REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem 2012 / 2013

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem od 2013 roku
Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem od 2013 roku

REKLAMA

REKLAMA

Do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2013 r. mają zastosowanie zmiany umowy między Polską a Cyprem (sporządzonej w Warszawie 4 czerwca 1992 r.) w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, wynikające z protokółu podpisanego w Nikozji 22 marca 2012 r.

9 listopada 2012 r. Rząd Republiki Cypru przesłał notę dyplomatyczną o ratyfikacji protokółu zmieniającego Umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 4 czerwca 1992 r. Wymiana not była warunkiem koniecznym wejścia w życie protokółu. Rząd Polski przesłał notę już wcześniej, protokół wszedł więc w życie w dniu 9 listopada 2013 r.

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany wynikające z tego protokółu mają zastosowanie:

- w odniesieniu do podatków potrącanych u źródła, do kwot dochodu osiągniętego od 1 dnia stycznia 2013 r.;

- w odniesieniu do pozostałych podatków od dochodu, do podatków należnych za rok podatkowy rozpoczynający się 1 stycznia 2013 r.

Nowości w polsko - cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania od 2013 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Raje podatkowe, coraz częściej utracone

Komisja Europejska walczy z rajami podatkowymi i unikaniem opodatkowania

Najważniejsze zmiany:

Postanowienia Protokołu nie obejmują już polskiego podatku rolnego.

Dywidendy

Protokół wprowadza stawkę podatku u źródła od wypłacanych dywidend w wysokości 5% oraz zwalnia z podatku dywidendy wypłacone na rzecz spółki dominującej, z co najmniej 10% udziałem w spółce wypłacającej. Poprzednio, obowiązująca umowa przewidywała stawkę w wysokości 10%.

Odsetki

Protokół zmniejsza stawkę podatku u źródła od wypłacanych odsetek do 5%, podczas gdy obowiązująca umowa przewidywała stawkę w wysokości 10%.

Wynagrodzenia Dyrektorów

W odniesieniu to tzw. wynagrodzenia dyrektorów (ang. director’s fees), miejsce opodatkowania zostało przesunięte do kraju rezydencji dyrektora. Dotychczas dochody takie mogły być opodatkowane również w miejscu rezydencji spółki, w której radzie dyrektor sprawuje swoje funkcje. Dzięki zaś zastosowaniu przewidzianej dotychczas w Umowie metody unikania podwójnego opodatkowania, dochody takie mogły zostać w
końcowym efekcie zwolnione z opodatkowania w kraju rezydencji dyrektora. Obecnie protokół znosi możliwość dalszego stosowania tej metody optymalizacji podatkowej.

Unikanie podwójnego opodatkowania

Zgodnie z postanowieniami Protokołu, zakres dochodów, które nie będą podlegały zwolnieniu w Polsce a do których będzie miała zastosowanie metoda tzw. kredytu zwykłego (odliczenia), poszerzony został o zyski przedsiębiorstw i zyski ze sprzedaży majątku.

Jest to niekorzystna zmiana dla polskich podatników, ponieważ na gruncie poprzednio obowiązującej umowy podatnicy mogli stosować metodę tzw. wyłączenia z progresją.

Protokół likwiduje zaliczenie fikcyjne, tzw. tax sparing w odniesieniu do podatku zapłaconego w drugim umawiającym się państwie.

Wymiana informacji

Protokół wprowadza nowy sposób i zmienia zakres wymiany informacji pomiędzy Polską a Cyprem.

Źródło:

Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru o zmianie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 4 czerwca 1992r., podpisany w Nikozji dnia 22 marca 2012 r.

tekst polski

tekst angielski

tekst grecki

Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Warszawie dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz.U. z 1993 r., Nr 117, poz. 523).

tekst polski

tekst angielski

tekst grecki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA