reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w CIT i PIT w 2014 r. Opodatkowanie spółek zagranicznych

Zmiany w CIT i PIT w 2014 r. Opodatkowanie spółek zagranicznych

Szykują się kolejne zmiany w CIT i PIT. Ministerstwo Finansów zamierza w 2014 r. wprowadzić do ustawy CIT i PIT rozwiązania przewidujące opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych.

Zmiany przewiduje projekt ustawy z 30 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który ma wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Projekt zakłada wprowadzenie do ustawy CIT i PIT nieistniejącego obecnie w polski przepisach prawnym rozwiązania przewidującego opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych (Controlled Foreign Corporation - CFC).

Zapraszamy na forum o podatku CIT

Ministerstwo Finansów uzasadnia, że regulacje typu CFC są powszechnie stosowanym i akceptowanym na arenie międzynarodowej mechanizmem zwalczania nadużyć podatkowych w stosunkach pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz unikania opodatkowania. Nadużycia polegają np. na wykazywaniu dochodu generowanego z działalności prowadzonej w danym kraju jako dochodu podmiotów podlegających regulacjom podatkowym państw, które stosują preferencyjne zasady opodatkowania.

Istota tego rozwiązania sprowadza się do obowiązku uwzględniania w podstawie opodatkowania rezydenta krajowego (osoby fizycznej lub podatnika podatku dochodowego od osób prawnych) dochodów kontrolowanych podmiotów zagranicznych mających siedzibę lub zarząd w kraju o niższym, niż obowiązujący w państwie rezydencji podmiotu dominującego, poziomie opodatkowania.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że zmiany zasadniczo mają na celu uszczelnienie systemu podatku dochodowego, poprzez wyeliminowanie mechanizmów optymalizacji podatkowej wykorzystujących głównie spółki zależne położone w krajach o niskim poziomie opodatkowania. Przewiduje się pozytywny wpływ proponowanych przepisów na sektor finansów publicznych, w tym budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego.

Projektowane zmiany zakładają, że polska firma płaciłaby w Polsce podatek również od dochodów osiągniętych przez kontrolowaną spółkę z siedzibą lub zarządem w kraju o niższym opodatkowaniu - dochody te miałyby być opodatkowane stawką 19 proc.

Zagraniczna spółka zostanie uznana za zagraniczną spółkę kontrolowaną, jeżeli co najmniej 50% jej przychodów pochodzi z dywidendy i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, przychodów ze zbycia udziałów (akcji), wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, poręczeń i gwarancji, a także przychodów z prawa autorskich, praw własności przemysłowej - w tym z tytułu zbycia tych praw, a także zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych (przychody o charakterze pasywnym). Nie oznacza to jednak, że polska firma płaciłaby 19-procentowy podatek tylko od dochodów pasywnych zagranicznej spółki kontrolowanej - płaciłaby go zarówno od dochodów z jej działalności finansowej, jak i niefinansowej.

Rządowa pułapka na spółki komandytowe

Jak wnieść sprzeciw wobec kontroli podatkowej w firmie

Nowe przepisy będę miały zastosowanie w przypadku, gdyby spółka zagraniczna była zlokalizowana w państwie, w którym ustawowa stawka podatku dochodowego jest niższa o co najmniej 25 proc. od polskiej stawki PIT lub CIT, albo w której zagraniczne przychody (w tym wypadku z Polski) w ogóle nie są opodatkowane. Nowe przepisy mają dotyczyć tylko tych polskich firm, które mają w zagranicznej spółce co najmniej 25 proc. udziałów lub 25 proc. praw głosu w organach tej spółki (np. w radzie nadzorczej) lub 25 proc. udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w jej zyskach.

W projekcie zakłada się również rozwiązania, które miałyby zapobiec wielokrotnemu opodatkowaniu tych samych dochodów, a także wprowadzenie minimalnego progu, poniżej którego przepisy o zagranicznej spółce kontrolowanej w ogóle nie byłyby stosowane.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

INFOR
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Tomaszewska

doradca podatkowy, ekspert z zakresu prawa pracy, wynagrodzeń, ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama