Ulga rehabilitacyjna 2024

REKLAMA
REKLAMA
- Komu przysługuje ulga rehabilitacyjna?
- Jakie zmiany w ulga rehabilitacyjnej w 2024 roku?
- Jakie wydatki kwalifikują się do ulgi?
- Jakie dokumenty do odliczenia ulgi rehabilitacyjnej?
- Ulga rehabilitacyjna - jaki PIT?
Ulga rehabilitacyjna to odliczenie od dochodu wydatków związanych z celami rehabilitacyjnymi oraz ułatwieniem wykonywania czynności życiowych dla osób niepełnosprawnych. W 2024 roku, w ramach ulgi, można odliczyć wydatki poniesione w 2023 roku, składając deklarację podatkową PIT do 30 kwietnia 2024 roku.
REKLAMA
Komu przysługuje ulga rehabilitacyjna?
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT podatnik ma możliwość odliczenia "wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne".
Ulga przysługuje zatem osobom niepełnosprawnym oraz osobom utrzymującym osobę niepełnosprawną. Aby skorzystać z ulgi, należy posiadać odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub decyzję o przyznaniu renty z tytułu niezdolności do pracy, tj.:
- orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub
- decyzję, która przyznaje rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, lub
- orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów, lub
- orzeczenie o niepełnosprawności, wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów, które obowiązywały do 31 sierpnia 1997 roku.
Obowiązuje też limit dochodu dotyczy osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu podatnika, o którym przeczytasz w artykule: Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?
Jakie zmiany w ulga rehabilitacyjnej w 2024 roku?
W 2024 roku z ulgi rehabilitacyjnej skorzystać mogą również wnukowie oraz dziadkowie osób niepełnosprawnych. Wyjaśnijmy, że w efekcie zmian, które weszły w życie w lipcu tego roku, ustawodawca poszerzył zakres osób uprawnionych do korzystania z tej ulgi. Dotychczas była ona dostępna dla podatników, którzy utrzymywali osoby niepełnosprawne takie jak: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe.
Ustawodawca zmieniając art. 26 ust. 7e ustawy o PIT poszerzył jednak krąg osób uprawnionych do skorzystania z tej ulgi. Zmiany te dotyczą osób zaliczanych do I grupy podatkowej według ustawy o podatku od spadków i darowizn. Dzięki temu, ulga rehabilitacyjna jest teraz dostępna dla dziadków w stosunku do swoich niepełnosprawnych wnuków, a także dla wnuków wobec swoich niepełnosprawnych dziadków.
Jakie wydatki kwalifikują się do ulgi?
REKLAMA
Wydatki na cele rehabilitacyjne podzielone są na wydatki limitowane i nielimitowane. W przypadku wydatków nielimitowanych odlicza się całą kwotę wydatku. Dla wydatków limitowanych obowiązuje górny lub dolny limit kwotowy, a w przypadku wydatków częściowo sfinansowanych z innych źródeł, odlicza się różnicę między poniesionymi wydatkami a kwotą otrzymaną z tych funduszy.
Pełny katalog wydatków uprawniających do ulgi znajduje się art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Przykładowo wydatki nielimitowane obejmują m.in. adaptację mieszkań, przystosowanie pojazdów, zakup wyrobów medycznych, czy opłacenie tłumacza języka migowego. Natomiast do wydatków limitowanych należą m.in. zakup leków, pieluchomajtek, opłacenie przewodników osób niewidomych, utrzymanie psa asystującego, czy używanie samochodu osobowego.
Jakie dokumenty do odliczenia ulgi rehabilitacyjnej?
Dokumentowanie prawa do ulgi odbywa się poprzez ustalenie wysokości wydatków na podstawie dokumentów potwierdzających ich poniesienie, takich jak faktury, rachunki, dowody wpłaty na poczcie, czy potwierdzenia przelewów bankowych, z których musi wynikać, kto, kiedy, komu, ile oraz za co zapłacił.
Przy czym, nie zawsze potrzeby jest dokument, nie wymaga się go wobec wydatków limitowanych poniesionych na płacenie przewodników osób niewidomych zaliczonych do I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa, utrzymanie psa asystującego, używanie samochodu osobowego.
Możliwe jest również odliczenie wydatków poniesionych za granicą. Wówczas przeliczanie wydatków poniesionych w walucie obcej na polskie złote odbywa się przy użyciu średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego przed dniem poniesienia wydatku.
Ulga rehabilitacyjna - jaki PIT?
Wybór odpowiedniego zeznania podatkowego PIT do celów odliczenia ulgi rehabilitacyjnej zależy od rodzaju uzyskanych przychodów, a więc:
- zeznanie PIT-36 ma zastosowanie w przypadku, gdy przychody opodatkowane według skali podatkowej pochodzą z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy, lub innych źródeł bez pośrednictwa płatnika;
- zeznanie PIT-37 należy złożyć, gdy przychody były opodatkowane według skali podatkowej i otrzymane za pośrednictwem płatnika, jak na przykład z umowy o pracę czy emerytury;
- zeznanie PIT-28, gdy przychody są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na przykład z działalności gospodarczej, najmu, podnajmu, dzierżawy.
Do każdego z tych zeznań podatkowych należy dołączyć załącznik PIT/O, który zawiera informacje o odliczeniach.
art. 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA