REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga dla rodzin 4+. Nowe zwolnienie z PIT. Jak obliczyć?

Ulga dla rodzin 4+ w PIT
Ulga dla rodzin 4+. Nowe zwolnienie z PIT dla dużych rodzin. Jak obliczyć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga dla rodzin 4+ to nowy rodzaj ulgi w podatku PIT. Kto i w jaki sposób może z niej skorzystać?

Ulga dla rodzin 4+

Ulga dla rodzin 4+ została wprowadzona 1 stycznia 2022 r. Zakres stosowania tej ulgi został uregulowany w art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o PIT. Są nią objęte przychody:

REKLAMA

Autopromocja
  • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, „ 
  • z umów zlecenia zawartych z firmą oraz
  • z pozarolniczej działalności gospodarczej (opodatkowane na podstawie art. 30ca ustawy o PIT, według skali podatkowej, podatkiem liniowym albo ryczałtem ewidencjonowanym) 

– osiągnięte przez podatnika, który w roku podatkowym w stosunku do co najmniej czworga dzieci wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, lub sprawował funkcję rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą, a w przypadku pełnoletnich uczących się dzieci – wykonywał ciążący na nim obowiązek alimentacyjny albo sprawował funkcję rodziny zastępczej.

W wyniku nowelizacji z 9 czerwca 2022 r. ulgą dla rodzin 4+ objęto również zasiłki macierzyńskie. Przepis w tym nowym zakresie ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. Jeżeli płatnik w pierwszej połowie 2022 r. przy wypłacie zasiłków macierzyńskich pobrał zaliczkę podatnikowi uprawnionemu do tej ulgi, to zwrot zapłaconego podatku nastąpi w rozliczeniu rocznym PIT za 2022 r.

Limit ulgi dla rodzin 4+ wynosi 85 528 zł w skali roku podatkowego. Jest łączny dla wszystkich umów objętych tą ulgą. To podatnik musi zatem pilnować, aby nie przekroczyć tego limitu.

Ważne

Suma przychodów zwolnionych od podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 148 i 152–154 ustawy o PIT nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty 85 528 zł. To oznacza, że przy jednoczesnym korzystaniu z ulg, takich jak zerowy PIT dla młodych, ulgi na powrót, zerowy PIT dla dużej rodziny czy ulgi dla aktywnych seniorów suma przychodów podatnika zwolnionych od podatku nie może przekroczyć tej kwoty, mimo że dla każdego z tych zwolnień limit wynosi 85 528 zł.

Ulga dla rodzin 4+ - jak obliczyć?

Przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających uldze dla rodzin 4+ nie uwzględnia się przychodów: „ 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, „ 
  • zwolnionych od podatku dochodowego, „ 
  • od których, na podstawie Ordynacji podatkowej, zaniechano poboru podatku.

Osobom korzystającym z ulgi dla rodzin 4+, które wyczerpią w trakcie roku limit zwolnienia w kwocie 85 528 zł, przysługuje jeszcze kwota wolna od podatku, tj. 30 000 zł.

Ulga dla rodzin 4+ dotyczy osób, które sprawowały funkcje rodzicielskie w stosunku do dzieci:

  • małoletnich; „ 
  • pełnoletnich, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną; „ 
  • pełnoletnich do ukończenia 25 roku życia, uczących się w szkołach, o których mowa w krajowych lub zagranicznych przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, jeżeli w roku podatkowym dzieci te:

− nie stosowały przepisów o podatku liniowym lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem przepisów dotyczących najmu prywatnego, 

− nie podlegały opodatkowaniu podatkiem tonażowym lub podatkiem wynikającym z ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych, 

REKLAMA

− nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem renty socjalnej, opodatkowanych według skali podatkowej lub o których mowa w art. 30b ustawy o PIT oraz przychodów objętych ulgą dla młodych czy też ulgą na powrót (zwolnienia te przewidziane są w art. 21 ust. 1 pkt 148 i 152 ustawy o PIT) – w łącznej wysokości przekraczającej 12-krotność kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej, w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego. W grudniu 2022 r. renta socjalna wynosiła 1338,44 zł, zatem limit obowiązujący w rozliczeniu za 2022 r. to 16 061,28 zł.

Przy ustalaniu prawa do tego zwolnienia nie uwzględnia się dziecka, które w roku podatkowym, na podstawie orzeczenia sądu, zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych.

W 2022 r. zmieniono przepisy dotyczące sposobu informowania urzędu skarbowego przez osoby uprawnione do ulgi dla rodzin 4+ o liczbie dzieci i ich numerach PESEL, a w przypadku braku tych numerów o imionach, nazwiskach oraz datach ich urodzenia. W wyniku wprowadzonych zmian podatnik nie składa informacji informacji, w której informuje się o korzystania z ulgi dla rodzin 4+, jeżeli w złożonym zeznaniu rocznym (dokładnie w części E załączniku PIT/O) poinformował o liczbie dzieci i ich numerach PESEL, a w przypadku braku tych numerów podał imiona, nazwiska oraz daty urodzenia dzieci uprawniających do stosowania ulgi dla dużych rodzin

PIT‑DZ dla rodzin 4+

PIT-DZ - informacja składana do urzędu skarbowego przez podatnika, który korzysta w roku podatkowym z ulgi dla dużych rodzin na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o PIT, w terminie od 15 do 30 kwietnia następnego roku. W praktyce podatnik zamiast tej informacji może jednak załączyć PIT/O do zeznania rocznego, w którym w części E poda dane dzieci uprawniające do ulgi dla rodzin 4+.

Ulga dla rodzin 4+ może być rozliczona w PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-28.

Więcej na ten temat znajdziesz w publikacji: PIT-y i ulgi podatkowe 2022

PIT-y i ulgi podatkowe 2022

PIT-y i ulgi podatkowe 2022

PIT-y i ulgi podatkowe w rozliczeniu za 2022 rok

INFOR

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA