Zmiany w podatkach dochodowych od 1 stycznia 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
Oparta na rządowym i poselskich projektach nowelizacja co do zasady wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.
REKLAMA
Spółki komandytowo-akcyjne zapłacą CIT
Nowelizacja przewiduje m.in. objęcie zakresem ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) spółek komandytowo-akcyjnych. Spółki te będą zatem - podobnie jak w innych krajach - płatnikiem CIT. Nadanie spółce komandytowo-akcyjnej podmiotowości prawno-podatkowej ma rozstrzygnąć wątpliwości związane z opodatkowaniem dochodów osiąganych przez tę spółkę z prowadzonej działalności gospodarczej - przedsiębiorcy nie zoptymalizują już swoich obciążeń publicznoprawnych przy pomocy tej formy prawnej prowadzenia działalności; wielu zapewne zdecyduje się na przekształcenie firmy w inną formę prawną.
OECD i G20 przeciwko optymalizacji podatkowej
Zmiany w CIT i PIT w 2014 r. Opodatkowanie spółek zagranicznych
CIT unikną zaś spółki komandytowe, które według pierwotnej wersji projektu nowelizacji również miały zostać objęte tym podatkiem.
Nowe zwolnienie od PIT
Nowelizacja wprowadza też zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) dochodów uzyskanych ze sprzedaży - otrzymanych darowizną lub odziedziczonych - udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych będzie dochód w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.
Ponadto dodano przepis określający nową kategorię kosztów uzyskania przychodów, który umożliwia spadkobiercom pomniejszenie przychodów ze sprzedaży wymienionych wyżej wkładów, akcji, papierów wartościowych itp. o koszty poniesione na ich zakup przez spadkodawców.
Zapraszamy na forum o podatkach
Inne zmiany
Pozostałe zmiany wprowadzane nowelizacją dotyczą:
- zmiany zasad podatkowego rozliczania przez banki przychodów ze zbycia praw do strumienia pieniądza w ramach umowy o subpartycypację;
- wprowadzenia zwolnienia z podatku odsetek od środków Krajowego Funduszu Kapitałowego zgromadzonych na rachunkach bankowych pochodzących z otrzymanych dotacji z budżetu państwa oraz środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej i innych środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi;
- sukcesji kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez spadkobiercę, uczestnika funduszu inwestycyjnego lub akcjonariusza na nabycie jednostek uczestnictwa bądź papierów wartościowych w przypadku ich dziedziczenia.
Zmienią się też zasady ustalania przychodów i kosztów ich uzyskania w odniesieniu do niektórych transakcji sekurytyzacyjnych, które umożliwiają zmianę niepłynnych aktywów w postaci wierzytelności banków z tytułu udzielonych kredytów na gotówkę, a także zarządzanie niedopasowaniem terminowym struktury aktywów i pasywów.
W wyniku poprawek senackich zwolnienie z ryczałtowego opodatkowania przychodów nierezydentów z odsetek i innych praw nie będzie miało zastosowania, jeśli wypłacającym należności będzie spółka komandytowo-akcyjna. Przejściowe regulacje znajdą zastosowanie również do wszystkich następców prawnych i spółek przekształconych - zarówno bezpośrednich, jak i kolejnych w „łańcuszku przekształceń”. Zgodnie z inną wprowadzoną poprawką senacką zysk spółki komandytowo-akcyjnej, z którego wypłacone dywidendy objęte będą zwolnieniem podatkowym, odnosić się ma nie do zysku wypracowanego po dniu wejścia w życie ustawy, ale do zysku wypracowanego od dnia, w którym spółka stała się podatnikiem.
Zobacz także: Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych w 2014 r.
Wyższa akcyza na wyroby alkoholowe w 2014 r.
A.J.
Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.
ul. Zagrody 20a, 30-318 Kraków
tel.: 12 260 98 10, e-mail: doradcy@doradcy.pl, www.doradcy.pl
Usługi księgowe i doradztwo podatkowe,
pomoc prawno-podatkowa oraz reprezentacja
Klienta przed aparatem skarbowym.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat