| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Kanadą

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Kanadą

16 listopada 2012 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 10 października 2012 r. o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz Protokołem, podpisanych w Ottawie 14 maja 2012 r. Konwencja zastępuje poprzednią umowę między tymi państwami z 4 maja 1987 r.

Ustawa ratyfikująca została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 23 listopada 2012 r., poz. 1295.

Konwencja, jak wiele innych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską, oparta jest na aktualnej wersji Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.  Będzie ona miała zastosowanie do osób fizycznych i prawnych- rezydentów w Polsce lub w Kanadzie bądź w obu tych krajach.

Konwencja pozwoli zapobiegać szkodliwemu zjawisku międzynarodowego, podwójnego opodatkowania, w tym wypadku w dwustronnych stosunkach między Rzecząpospolitą Polską a  Kanadą.   Szczegółowe postanowienia Konwencji określają, jakie podmioty, w jakim zakresie i na jakich zasadach będą opodatkowane w jednym lub w drugim państwie. 

Umowa reguluje kwestie opodatkowania różnych dochodów, takich np. jak odsetki, należności licencyjne, zyski ze sprzedaży majątku, dywidendy, emerytury, alimenty, renty a także opodatkowania wynikającego z podejmowania pracy najemnej w jednym lub drugim Państwie czyli podatku od wynagrodzeń.  Dochód z pracy najemnej podlega opodatkowaniu w państwie, w którym praca jest wykonywana, przy czym przepisy przewidują także wyjątki od tej reguły (art.14 Konwencji).

Konwencja wprowadza dla rezydentów obu Umawiających się Stron,   metodę wyłączenia z progresją, jako właściwą dla unikania podwójnego opodatkowania.  Oznacza ona, że dochód osiągnięty za granicą jest zwolniony z podatku w kraju rezydencji podatkowej, natomiast jest brany pod uwagę przy obliczaniu stawki podatkowej, wedle której podatnik będzie zobowiązany rozliczyć podatek od dochodów uzyskanych w kraju rezydencji podatkowej.              

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem 2012 / 2013

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią

Rozliczamy podatkowo swoje dochody z pracy za granicą - PORADNIK

Dla dochodów od dywidend, odsetek, należności licencyjnych i zysków majątkowych-przewidziana jest metoda zaliczenia proporcjonalnego. Polega ona na tym, iż podatek zapłacony od dochodu osiągniętego za granicą jest zaliczany na poczet podatku należnego w kraju rezydencji podatkowej, obliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej dochód ze źródeł zagranicznych pozostaje w stosunku do całości dochodu podatnika.

Konwencja przewiduje pełną klauzulę wymiany informacji między Stronami Konwencji, zgodnie z obowiązującą treścią wspomnianej Modelowej Konwencji OECD.

Źródło: Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz z Protokołem, podpisane w Ottawie dnia 14 maja 2012 r.

tekst polski

tekst angielski

tekst francuski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »