REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najbardziej poważane zawody w Polsce [ranking 2025]. Księgowy pnie się w górę, sędzia spada, strażak cały czas nr 1

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Najbardziej poważane zawody w Polsce [ranking 2025]. Księgowy pnie się w górę, sędzia spada, strażak cały czas nr 1
Najbardziej poważane zawody w Polsce [ranking 2025]. Księgowy pnie się w górę, sędzia spada, strażak cały czas nr 1
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Agencja badawcza SW Research w 2025 roku kolejny raz zapytała Polaków o to, jakim poważaniem darzą przedstawicieli różnych zawodów. W tegorocznym zestawieniu pojawiło się aż 51 kategorii zawodowych, wśród których znalazło się 12 debiutanckich zawodów. Księgowy awansował w 2025 r. o 3 miejsca w porównaniu z ubiegłym rokiem – aktualnie zajmuje 22 miejsce na 51 profesji. SW Research odnotował ten awans jako jeden z trzech najbardziej znaczących. Skąd ta zmiana?

rozwiń >

Pierwsza dziesiątka najlepiej ocenianych (poważanych) zawodów w Polsce w 2025 roku wygląda następująco

1. miejsce: STRAŻAK,
2. miejsce: RATOWNIK MEDYCZNY,
3. miejsce: PILOT SAMOLOTU PASAŻERSKIEGO,
4. miejsce: PIELĘGNIARKA,
5. miejsce: LEKARZ,
6. miejsce: STRAŻNIK GRANICZNY,
7. miejsce: FARMACEUTA / APTEKARZ,
8. miejsce: PROFESOR UNIWERSYTETU,
9. miejsce: GÓRNIK,
10. miejsce: INŻYNIER PRACUJĄCY W FABRYCE.

Jak zwykle na czele zestawienia jest strażak, który cieszy się poważaniem i zaufaniem aż 83,0% badanych. Drugie miejsce ponownie przypadło ratownikom medycznym z wynikiem 81,5%. Niespodzianką jest pojawienie się na trzecim miejscu debiutanta – pilota samolotu pasażerskiego, który uzyskał 81,0% społecznego poważania.

Wysoko oceniani są również przedstawiciele zawodów medycznych – pielęgniarki i lekarze, jednak różnica między podium a kolejnymi miejscami jest znacząca, wynosi średnio aż 8 punktów procentowych.
- Dominacja zawodów ratowniczych oraz wysoki debiut pilota samolotu wskazują, że Polacy cenią profesje wiążące się z realną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo i życie innych. Jest to wyraz społecznego zaufania, szczególnie ważnego w czasach różnych kryzysów - komentuje Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research.

REKLAMA

Autopromocja

Najmniej poważamy polityków i influencerów

Najmniejszym poważaniem wśród Polaków cieszą się influencerzy oraz youtuberzy, od lat zamykający ranking społecznego poważania. W tym roku ich oceny wyniosły odpowiednio 13,6% i 13,8%. Niewiele lepiej zostali ocenieni politycy – posłowie i deputowani do Europarlamentu uzyskali wyniki zaledwie nieco powyżej 20%.

- Niskie noty dla influencerów i polityków świadczą o głębokim kryzysie społecznego zaufania do tych profesji. Polacy coraz częściej postrzegają je jako oderwane od rzeczywistości, skoncentrowane na autopromocji i mało autentyczne - ocenia Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research.

Największe awanse w 2025 r. w porównaniu do 2024 r.:
- Rolnik indywidualny (+10 miejsc, aktualnie 11. miejsce),
- Księgowy (+3 miejsca, aktualnie 22. miejsce),
- Oficer w randze kapitana (+2 miejsca, aktualnie 12. miejsce),

Największe spadki w 2025 r. w porównaniu do 2024 r.:
- Przedsiębiorca, właściciel dużej firmy (-6 miejsc, aktualnie 28. miejsce),
- Sędzia (-4 miejsca, aktualnie 23. miejsce).

Rośnie prestiż księgowych

Do powszechnej świadomości zaczyna przebijać się coraz bardziej pozytywny obraz księgowego – osoby sprawczej i godnej zaufania. To już nie tylko ktoś wykonujący techniczne, rutynowe czynności, rzemieślnik od tabel i rachunków. Księgowi są postrzegani jako strategiczni doradcy, a nawet partnerzy biznesowi. Ubiegłoroczne badanie „Portret księgowych w Polsce” (przeprowadzone przez SW Research na zlecenie fillup k24) pokazało, że przedsiębiorcy, mówiąc o pracujących dla nich księgowych, podkreślają nie tylko ich szeroką wiedzę i łączenie kompetencji miękkich z twardymi (60% wskazań), ale też fakt, że zapewniają im profesjonalne strategiczne wsparcie niezbędne w zarządzaniu firmą i są zaufanymi doradcami (68%). O tym, jak chętnie klienci powierzają takie sprawy w ręce księgowych, świadczą też inne wyniki z tamtego badania. Przedsiębiorcy pytani o główne obowiązki księgowych wskazywali na zadania, które dla samych księgowych miały dużo mniejsze znaczenie w ich codziennej pracy. Najciekawszy rozdźwięk między odpowiedziami przedsiębiorców i księgowych zauważyliśmy w dwóch kwestiach: konsultacje (obowiązek uznany za ważny przez 21% przedsiębiorców i 7% księgowych) i zarządzanie ryzykiem (obowiązek uznany za ważny przez 11% przedsiębiorców i 5% księgowych) – komentuje Artur Kaczmarek, dyrektor ds. komunikacji w e-file.

Rosnącemu prestiżowi zawodu księgowego sprzyja też – niestety – chaos prawny.

W obliczu licznych zmian podatkowych eksperci ds. rachunkowości okazują się dla wielu Polaków bezpieczną przystanią. Według tegorocznego Barometru nastrojów polskich księgowych 2025 (opracowanego przez fillup k24 we współpracy z SKWP) klienci poszukują u księgowego nie tylko usług tanich, ale też: wysokich kompetencji, rzetelności, terminowości, dostępności i – znów – doradztwa. Polski księgowy sprawdza się w trudnych warunkach – zauważa Artur Kaczmarek.

Warto na koniec wspomnieć o tym, że sami księgowi mocno zabiegają o uregulowanie swojego statusu, ponieważ obecne niejasności na poziomie definicji i klasyfikacji zawodu przekładają się czasem na wolną amerykankę. Wiadomo, że nawet odosobnione nieuczciwe zagrania potrafią rzucić się cieniem na całej branży. Myślę, że przyszłość zawodu księgowego w Polsce rysuje się w naprawdę dobrych barwach. Kto wie, może za rok zbliżmy się w rankingu do pierwszej dziesiątki? – mówi Artur Kaczmarek.

Debiutanci w zestawieniu

Wśród nowych zawodów, które pojawiły się w tegorocznym zestawieniu, warto zwrócić uwagę na bardzo dobry wynik strażnika granicznego (6. miejsce), a także umiarkowane notowania stewardów, stewardess (16. miejsce) czy psychoterapeutów (20. miejsce). Mniej popularne okazały się zawody artystyczne takie jak tancerz baletowy (33. miejsce) czy aktor (34. miejsce).

Tegoroczny ranking SW Research to nie tylko lista zawodów – to także barometr społecznych wartości i oczekiwań. Pokazuje, że Polacy doceniają zawody związane z realną pomocą i odpowiedzialnością, jednocześnie dystansując się od profesji postrzeganych jako oderwane od codziennych problemów obywateli.

Ranking poważanych zawodów 2025: pełne zestawienie

Ranking 2025 najlepiej oceniane zawody

SW Research

Poprzednie edycje rankingu zawodów

Ranking zawodów z 2021 r. znajdziesz Tutaj

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ranking zawodów z 2022 r. znajdziesz Tutaj

Ranking zawodów z 2023 r. znajdziesz Tutaj

Ranking zawodów z 2024 r. znajdziesz Tutaj

Jak powstaje ranking społecznie poważanych zawodów?

Badanie SW Research wykonuje każdego roku w ostatnim tygodniu kwietnia. Pomiar wykonywany jest na reprezentatywnej próbie n=1000 dorosłych Polaków w ramach badania omnibusowego OmniWatch48. Metoda, badawcza to wywiady online, CAWI. Źródłem próby jest panel badawczy SW PANEL. Lista zawodów obejmuje obecnie 51 profesji (+12 w edycji 2025 roku).

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA