Zmiana umowy podatkowej z Luksemburgiem
REKLAMA
REKLAMA
Główne zmiany wprowadzone do konwencji z 1995 r. obejmują postanowienia dotyczące:
REKLAMA
- metody unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do polskich rezydentów,
- opodatkowania dywidend, odsetek, należności licencyjnych, zysków kapitałowych oraz
- wymiany informacji podatkowych.
Podstawową metodą unikania podwójnego opodatkowania w Polsce pozostanie metoda wyłączenia z progresją, natomiast w odniesieniu do niektórych kategorii dochodów - m.in. dywidend, odsetek i należności licencyjnych, uzyskiwanych przez polskich rezydentów w Luksemburgu - zastosowanie znajdzie metoda zaliczenia proporcjonalnego.
Metody unikania podwójnego opodatkowania
Nowe umowy podatkowe z Kanadą i Islandią
Kolejną istotną zmianą, którą wprowadza protokół, jest objęcie opodatkowaniem w państwie, w którym położony jest majątek nieruchomy, zysków z tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji), których wartość pochodzi pośrednio lub bezpośrednio z tego majątku nieruchomego (tzw. klauzula nieruchomościowa).
Protokół zmienia również postanowienia konwencji z 1995 r. dotyczące odsetek i należności licencyjnych, obniżając dla obydwu kategorii stawkę podatku u źródła z 10% do 5%.
W przypadku dywidend, jeżeli bezpośredni udział ich odbiorcy w kapitale spółki wypłacającej wynosi 10% i posiadany jest on przez nieprzerwany okres 24 miesięcy, zastosowanie znajdzie stawka 0%.
Jeżeli warunki te nie zostaną zachowane dywidendy podlegały będą opodatkowaniu u źródła w wysokości 15%.
Wprowadzono w Protokole tzw. „klauzulę nieruchomościową”, która ma na celu wprowadzenie tej samej reguły, wywodzącej się z modelowej Konwencji OECD a dotyczącej miejsca opodatkowania dochodu w odniesieniu do zysków powiązanych z nieruchomościami.
Pozostawiono w Protokole metodę wyłączenia z progresją jako generalną zasadę unikania podwójnego opodatkowania, ale poszerzono katalog wyjątków od tej reguły i stosowania metody proporcjonalnego odliczenia. Pozwala ona odliczyć od podatku należnego do zapłacenia w Polsce, kwotę podatku zapłaconego w Luksemburgu. Jest to istotne w przypadku zwolnienia określonego dochodu z opodatkowania w Luksemburgu. Metoda odliczenia nie wyłącza określonych dochodów z opodatkowania w Polsce .Tego rodzaju wyłączenie mogłoby prowadzić, w przypadku nieosiągania przez podatnika dochodów z innych źródeł w Polsce do podwójnego nieopodatkowania określonego dochodu.
Zmieniono jeszcze szereg innych artykułów, dostosowując je do rozwiązań zawartych we wspomnianej Konwencji OECD.
Istotną zmianą przewidzianą w protokole jest wprowadzenie pełnej klauzuli wymiany informacji w sprawach podatkowych, dostosowującej postanowienia konwencji do obowiązującego standardu OECD.
Umożliwi ona uzyskanie informacji o działalności gospodarczej polskich rezydentów w relacjach z Luksemburgiem, w tym również o zgromadzonych środkach na rachunkach bankowych.
Z wprowadzonych zmian wynika, że informacje będą wymieniane wyłącznie „na żądanie” (a nie automatycznie) w celu weryfikacji i prawidłowego wdrażania obowiązków podatkowych w relacjach polsko-luksemburskich. Zakres wymiany informacji w sprawach podatkowych przestanie być ograniczony do podatków, o jakich byłą mowa w Konwencji ale zostanie rozszerzony na wszystkie informacje, które mogą mieć istotne znaczenie dla celów podatkowych. W krajowym prawie kwestie wymiany informacji bankowych i finansowych są uregulowane wyczerpująco w Ordynacji Podatkowej, zatem nie będzie konieczne zamieszczanie dodatkowych regulacji z uwagi na wejście w życie omawianego Protokołu.
Teraz Protokół z 7 czerwca 2012 r. przejść musi procedurę ratyfikacyjną w obu krajach, by mógł skutecznie zmienić postanowienia Konwencji z 1995 roku.
W Polsce został ratyfikowany ustawą z 10 października 2012 r. o ratyfikacji Protokołu między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga, zmieniającego Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Luksemburgu dnia 14 czerwca 1995 r., podpisanego w Luksemburgu dnia 7 czerwca 2012 r. (Dz. U. z 2012 r., poz. 1303).
Tekst Protokołu z 7 czerwca 2012 r.
Tekst Konwencji z 14 czerwca 1995 r. między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku
Źródło: Ministerstwo Finansów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat