REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowości w polsko - cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania od 2013 roku

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
Nowości w polsko - cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania od 2013 roku
Nowości w polsko - cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania od 2013 roku

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2013 r. zmieni się część regulacji dotyczących unikania podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską i Cyprem (zwana dalej także: UPO). Od tego dnia obowiązywać zacznie Protokół pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru podpisany 22 marca 2012 r. w Nikozji, będący podstawą niżej opisanych zmian. Znajomość nowej treści polsko – cypryjskiej umowy pozwoli dostosować strategie optymalizacyjne. Protokół nie przekreśla bowiem możliwości optymalizacyjnych. Celem niniejszego artykułu jest omówienie najważniejszych zmian.

Jakich podatków dotyczy UPO z Cyprem

Zmieni się zakres podatków, których dotyczyć będzie umowa. Do tej pory po stronie polskiej umowa dotyczyła:

REKLAMA

Autopromocja
  1. podatku dochodowego od osób fizycznych,
  2. podatku dochodowego od osób prawnych,
  3. podatku rolnego,

zaś po stronie cypryjskiej:

  1. podatku dochodowego,
  2. podatku dochodowego od osób prawnych,
  3. daniny specjalnej
  4. podatku od majątku,
  5. podatku od nieruchomości.

Z początkiem nowego roku polskimi podatkami objętymi UPO będą tylko podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatek dochodowy od osób prawnych, zaś cypryjskimi:

  1. podatek dochodowy,
  2. podatek dochodowy od osób prawnych,
  3. danina specjalna na obronę Republiki,
  4. podatek od zysków ze sprzedaży majątku.

Oznacza to, że zakres podatków objętych UPO po stronie polskiej ulegnie ograniczeniu, zaś zakres ten po stronie cypryjskiej ulegnie zmianie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powstanie możliwość szacowania dochodu oraz podatku podatników powiązanych nawet po upływie 5 lat

O unikaniu podwójnego opodatkowania zysków przedsiębiorstw powiązanych stanowi art. 9 UPO. Zgodnie z protokołem, wykreśleniu ulegną ustępy 3 i 4 tego artykułu.

Dotychczasowe brzmienie art. 9 ust. 3 UPO przewiduje, że umawiające się państwo nie będzie dokonywało zmiany zysku przedsiębiorstwa powiązanego po upływie okresów przewidzianych w ustawodawstwie wewnętrznym, a w każdym razie po upływie pięciu lat od zakończenia roku, w którym zyski będące przedmiotem zmiany zostały uzyskane przez przedsiębiorstwo tego państwa.

Natomiast zgodnie z ust. 4 tego przepisu, przepis ust. 3 nie ma zastosowania w przypadku oszustwa, umyślnego uchylania się lub zaniedbania.

Na skutek tych zmian możliwe będzie w Polsce szacowanie dochodu oraz podatku podatników ze sobą powiązanych również po upływie 5 lat od zakończenia roku, w którym został osiągnięty dochód będący przedmiotem zmiany. W praktyce umożliwi to szacowanie dochodu aż do upływu terminu przedawnienia.

Natomiast w przypadku umyślnego uchylania się, oszustwa lub zaniedbania możliwa będzie korekta podatku uzyskanego od zysków, jeżeli zyski przedsiębiorstwa umawiającego się państwa opodatkowane w tym państwie, zostaną włączone do zysków przedsiębiorstwa drugiego umawiającego się państwa, a zyski włączone byłyby zyskami przedsiębiorstwa pierwszego państwa, gdyby przedsiębiorstwa te uzgodniły warunki takie, jak między podmiotami niezależnymi.

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem 2012 / 2013

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Kanadą

Rozliczamy podatkowo swoje dochody z pracy za granicą - PORADNIK

Obniżenie podatku u źródła od dywidendy

Jeszcze do końca 2012 r. podatek z tytułu wypłaty dywidendy płacony w kraju wypłaty tych należności (tj. w kraju źródła) nie może przekroczyć 10% kwoty brutto tych płatności.

Zmiana wprowadzana protokołem skutkować będzie ograniczeniem podatku u źródła należnego z tytułu wypłaty dywidendy do:

- 0 % kwoty dywidend brutto - jeżeli osoba uprawniona do dywidend jest spółką (inną niż spółka osobowa), która posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę przez nieprzerwany 24 miesięczny okres,

- 5 % kwoty dywidend brutto - we wszystkich pozostałych przypadkach.

Zastosowanie przez polskiego podatnika stawki 5% lub 0% uzależnione jest od przedstawienia przez cypryjskiego wspólnika certyfikatu rezydencji.

Obniżenie podatku u źródła od odsetek

Odsetki mogą być opodatkowane w państwie źródła, ale stawka podatku została zmniejszona z 10% do 5%. Podobnie jak w przypadku opodatkowania dywidend, także w tym przypadku skorzystanie z tej stawki podatku jest możliwe po przedstawieniu certyfikatu rezydencji.

Zmiana dotycząca należności licencyjnych  

Z początkiem 2013 r. należności licencyjne mogą być opodatkowane w państwie źródła a podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5% kwoty należności licencyjnych netto, ale tylko wtedy, gdy osoba uzyskująca należności jest osobą do nich uprawnioną.

Wymogu posiadania uprawnienia do należności licencyjnych nie przewidywała dotychczasowa treść UPO.

Zawarta w nowym art. 12 ust. 3 definicja należności licencyjnych ma stanowić doprecyzowanie dotychczasowego terminu.

Opodatkowanie wynagrodzenia dyrektorów tylko w państwie rezydencji dyrektora

Nowelizacja art. 16 niesie najbardziej znaczącą zmianę UPO. Do tej pory wynagrodzenie dyrektorów mogło być opodatkowane zarówno w państwie rezydencji, jak i w państwie źródła. W związku z tym należało zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania, zgodnie z art. 24 UPO.

Powodowało to, że w praktyce wynagrodzenie polskiego rezydenta będącego dyrektorem w spółce cypryjskiej było opodatkowane tylko na Cyprze.

Z początkiem 2013 r. takie wynagrodzenie w przedstawionej sytuacji będzie opodatkowane tylko w Polsce według skali podatkowej (18 proc., 32 proc).

Ponadto, zgodnie z protokołem, jako wynagrodzenia dyrektorów należy traktować również dochody z tytułu członkostwa w zarządzie lub jakimkolwiek innym organie spółki podobnym do zarządu lub  rady nadzorczej.


Zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania zysków przedsiębiorstw i zysków ze sprzedaży majątku

Protokół przewiduje zmianę stosowanej metody podwójnego opodatkowania w stosunku do zysków przedsiębiorstw, o których mowa w art. 7 UPO oraz zysków ze sprzedaży majątku (art. 13 UPO).

Przepis art. 10 ust. 1 protokołu przewiduje, że w stosunku do tych zysków metoda kredytu podatkowego zastąpi obecnie obowiązującą metodę zwolnienia. Nie jest to korzystna zmiana dla polskich podatników.

Likwidacja klauzuli tax sparing

Do końca 2012 r. w odniesieniu do przychodów z dywidend, odsetek i należności licencyjnych obowiązuje metoda podwójnego opodatkowania, o której mowa w art. 24 ust. 1 lit. b), zwana klauzulą tax sparing, czyli fikcyjnego zaliczenia. Przewiduje ona pomniejszenie polskiego podatku płaconego od tych dochodów o podatek, który mógłby być zapłacony na Cyprze.

Nie ma przy tym znaczenia, czy ten podatek został faktycznie tam zapłacony. W związku z tym, że na Cyprze przewiduje się podatek od dywidend w wysokości 10%, ale w praktyce nie jest on pobierany, to Polscy udziałowcy i akcjonariusze w cypryjskich spółkach mogą płacić w Polsce 9% podatku.

Protokół do UPO przewiduje likwidację tej klauzuli. Oznacza to, że znaczenia nabierze fakt niepobierania na Cyprze podatku od dywidend. Zaliczeniu będzie mógł podlegać tylko podatek faktycznie zapłacony. W związku z tym, od 1 stycznia 2013 r. dywidendy otrzymywane przez polskiego udziałowca lub akcjonariusza będą opodatkowane w Polsce według stawki 19%.

Wprowadzenie dużej klauzuli wymiany informacji

REKLAMA

Wprowadzenie tej klauzuli ma na celu uzyskiwanie informacji w szerszym zakresie niż było to możliwe do tej pory. Do końca 2012 r. obowiązuje tzw. mała klauzula wymiany informacji, która pozwala właściwym instytucjom wymianę informacji, jakie będą niezbędne w danym przypadku z punktu widzenia kraju proszącego tak, aby zapewnić prawidłowe stosowanie postanowień UPO.

Natomiast na podstawie tzw. dużej klauzuli wymiany informacji będzie możliwe także uzyskanie informacji dotyczących wewnętrznych regulacji podatkowych danych państw bez względu na to, jakiego podatku dana informacja dotyczy. Chodzi m.in. o następujące informacje:

- dotyczące ustalenia, w jakim państwie dane zdarzenie podlega opodatkowaniu (np. czy Polak posiada na Cyprze zakład),

- ustalenia rezydencji podatkowej osoby lub przedsiębiorstwa,

- metod unikania podwójnego opodatkowania.

(por. Model Konwencji OECD. Komentarz, pod redakcją B. Brzezieńskiego, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka sp. z o.o., Warszawa 2010, s. 1262).

Treść tej klauzuli jest wzorowana o treść art. 26 Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

Opisane zmiany polsko – cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zmniejszą korzyści płynące z inwestowania na Cyprze. Mimo tego, zastosowanie odpowiednich struktur i podjęcie dodatkowych działań pozwoli na dalsze wykorzystywanie tych inwestycji.

Źródło:

Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992r., podpisany w Nikozji dnia 22 marca 2012 r.

tekst polski

tekst angielski

tekst grecki

Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz.U. z 1993 r., Nr 117, poz. 523).

tekst polski

tekst angielski

tekst grecki

Dorota Jaszczak, prawnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA