REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PIT 2014

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwrot nadpłaty PIT za 2014 rok

Stan realizacji zwrotu nadpłaty PIT-a za 2014 r. można sprawdzić w internecie. Fiskus na rozliczenie rocznych zeznań złożonych przez podatników w terminie ma czas do końca lipca. Inaczej będzie w przypadku deklaracji skorygowanych, zadłużonych u państwa podatników lub niskiej kwoty zwrotu.

IFK poleca: Najpopularniejsze ulgi w PIT 2014

Pozostały dwa dni na rozliczenie się z fiskusem za 2014 r. Każdy podatnik może obniżyć daninę należną fiskusowi dzięki ulgom podatkowym. Warunkiem skorzystania z ulg jest poniesienie określonych wydatków – np. w przypadku ulgi internetowej - albo posiadanie statusu osoby uprawnionej do skorzystania z ulgi – m.in. w przypadku ulgi dla krwiodawców. Jednak najpopularniejszą ulgą podatkową jest ulga na dziecko. W rozliczeniu za 2014 r. po raz pierwszy rozliczamy ją na nowych zasadach.

IFK poleca: Fiskus może odroczyć termin zapłaty podatku

Pozostały trzy dni na rozliczenie się z fiskusem za 2014 r. Podatnicy z niedopłatą podatku do końca kwietnia powinni uregulować swoją zaległość wobec fiskusa. W przypadku, gdy nie dysponują w tym momencie odpowiednimi środkami finansowymi, mogą spróbować odroczyć termin zapłaty podatku składając do 30 kwietnia wniosek w tym celu.

Kiedy emeryt musi złożyć PIT

Emerytów z uzyskiwanych świadczeń rozlicza przed fiskusem ZUS. Natomiast jeśli osoba pobierająca emeryturę nadal podejmuje pracę, wyjeżdża na dofinansowane wczasy czy chciałaby przekazać „jeden procent” na wybraną fundację, będzie musiała samodzielnie wypełnić i złożyć PIT-36 lub PIT-37.

REKLAMA

IFK poleca: Błędny PIT należy skorygować

Jeżeli zorientujemy się, że w już złożonym do urzędu skarbowego zeznaniu podatkowym popełniliśmy błąd, powinniśmy złożyć korektę zeznania wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. Korektę zeznania składa się na właściwym formularzu, na którym w rubryce „cel złożenia formularza” zaznaczamy kwadrat „korekta zeznania”.

IFK poleca: Spóźnienie z rozliczeniem PIT pozbawi ulg

Do końca akcji przyjmowania zeznań podatkowych za 2014 rok pozostało już niewiele dni. Podatnicy mają na to czas do 30 kwietnia. Osoby, które spóźnią się ze złożeniem zeznania, nie będą mogły skorzystać z ulg ani ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Czy sezonowa praca za granicą się opłaca? Szara strefa a podatek

Nadchodzą wakacje i czas decyzji: czy opłaca się legalnie pracować sezonowo za granicą? A może praca w szarej strefie to jedyna możliwość, inaczej naszą wypłatę w obcej walucie zjedzą polskie podatki?

Dochody z pracy za granicą w rocznym PIT

Szacuje się, że liczba naszych rodaków, którzy wyjechali do pracy za granicę, sięga około 2 mln. Nie wiadomo oczywiście ile osób wyjeżdża poza kraj do prac sezonowych albo do obsługi przeróżnych zleceń. Ale wiadomo, że takie osoby muszą się rozliczyć z zagranicznych dochodów.

REKLAMA

Jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości w rocznym PIT

Podatnicy, którzy uzyskali przychody ze sprzedaży nieruchomości przed upływem okresu 5 lat od jego nabycia, muszą przy okazji rozliczenia rocznego złożyć deklarację PIT-39. I to nawet jeśli uzyskane środki w całości przeznaczyły na zakup innego mieszkania dla siebie czy dla dzieci.

IFK poleca: Jak skorzystać z usługi wstępnego rozliczenia PIT

30 kwietnia to ostateczny termin rozliczenia się z fiskusem za 2014 r. W tym roku po raz pierwszy podatnicy mogą skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR). Z usługi tej mogą skorzystać wszyscy, którzy rozliczają się za pomocą formularza PIT-37.

Dochody zagraniczne w rocznym PIT – wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Przedstawiamy najciekawsze pytania z zakresu rozliczania dochodów zagranicznych w rocznym zeznaniu podatkowym. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Najczęstsze błędy w zeznaniach PIT-28 "ryczałtowców"

Izba Skarbowa w Białymstoku przygotowała informator o najczęściej popełnianych błędach w zeznaniach rocznych podatników prowadzących działalność gospodarczą lub uzyskujących przychody z najmu i dzierżawy opodatkowanych w formie ryczałtu ewidencjonowanego.

Wstępnie wypełniony przez fiskusa PIT-37 nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenie

Jeżeli podatnik chce skorzystać z wstępnie wypełnionego przez administrację podatkową PIT-37 powinien wiedzieć, że jest to tylko propozycja rozliczenia przygotowana wyłącznie na podstawie informacji PIT-11, PIT-8C i PIT-R za 2014 r. Jeżeli podatnik osiągnął w 2014 roku dochody nie objęte tymi informacjami lub chce skorzystać z ulg – musi sam uzupełnić to zeznanie. Poza tym fiskusa nie obciążają skutki złożenia PFR z błędami przeniesionymi do zeznania z błędnych ww. informacji podatkowych (np. z błędnego PIT-11).

IFK poleca: Za pomocą PFR można przekazać 1% podatku

Od 16 marca podatnicy składający PIT-37 mogą rozliczyć się jeszcze łatwiej, pobierając wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) przygotowane przez administrację podatkową. Mechanizm wypełniania zeznania po pobraniu PFR nie różni się od wypełniania zeznania przez system e-Deklaracje. Obydwie formy rozliczenia podatkowego dają możliwość przekazania 1% na organizacje pożytku publicznego.

IFK poleca: Niecały miesiąc na rozliczenie PIT

Pozostał nie cały miesiąc na złożenie zeznania podatkowego. Można rozliczyć się przez internet, bądź złożyć zeznanie w wersji papierowej. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili.

Latarnicy podpowiedzą jak cyfrowo złożyć PIT-a

Dzięki współpracy nawiązanej pomiędzy Ministerstwem Finansów a Latarnikami Polski Cyfrowej, realizatorami projektu POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS, osoby z grupy wiekowej 50+ będą mogły uzyskać pomoc w składaniu deklaracji PIT przy użyciu systemu e-Deklaracje. Jeśli zechcą, przy okazji będą miały także okazję nabycia umiejętności realizacji innych e-usług administracji publicznej.

Rozliczenie najmu w rocznym zeznaniu PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Przedstawiamy kilka ciekawych kwestii z zakresu rozliczania najmu w rocznym zeznaniu PIT. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Darowizny w rozliczeniu rocznym PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Przedstawiamy kilka ciekawych zagadnień z zakresu rozliczania darowizn w rocznym zeznaniu podatkowym. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Rozlicz podatek za granicą i w Polsce – nie zapomnij o załączniku PIT/ZG

Osoby, które zarabiały za granicą, zobowiązane są dwukrotnie zadbać o rozliczenie podatku. Pierwszy raz dokonują tego za granicą – występując o zwrot nadpłaconych tam w ciągu roku zaliczek. Termin rozliczenia podatku z zagranicy oraz złożenie wymaganych dokumentów zależą w tym wypadku od przepisów kraju, w którym dane osoby zarabiały. Drugi raz obowiązek ten spełnić trzeba przed polskim fiskusem. Dopełnia się go, co do zasady, składając deklarację roczną PIT oraz załącznik PIT/ZG nie później niż 30 kwietnia.

IFK poleca: Dla kogo ulga rehabilitacyjna

Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, wobec którego orzeczono I albo II grupę inwalidzką, może korzystać z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Rozlicza się ją w ramach zeznania rocznego. Chociaż ulga ta jest pożądana społecznie i faktycznie potrzebna osobom chorym, to przez fiskusa jest oceniana bardzo rygorystycznie.

Ruszyła usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego dla PIT-37

Usługa wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filed tax Return) została udostępniona podatnikom 16 marca 2015 r. Z usługi mogą skorzystać podatnicy rozliczający się na deklaracji PIT-37. Ministerstwo Finansów poinformowało, że złożono już ponad 650 deklaracji PIT-37 z wykorzystaniem PFR.

Zrób zakupy i rozlicz PIT w galerii handlowej

W najbliższy weekend (13-15 marca 2015 roku) w galeriach handlowych w całej Polsce pracownicy urzędów skarbowych będą czekać na podatników PIT w największych galeriach handlowych. Pomogą wypełnić zeznanie podatkowe i od razu wysłać je elektronicznie bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego.

PIT- 11 można przekazać pracownikowi w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2015 r. pracodawcy zatrudniający więcej niż 5 pracowników, mają obowiązek przesyłania do właściwego urzędu skarbowego deklaracji i informacji podatkowych wyłącznie w formie elektronicznej. Przekazanie informacji PIT-11 pracownikom nadal może nastąpić w formie papierowej, jednak coraz częściej następuje z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. W tym przedmiocie nadal wydawane są interpretacje indywidualne, rozstrzygające wątpliwości podatników. Jedną z nich wydał niedawno Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Najczęstsze błędy w PIT-ach przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych

Okres kampanii rozliczania PIT-ów, to czas, kiedy niektórzy podatnicy PIT zostają wezwani do urzędów skarbowych. Główną przyczyną tych wezwań są błędy w formularzach PIT, których to błędów urzędnicy nie mają prawa sami usunąć. Takich błędów i zarazem „błahych" powodów wezwania podatników do urzędu jest sporo, a jedynym sposobem na ich wyeliminowanie jest uświadomienie sobie ich istnienia. W tym celu Izba Skarbowa w Białymstoku stworzyła zamieszczony poniżej informator o najczęściej popełnianych błędach przez przedsiębiorców rozliczających na zasadach ogólnych.

Limity dla OPP na reklamę finansowaną z 1 proc. podatku

Będą zmiany w zakresie wykorzystywania środków pozyskiwanych przez organizacje pożytku publicznego z 1 proc. podatku. Chodzi o środki, które OPP mogą przeznaczyć na reklamę. Zdaniem pomysłodawców zmian w ustawie o pożytku publicznym i o wolontariacie, wydatki na reklamę powinny być finansowane z innych źródeł niż 1 proc. odpisu podatkowego.

Pieniądze dla bezrobotnych na szkolenia i działalność gospodarczą bez PIT

Minister Finansów w drodze rozporządzenia zaniechał poboru podatku dochodowego od uzyskanych przez niektórych bezrobotnych w latach 2014-2015 świadczeń i środków przeznaczonych na szkolenia oraz podjęcie działalności gospodarczej. Zwolnienia podatkowe dla bezrobotnych odnośnie innych świadczeń wynikają wprost z ustawy o PIT. Natomiast zasiłek dla bezrobotnych trzeba wykazać w zeznaniu PIT-37.

Ulga rehabilitacyjna - wydatki na kolonie dzieci niepełnosprawnych

Wydatki na obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25 roku życia można odliczyć od przychodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Odliczenie składek ZUS w rocznym PIT

Od podstawy opodatkowania (dochodu) można odliczyć składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kwoty odliczeń należy wykazać w zeznaniu podatkowym PIT‑36, PIT‑36L, PIT‑37 lub w PIT-40 sporządzanym przez płatnika.

Ulga na dzieci na nowych zasadach

Z początkiem 2015 r. weszły w życie przepisy rozszerzające zasady przyznawania ulgi podatkowej na dzieci. Nastąpiło m.in. podwyższenie o 20% ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko. Przeczytaj, jak odliczyć ulgę na dzieci od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i otrzymać kwotę niewykorzystanej ulgi.

Kto dostanie 1% Twojego PIT za 2014 rok - aktualny wykaz OPP

Na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do 30 kwietnia ale warto już rozglądać się za organizacją pożytku publicznego, której możemy przekazać 1 procent z naszych podatków.

Rozlicz "podatek giełdowy" na PIT-38

Koniec roku kalendarzowego jest jednoznaczny z końcem roku podatkowego. To właśnie wtedy większość osób zaczyna myśleć o rocznym rozliczeniu się z urzędem skarbowym. Taki obowiązek dotyczy także inwestorów, którzy muszą złożyć deklarację PIT-38 o osiągniętych dochodach lub poniesionych stratach w związku z inwestycją oraz opłacić podatek giełdowy.

Pracodawca rozliczy twój PIT - złóż PIT-12 przed 10 stycznia

Ministerstwo Finansów przypomina, że jeżeli podatnik nie chce samodzielnie rozliczyć swoich rocznych dochodów to wystarczy, że przed 10 stycznia zgłosi to pracodawcy (oświadczenie PIT-12) i skorzysta z jego pomocy. Wtedy pracodawca będzie zobowiązany wypełnić i złożyć za pracownika PIT-40.

Czy bony i talony podarunkowe korzystają ze zwolnienia z PIT

Bony i talony, które często wybierane są przez pracodawców na podarunki przed świętami, nie podlegają zwolnieniu podatkowemu. Natomiast wolne od podatku dochodowego są świadczenia pieniężne (np. w postaci kart przedpłaconych) do wysokości 380 zł, sfinansowane w całości z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Buble i hity podatkowe 2014

Znane są już wyniki XI edycji rankingu przepisów podatkowych „BUBLE I HITY PODATKOWE 2014” organizowanego przez Stowarzyszenie Podatników w Polsce oraz redakcję miesięcznika „Doradca Podatkowy”.

Wyższe ulgi na dzieci dla rodzin wielodzietnych

Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy Ordynacja podatkowa przewiduje podniesienie o 20% ulgi na trzecie i każde następne dziecko w rodzinie. Ulga na trzecie dziecko ma wzrosnąć do 2.000,04 zł(obecnie jest 1668,12 zł), a ulga na każde kolejne dziecko - do 2.700 zł (obecnie 2224,08 zł).

Usługa PFR - nowe zasady składania formularzy PIT i CIT

Usługa wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych (pre-filled tax return – PFR) ruszy w marcu 2015 r. Do jej uruchomienia niezbędne są m.in. nowe regulacje w zakresie składania urzędom skarbowym wybranych formularzy PIT i CIT. Ustawa pozwalająca na natychmiastowe gromadzenie w systemach informatycznych administracji podatkowej danych niezbędnych do wprowadzenia PFR wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. i będzie mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r.

Jak złożyć PIT po 1 stycznia 2015 r.

Udostępnienie usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych, zmniejszenie liczby błędów popełnianych przez podatników oraz usprawnienie automatycznej wymiany informacji podatkowych to kluczowe elementy budowy elektronicznej administracji podatkowej. Kolejnym krokiem do wprowadzenia tych zmian jest ustawa z 26 września 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1563), która wchodzi w życie 1 stycznia 2015 r. i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2014 r.

Zmiany w uldze prorodzinnej - Senat nie wprowadził poprawek

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podwyższa ona o 20 proc. ulgi podatkowe na trzecie i kolejne dziecko już od rozliczenia dochodów uzyskanych w 2014 roku.

Zakup dwóch mieszkań także daje prawo do zwolnienia w PIT

Zakup dwóch mieszkań za pieniądze uzyskane ze sprzedaży jednej nieruchomości daje podatnikowi zwolnienie z podatku dochodowego. Ustawodawca bowiem nie zapisał w ustawie ograniczeń, dotyczących liczby nabywanych mieszkań, jak również nie nakazał natychmiastowego zasiedlenia nowego lokalu. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Ulga na dziecko w 2015 i 2016 roku

Nowelizacja ustawy o PIT, która obowiązuje od 2015 r., podwyższa wysokość ulgi na dzieci. Już w rozliczeniu za 2014 r. rodzice mogli odpisać o 332 zł więcej w przypadku trzeciego dziecka oraz o prawie 476 zł w przypadku czwartego i każdego kolejnego. W 2016 r. zasady odliczania tej ulgi nie ulegają zmianie.

Sejm uchwalił wyższą ulgę na trzecie i kolejne dziecko

Podwyższenie o 20 proc. ulg podatkowych na trzecie i kolejne dziecko oraz umożliwienie pełnego wykorzystania ulgi przez najmniej zarabiające rodziny - taki będzie skutek zmian w PIT uchwalonych w czwartek 23 października 2014 r. przez Sejm.

Zmiany w uldze na dzieci od 2015 r.

Podczas pierwszego czytania projektu budżetu na 2015 r., Minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że rząd musi zachęcać do posiadania dzieci. Narzędziem do tego mają być zmiany w uldze na dzieci, które będą obowiązywać już w 2015 r.

1% PIT to już ponad 500 milionów zł wsparcia dla organizacji charytatywnych

Rośnie pula pieniędzy przekazywanych przez podatników PIT na rzecz organizacji pożytku publicznego. W 2014 roku (w rozliczeniu PIT za 2013 roku) organizacje te otrzymały łącznie 506,6 mln zł (w 2013 r. otrzymały 482,2 mln zł, w 2012 r. ok. 459,4 mln zł). Jednak tylko 56% wszystkich podatników wykazujących w zeznaniach należny podatek złożyło w zeznaniach za 2013 r. wnioski o przekazanie 1% należnego podatku na rzecz opp.

W 2015 r. płatnicy wyślą deklaracje podatkowe elektronicznie

Ministerstwo Finansów zaproponowało w swoim projekcie nowe obowiązki w zakresie składania deklaracji PIT-11, PIT-8C, PIT-R i PIT-40. Zgodnie z treścią nowych przepisów, każdy płatnik, który ma obowiązek sporządzania informacji bądź rocznego obliczenia podatku dla więcej niż pięciu podatników, będących osobami fizycznymi, będzie mógł to zrobić wyłącznie przez Internet.

Nowelizacja ustaw o CIT i PIT podpisana przez Prezydenta

Nowe przepisy mają ukrócić wyprowadzanie przez firmy zysków do rajów podatkowych. Przewidują m.in., że dochody zagranicznych spółek-córek będą obłożone 19-proc. podatkiem.

Ulgi w PIT 2014 - oszczędzanie na IKZE

Dobrym, zwłaszcza w dłuższej perspektywie, sposobem na optymalizację podatkową, jest oszczędzanie na dodatkową emeryturę w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Każdy, kto do końca grudnia wpłaci na IKZE dokładnie 4495,20 zł, skorzysta z ulgi w podatku dochodowym w wysokości od 800 do nawet 1400 zł.

Ulga na dzieci w rozliczeniu rocznym PIT za 2014 r.

Przy składaniu rocznych deklaracji podatkowych PIT za rok 2014 będą obowiązywać nowe zasady rozliczania ulgi na dzieci. Odpis w rodzinach wychowujących troje dzieci wzrośnie z 3 892,2 zł do 4 226,12 zł, a tam, gdzie dzieci jest czworo – z 6 116,28 zł do 6 926,12 zł.

Nowe zasady ulgi na dziecko od 2014 roku

Już od rozliczenia dochodów roku 2014 mają obowiązywać nowe, zapowiedziane przez premiera Tuska zasady odliczania ulgi na dziecko. Najbiedniejsi, którym często nie starczało podatku, by w pełni skorzystać z ulgi dostaną od fiskusa kwotę, której nie mogli odliczyć. Eksperci szacują, że sześcioosobowa rodzina może zyskać na tych zmianach ok. 3800 zł. Mniejsze ale również zauważalne korzyści odniosą rodziny z trójką dzieci. Zyski będą tym większe, im więcej dzieci w rodzinie oraz im niższe dochody.

Ulga na dziecko – zmiany 2014/2015

Już od 2014 roku rząd dopłaci tym rodzicom, którzy mają za mały PIT, by w pełni skorzystać z ulgi prorodzinnej. Ponadto wysokość ulgi na trzecie i kolejne dziecko ma wzrosnąć o 20%.

Przychody sportowców mogą być objęte liniową stawką PIT

Przychody z tytułu uprawiania sportu, a także przychody sędziów sportowych, artystów i naukowców można rozliczać w ramach działalności gospodarczej i opodatkować 19-proc. stawką PIT.

REKLAMA