reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Zagraniczny artysta w Polsce – rozliczenie PIT

Zagraniczny artysta w Polsce – rozliczenie PIT

Czy zagraniczny artysta, który występuje w Polsce powinien mieć potrącony przez płatnika 20 proc. podatek od swojego honorarium (większość umów o unikaniu podwójnego opodatkowania przyznaje nam takie prawo także w sumie w przypadku, gdy wynagrodzenie trafia do agenta)?

Zagraniczni artyści na występach w Polsce - odpowiedź Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów:

Podatek dochodowy od przychodów uzyskanych na terytorium Polski przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania, z wykonywanej przez nie działalności artystycznej pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu (art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji (art. 29 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zmiany w podatkach dochodowych od 1 stycznia 2014 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zgodnie z postanowieniami większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania poza terytorium Polski z tytułu działalności artystycznej, np. artysty scenicznego, filmowego, radiowego lub telewizyjnego, osobiście wykonywanej w Polsce, może podlegać opodatkowaniu w Polsce, jeżeli dochód ten jest wypłacony bezpośrednio temu artyście (art. 17 ust. 1 Modelowej Konwencji OECD dotyczący artystów i sportowców).

Jeżeli dochód, mający związek z osobiście wykonywaną działalnością artysty, nie przypada temu artyście, lecz innej osobie, wówczas taki dochód może być również opodatkowany w Polsce (art. 17 ust. 2 Modelowej Konwencji OECD).

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama