REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmniejszyć zaliczki na podatek? Przy inflacji się opłaca

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
Zmniejszenie zaliczek - mało znana sztuczka na niższy podatek
Zmniejszenie zaliczek - mało znana sztuczka na niższy podatek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja ograniczenia poboru zaliczek to stosunkowo mało znane narzędzie do dyspozycji podatników. Pozwala w prosty sposób zmniejszyć wysokość płaconych zaliczek na podatek dochodowy. Jest to korzystne w obecnych warunkach ekonomicznych z wysoką inflacją.

Jak ograniczyć pobór zaliczek w PIT lub CIT? Darmowy wniosek

Powyższe rozwiązanie zostało uregulowane w art. 22 § 2a ustawy Ordynacja podatkowa i w obecnym kształcie obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. Technicznie polega ono na tym, że podatnik zostaje zwolniony z obowiązku obliczania oraz z wpłat zaliczek na podatek dochodowy, bądź też wysokość zaliczek zostaje ograniczona do pewnej wysokości. Ograniczenie poboru zaliczek może zostać zastosowane zarówno wobec podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jak i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Wniosek o ograniczenie poboru zaliczek można złożyć w każdym momencie trwania roku podatkowego. Co istotne, wniosek nie może dotyczyć zaliczek nieopłaconych, dla których termin zapłaty już minął. Złożenie wniosku nie podlega opłacie skarbowej – jest całkowicie darmowy.

REKLAMA

Autopromocja

Decyzja o ograniczeniu poboru zaliczek – zdecyduje Naczelnik Urzędu Skarbowego 

Na wniosek podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego wydaje decyzję o ograniczeniu poboru zaliczek na podatek dochodowy. Decyzja ta jest uznaniowa – to Naczelnik decyduje, czy przyzna prawo do zmiany wysokości zaliczek na podatek dochodowy. Niemniej jednak organ podatkowy ma obowiązek wydania decyzji przyznającej rację podatnikowi, jeśli spełniony będzie jeden, podstawowy warunek – podatnik uprawdopodobni, że pobór zaliczek wg standardowej wysokości byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego za obecny rok podatkowy.

Kto może płacić mniejsze zaliczki na podatek dochodowy?

Przede wszystkim: podatnicy korzystający z ulgi IP Box (programiści, architekci IT, project managerowie, product managerowie, product ownerzy, analitycy biznesowi, testerzy oprogramowania). Jeśli już posiadasz pozytywną interpretację w zakresie ulgi IP Box i rozliczyłeś się z jej wykorzystaniem (bądź zamierzasz się rozliczyć w przyszłości), to ograniczenie poboru zaliczek jest dla Ciebie! Dzięki temu nie będziesz czekał na zwrot nadpłaty podatku – pieniądze zostaną w twojej kieszeni. Jeśli nie korzystasz z ulgi IP Box to… również możesz skorzystać z tego rozwiązania.

Przykładowo:

  • gdy twoja działalność ma charakter sezonowy – w pewnym okresie miałeś wysokie dochody i płaciłeś duże zaliczki na podatek dochodowy, a przez resztę czasu spodziewasz się bardzo niskiego dochodu lub wręcz braku dochodu;
  • gdy w danej części roku zamierzasz dokonać znaczących inwestycji, przez co Twój dochód będzie niski lub będziesz na stracie,

a z szacunków wynika, że wysokość zapłaconych zaliczek osiągnęła już poziom podatku należnego na koniec roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy jest realne 

Jak widać, płacenie niższych zaliczek jest możliwe. Urzędy skarbowe często przychylnie rozpatrują wnioski o ograniczenie poboru zaliczek, z uwagi na to, że jest to im na rękę. Dzięki temu nie muszą zwracać nierzadko horrendalnych ilości pieniędzy.

Autor: Mikołaj Orzechowski, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA