reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Kanadą

Nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Kanadą

16 listopada 2012 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 10 października 2012 r. o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz Protokołem, podpisanych w Ottawie 14 maja 2012 r. Konwencja zastępuje poprzednią umowę między tymi państwami z 4 maja 1987 r.

Ustawa ratyfikująca została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 23 listopada 2012 r., poz. 1295.

Konwencja, jak wiele innych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską, oparta jest na aktualnej wersji Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.  Będzie ona miała zastosowanie do osób fizycznych i prawnych- rezydentów w Polsce lub w Kanadzie bądź w obu tych krajach.

Konwencja pozwoli zapobiegać szkodliwemu zjawisku międzynarodowego, podwójnego opodatkowania, w tym wypadku w dwustronnych stosunkach między Rzecząpospolitą Polską a  Kanadą.   Szczegółowe postanowienia Konwencji określają, jakie podmioty, w jakim zakresie i na jakich zasadach będą opodatkowane w jednym lub w drugim państwie. 

Umowa reguluje kwestie opodatkowania różnych dochodów, takich np. jak odsetki, należności licencyjne, zyski ze sprzedaży majątku, dywidendy, emerytury, alimenty, renty a także opodatkowania wynikającego z podejmowania pracy najemnej w jednym lub drugim Państwie czyli podatku od wynagrodzeń.  Dochód z pracy najemnej podlega opodatkowaniu w państwie, w którym praca jest wykonywana, przy czym przepisy przewidują także wyjątki od tej reguły (art.14 Konwencji).

Konwencja wprowadza dla rezydentów obu Umawiających się Stron,   metodę wyłączenia z progresją, jako właściwą dla unikania podwójnego opodatkowania.  Oznacza ona, że dochód osiągnięty za granicą jest zwolniony z podatku w kraju rezydencji podatkowej, natomiast jest brany pod uwagę przy obliczaniu stawki podatkowej, wedle której podatnik będzie zobowiązany rozliczyć podatek od dochodów uzyskanych w kraju rezydencji podatkowej.              

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem 2012 / 2013

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Norwegią

Rozliczamy podatkowo swoje dochody z pracy za granicą - PORADNIK

Dla dochodów od dywidend, odsetek, należności licencyjnych i zysków majątkowych-przewidziana jest metoda zaliczenia proporcjonalnego. Polega ona na tym, iż podatek zapłacony od dochodu osiągniętego za granicą jest zaliczany na poczet podatku należnego w kraju rezydencji podatkowej, obliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej dochód ze źródeł zagranicznych pozostaje w stosunku do całości dochodu podatnika.

Konwencja przewiduje pełną klauzulę wymiany informacji między Stronami Konwencji, zgodnie z obowiązującą treścią wspomnianej Modelowej Konwencji OECD.

Źródło: Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Kanadą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu wraz z Protokołem, podpisane w Ottawie dnia 14 maja 2012 r.

tekst polski

tekst angielski

tekst francuski

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama