REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmniejszyć zaliczki na podatek? Przy inflacji się opłaca

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
Zmniejszenie zaliczek - mało znana sztuczka na niższy podatek
Zmniejszenie zaliczek - mało znana sztuczka na niższy podatek
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja ograniczenia poboru zaliczek to stosunkowo mało znane narzędzie do dyspozycji podatników. Pozwala w prosty sposób zmniejszyć wysokość płaconych zaliczek na podatek dochodowy. Jest to korzystne w obecnych warunkach ekonomicznych z wysoką inflacją.

Jak ograniczyć pobór zaliczek w PIT lub CIT? Darmowy wniosek

Powyższe rozwiązanie zostało uregulowane w art. 22 § 2a ustawy Ordynacja podatkowa i w obecnym kształcie obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. Technicznie polega ono na tym, że podatnik zostaje zwolniony z obowiązku obliczania oraz z wpłat zaliczek na podatek dochodowy, bądź też wysokość zaliczek zostaje ograniczona do pewnej wysokości. Ograniczenie poboru zaliczek może zostać zastosowane zarówno wobec podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jak i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Wniosek o ograniczenie poboru zaliczek można złożyć w każdym momencie trwania roku podatkowego. Co istotne, wniosek nie może dotyczyć zaliczek nieopłaconych, dla których termin zapłaty już minął. Złożenie wniosku nie podlega opłacie skarbowej – jest całkowicie darmowy.

Autopromocja

Decyzja o ograniczeniu poboru zaliczek – zdecyduje Naczelnik Urzędu Skarbowego 

Na wniosek podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego wydaje decyzję o ograniczeniu poboru zaliczek na podatek dochodowy. Decyzja ta jest uznaniowa – to Naczelnik decyduje, czy przyzna prawo do zmiany wysokości zaliczek na podatek dochodowy. Niemniej jednak organ podatkowy ma obowiązek wydania decyzji przyznającej rację podatnikowi, jeśli spełniony będzie jeden, podstawowy warunek – podatnik uprawdopodobni, że pobór zaliczek wg standardowej wysokości byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego za obecny rok podatkowy.

Kto może płacić mniejsze zaliczki na podatek dochodowy?

Przede wszystkim: podatnicy korzystający z ulgi IP Box (programiści, architekci IT, project managerowie, product managerowie, product ownerzy, analitycy biznesowi, testerzy oprogramowania). Jeśli już posiadasz pozytywną interpretację w zakresie ulgi IP Box i rozliczyłeś się z jej wykorzystaniem (bądź zamierzasz się rozliczyć w przyszłości), to ograniczenie poboru zaliczek jest dla Ciebie! Dzięki temu nie będziesz czekał na zwrot nadpłaty podatku – pieniądze zostaną w twojej kieszeni. Jeśli nie korzystasz z ulgi IP Box to… również możesz skorzystać z tego rozwiązania.

Przykładowo:

  • gdy twoja działalność ma charakter sezonowy – w pewnym okresie miałeś wysokie dochody i płaciłeś duże zaliczki na podatek dochodowy, a przez resztę czasu spodziewasz się bardzo niskiego dochodu lub wręcz braku dochodu;
  • gdy w danej części roku zamierzasz dokonać znaczących inwestycji, przez co Twój dochód będzie niski lub będziesz na stracie,

a z szacunków wynika, że wysokość zapłaconych zaliczek osiągnęła już poziom podatku należnego na koniec roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy jest realne 

Jak widać, płacenie niższych zaliczek jest możliwe. Urzędy skarbowe często przychylnie rozpatrują wnioski o ograniczenie poboru zaliczek, z uwagi na to, że jest to im na rękę. Dzięki temu nie muszą zwracać nierzadko horrendalnych ilości pieniędzy.

Autor: Mikołaj Orzechowski, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA