Jak zmniejszyć zaliczki na podatek? Przy inflacji się opłaca
REKLAMA
REKLAMA
- Jak ograniczyć pobór zaliczek w PIT lub CIT? Darmowy wniosek
- Decyzja o ograniczeniu poboru zaliczek – zdecyduje Naczelnik Urzędu Skarbowego
- Kto może płacić mniejsze zaliczki na podatek dochodowy?
- Zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy jest realne
Jak ograniczyć pobór zaliczek w PIT lub CIT? Darmowy wniosek
Powyższe rozwiązanie zostało uregulowane w art. 22 § 2a ustawy Ordynacja podatkowa i w obecnym kształcie obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. Technicznie polega ono na tym, że podatnik zostaje zwolniony z obowiązku obliczania oraz z wpłat zaliczek na podatek dochodowy, bądź też wysokość zaliczek zostaje ograniczona do pewnej wysokości. Ograniczenie poboru zaliczek może zostać zastosowane zarówno wobec podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jak i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Wniosek o ograniczenie poboru zaliczek można złożyć w każdym momencie trwania roku podatkowego. Co istotne, wniosek nie może dotyczyć zaliczek nieopłaconych, dla których termin zapłaty już minął. Złożenie wniosku nie podlega opłacie skarbowej – jest całkowicie darmowy.
REKLAMA
Decyzja o ograniczeniu poboru zaliczek – zdecyduje Naczelnik Urzędu Skarbowego
Na wniosek podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego wydaje decyzję o ograniczeniu poboru zaliczek na podatek dochodowy. Decyzja ta jest uznaniowa – to Naczelnik decyduje, czy przyzna prawo do zmiany wysokości zaliczek na podatek dochodowy. Niemniej jednak organ podatkowy ma obowiązek wydania decyzji przyznającej rację podatnikowi, jeśli spełniony będzie jeden, podstawowy warunek – podatnik uprawdopodobni, że pobór zaliczek wg standardowej wysokości byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego za obecny rok podatkowy.
Kto może płacić mniejsze zaliczki na podatek dochodowy?
Przede wszystkim: podatnicy korzystający z ulgi IP Box (programiści, architekci IT, project managerowie, product managerowie, product ownerzy, analitycy biznesowi, testerzy oprogramowania). Jeśli już posiadasz pozytywną interpretację w zakresie ulgi IP Box i rozliczyłeś się z jej wykorzystaniem (bądź zamierzasz się rozliczyć w przyszłości), to ograniczenie poboru zaliczek jest dla Ciebie! Dzięki temu nie będziesz czekał na zwrot nadpłaty podatku – pieniądze zostaną w twojej kieszeni. Jeśli nie korzystasz z ulgi IP Box to… również możesz skorzystać z tego rozwiązania.
Przykładowo:
- gdy twoja działalność ma charakter sezonowy – w pewnym okresie miałeś wysokie dochody i płaciłeś duże zaliczki na podatek dochodowy, a przez resztę czasu spodziewasz się bardzo niskiego dochodu lub wręcz braku dochodu;
- gdy w danej części roku zamierzasz dokonać znaczących inwestycji, przez co Twój dochód będzie niski lub będziesz na stracie,
a z szacunków wynika, że wysokość zapłaconych zaliczek osiągnęła już poziom podatku należnego na koniec roku.
Zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy jest realne
Jak widać, płacenie niższych zaliczek jest możliwe. Urzędy skarbowe często przychylnie rozpatrują wnioski o ograniczenie poboru zaliczek, z uwagi na to, że jest to im na rękę. Dzięki temu nie muszą zwracać nierzadko horrendalnych ilości pieniędzy.
Autor: Mikołaj Orzechowski, Kancelaria Mentzen
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat