Jak odzyskać nadpłatę podatku [PIT, VAT, CIT]. Jaki termin?
REKLAMA
REKLAMA
- Nadpłata podatku. Jaki dokument jest podstawą do otrzymania zwrotu?
- Zwrot VAT – jak odzyskać nadpłatę?
- Jak odzyskać nadpłatę PIT lub CIT?
- W jakim terminie odzyskamy nadpłatę podatku PIT?
- Jaki termin na odzyskanie nadpłaty podatku CIT?
- Jaki termin na odzyskanie nadpłaty VAT?
- Co z nadpłatą podatku? Nie tylko zwrot jest możliwy
Nadpłata podatku. Jaki dokument jest podstawą do otrzymania zwrotu?
Sam fakt zapłaty podatku w zbyt dużej wysokości nie wystarczy. Przede wszystkim należy porównać faktycznie zapłacony podatek z odpowiadającą mu deklaracją, z której wynika, ile powinniśmy byli w rzeczywistości zapłacić. Jeżeli okaże się, że nadpłata wynika z anulowania naszej sprzedaży, to powinniśmy uprzednio skorygować deklarację VAT oraz deklarację PIT lub CIT i dopiero porównać skorygowaną deklarację z zapłaconym podatkiem.
REKLAMA
Zwrot VAT – jak odzyskać nadpłatę?
Zwracam uwagę, że podstawą do stwierdzenia takiej nadpłaty jest stosowna deklaracja. Gdy rozmawiamy o VAT nie ma z tym większego problemu - deklaracje musimy składać co miesiąc lub co kwartał więc łatwo jest skorygować deklarację za konkretny okres, którego dotyczyła anulowana sprzedaż.
Jak odzyskać nadpłatę PIT lub CIT?
Natomiast sprawa z podatkiem dochodowym nie jest już taka prosta. O ile VAT rozliczamy w okresach miesięcznych lub kwartalnych, tak PIT i CIT są rozliczane w okresach rocznych, dlatego należy „sięgnąć” do deklaracji rocznej. Oznacza to również, że jeżeli zapłaciliśmy zbyt wysoką zaliczkę na poczet podatku w trakcie roku, to musimy zaczekać do sporządzenia deklaracji rocznej, w której wykażemy wysokość płaconych zaliczek w trakcie roku.
W jakim terminie odzyskamy nadpłatę podatku PIT?
Jeżeli w wyniku anulowania transakcji rozpoznaliśmy nadpłatę w PIT lub CIT, to nadpłata jest zwracana niemalże automatycznie po dokonaniu stosownej korekty deklaracji. Warunkiem jest, że nie posiadamy innych zaległości podatkowych - wówczas nadpłata jest przeksięgowywana na poczet najdawniejszej zaległości, z uwzględnieniem odsetek.
W przypadku deklaracji PIT termin zwrotu nadpłaty wynosi 3 miesiące dla deklaracji składanych w formie papierowej. Natomiast, jeżeli składaliśmy ją elektronicznie, to czas na zwrot wynosi 45 dni. Jednocześnie, istnieje możliwość, że to organ podatkowy na drodze czynności sprawdzających dokona za nas korekty deklaracji i wykaże nadpłatę. W takim wariancie jej zwrot następuje w ciągu 3 miesięcy od dokonania korekty.
Jaki termin na odzyskanie nadpłaty podatku CIT?
Z kolei, na gruncie CIT nie istnieje „szybsza ścieżka” w postaci 45-dniowego terminu zwrotu nadpłaty. Nadpłata wykazana zarówno przez podatnika, jak i organ skarbowy dokonujący czynności sprawdzających podlega zwrotowi w przeciągu 3 miesięcy od dnia skorygowania deklaracji CIT.
Jaki termin na odzyskanie nadpłaty VAT?
Sytuacja wygląda analogicznie ze zwrotem nadpłaconego VAT. Tutaj również nadpłata podlega zwrotowi w przeciągu 3 miesięcy licząc od dnia skorygowania deklaracji. Podkreślam, że opisywany tutaj zwrot odnosi się do zapłaty VAT w zbyt dużej wysokości, ale już nie do zwrotu VAT powstałego na skutek nadwyżki VAT-u naliczonego nad VAT-em należnym.
Gdy korekta deklaracji budzi wątpliwości fiskusa, jej przeanalizowanie może wymagać więcej czasu. Jeżeli nadpłata zostanie zwrócona przez organ podatkowy z przekroczeniem powyższych terminów, to powinna ona być powiększona o odsetki za zwłokę.
Zwrot dokonywany jest na rachunek bankowy podatnika, a jeżeli w związku z danym podatkiem nie był on zobowiązany do prowadzenia rachunku bankowego - na wskazany przez niego rachunek bankowy, przekazem pocztowym lub odbierając nadpłatę osobiście w urzędzie skarbowym.
Co z nadpłatą podatku? Nie tylko zwrot jest możliwy
REKLAMA
Zwrot środków to nie jest jedyna możliwa czy też konieczna opcja. Powstałą nadpłatę możemy również przekazać w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. W tej sytuacji należy złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego stosowny wniosek. Należy w nim podać swoje dane, wskazać kwotę podatku, którą chcemy przeznaczyć, wskazać deklarację (w tym rodzaj podatku i okres, za który ją składaliśmy), z której wynika nadpłata i analogicznie wskazać podatek, na poczet którego chcielibyśmy przekazać powstałą nadpłatę.
„Przerzucanie” nadpłaty z jednego podatku na drugi może być szczególnie pomocne, gdy przez pomyłkę pomieszaliśmy kwoty przelewów przypisanych do poszczególnych podatków. Jednakże, jeżeli nie ma takiej konieczności, zostawianie skarbówce więcej środków na przyszłość, w obliczu dwucyfrowej inflacji może być zwyczajnie nieopłacalne. Warto więc wiedzieć, że nadpłacone środki zwyczajnie nam się należą z powrotem.
Autor: Tomasz Bethke, Kancelaria Mentzen
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat