Zmiany w CIT i PIT w 2014 r. Opodatkowanie spółek zagranicznych
REKLAMA
Zmiany przewiduje projekt ustawy z 30 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który ma wejść w życie 1 stycznia 2014 r.
REKLAMA
Projekt zakłada wprowadzenie do ustawy CIT i PIT nieistniejącego obecnie w polski przepisach prawnym rozwiązania przewidującego opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych (Controlled Foreign Corporation - CFC).
Zapraszamy na forum o podatku CIT
Ministerstwo Finansów uzasadnia, że regulacje typu CFC są powszechnie stosowanym i akceptowanym na arenie międzynarodowej mechanizmem zwalczania nadużyć podatkowych w stosunkach pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz unikania opodatkowania. Nadużycia polegają np. na wykazywaniu dochodu generowanego z działalności prowadzonej w danym kraju jako dochodu podmiotów podlegających regulacjom podatkowym państw, które stosują preferencyjne zasady opodatkowania.
Istota tego rozwiązania sprowadza się do obowiązku uwzględniania w podstawie opodatkowania rezydenta krajowego (osoby fizycznej lub podatnika podatku dochodowego od osób prawnych) dochodów kontrolowanych podmiotów zagranicznych mających siedzibę lub zarząd w kraju o niższym, niż obowiązujący w państwie rezydencji podmiotu dominującego, poziomie opodatkowania.
W uzasadnieniu do projektu czytamy, że zmiany zasadniczo mają na celu uszczelnienie systemu podatku dochodowego, poprzez wyeliminowanie mechanizmów optymalizacji podatkowej wykorzystujących głównie spółki zależne położone w krajach o niskim poziomie opodatkowania. Przewiduje się pozytywny wpływ proponowanych przepisów na sektor finansów publicznych, w tym budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego.
Projektowane zmiany zakładają, że polska firma płaciłaby w Polsce podatek również od dochodów osiągniętych przez kontrolowaną spółkę z siedzibą lub zarządem w kraju o niższym opodatkowaniu - dochody te miałyby być opodatkowane stawką 19 proc.
Zagraniczna spółka zostanie uznana za zagraniczną spółkę kontrolowaną, jeżeli co najmniej 50% jej przychodów pochodzi z dywidendy i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, przychodów ze zbycia udziałów (akcji), wierzytelności, odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek, poręczeń i gwarancji, a także przychodów z prawa autorskich, praw własności przemysłowej - w tym z tytułu zbycia tych praw, a także zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych (przychody o charakterze pasywnym). Nie oznacza to jednak, że polska firma płaciłaby 19-procentowy podatek tylko od dochodów pasywnych zagranicznej spółki kontrolowanej - płaciłaby go zarówno od dochodów z jej działalności finansowej, jak i niefinansowej.
Rządowa pułapka na spółki komandytowe
Jak wnieść sprzeciw wobec kontroli podatkowej w firmie
REKLAMA
Nowe przepisy będę miały zastosowanie w przypadku, gdyby spółka zagraniczna była zlokalizowana w państwie, w którym ustawowa stawka podatku dochodowego jest niższa o co najmniej 25 proc. od polskiej stawki PIT lub CIT, albo w której zagraniczne przychody (w tym wypadku z Polski) w ogóle nie są opodatkowane. Nowe przepisy mają dotyczyć tylko tych polskich firm, które mają w zagranicznej spółce co najmniej 25 proc. udziałów lub 25 proc. praw głosu w organach tej spółki (np. w radzie nadzorczej) lub 25 proc. udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w jej zyskach.
W projekcie zakłada się również rozwiązania, które miałyby zapobiec wielokrotnemu opodatkowaniu tych samych dochodów, a także wprowadzenie minimalnego progu, poniżej którego przepisy o zagranicznej spółce kontrolowanej w ogóle nie byłyby stosowane.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat