecnym kształcie obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. Technicznie polega ono na tym, że podatnik zostaje zwolniony z obowiązku obliczania oraz z wpłat zaliczek na podatek dochodowy, bądź też wysokość zaliczek zostaje ograniczona do pewnej wysokości. Ograniczenie poboru zaliczek może zostać zastosowane zarówno wobec podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jak i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Wniosek o ograniczenie poboru zaliczek można złożyć w każdym momencie trwania roku podatkowego. Co istotne, wniosek nie może dotyczyć zaliczek nieopłaconych, dla których termin zapłaty już minął. Złożenie wniosku nie podlega opłacie skarbowej – jest całkowicie darmowy.

REKLAMA

Decyzja o ograniczeniu poboru zaliczek – zdecyduje Naczelnik Urzędu Skarbowego 

Na wniosek podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego wydaje decyzję o ograniczeniu poboru zaliczek na podatek dochodowy. Decyzja ta jest uznaniowa – to Naczelnik decyduje, czy przyzna prawo do zmiany wysokości zaliczek na podatek dochodowy. Niemniej jednak organ podatkowy ma obowiązek wydania decyzji przyznającej rację podatnikowi, jeśli spełniony będzie jeden, podstawowy warunek – podatnik uprawdopodobni, że pobór zaliczek wg standardowej wysokości byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego za obecny rok podatkowy.

Kto może płacić mniejsze zaliczki na podatek dochodowy?

Przede wszystkim: podatnicy korzystający z ulgi IP Box (programiści, architekci IT, project managerowie, product managerowie, product ownerzy, analitycy biznesowi, testerzy oprogramowania). Jeśli już posiadasz pozytywną interpretację w zakresie ulgi IP Box i rozliczyłeś się z jej wykorzystaniem (bądź zamierzasz się rozliczyć w przyszłości), to ograniczenie poboru zaliczek jest dla Ciebie! Dzięki temu nie będziesz czekał na zwrot nadpłaty podatku – pieniądze zostaną w twojej kieszeni. Jeśli nie korzystasz z ulgi IP Box to… również możesz skorzystać z tego rozwiązania.

Przykładowo:

  • gdy twoja działalność ma charakter sezonowy – w pewnym okresie miałeś wysokie dochody i płaciłeś duże zaliczki na podatek dochodowy, a przez resztę czasu spodziewasz się bardzo niskiego dochodu lub wręcz braku dochodu;
  • gdy w danej części roku zamierzasz dokonać znaczących inwestycji, przez co Twój dochód będzie niski lub będziesz na stracie,

a z szacunków wynika, że wysokość zapłaconych zaliczek osiągnęła już poziom podatku należnego na koniec roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy jest realne 

Jak widać, płacenie niższych zaliczek jest możliwe. Urzędy skarbowe często przychylnie rozpatrują wnioski o ograniczenie poboru zaliczek, z uwagi na to, że jest to im na rękę. Dzięki temu nie muszą zwracać nierzadko horrendalnych ilości pieniędzy.

Autor: Mikołaj Orzechowski, Kancelaria Mentzen

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy nie zapłacisz podatku? Jest kilka warunków, które decydują o zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

REKLAMA

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

REKLAMA

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

REKLAMA