reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga na dziecko – zmiany 2014/2015

Ulga na dziecko – zmiany 2014/2015

Już od 2014 roku rząd dopłaci tym rodzicom, którzy mają za mały PIT, by w pełni skorzystać z ulgi prorodzinnej. Ponadto wysokość ulgi na trzecie i kolejne dziecko ma wzrosnąć o 20%.

Ulga na dziecko (prorodzinna) 2014 / 2015

Na posiedzeniu Sejmu w dniu 27 sierpnia 2014 r. Donald Tusk zapowiedział wprowadzenie ułatwień dla rodzin. Już od rozliczenia za 2014 rok rodzice mają mieć możliwość pełnego wykorzystania ulg na dzieci.

Przedstawiając w Sejmie priorytety rządu na resztę kadencji premier przypomniał, że ulgi na dzieci są odpisywane od podatku od dochodów osobistych. Niestety, większość rodzin ze względu na niski PIT nie jest w stanie ich w pełni wykorzystać. Teraz ma się to zmienić. Ci, którzy nie płacą tak wysokiego PIT-u, by móc sobie odliczyć ulgę od podatku, dostaną brakujące pieniądze w postaci zwrotu - państwo zapłaci brakującą kwotę. Jak zaznaczył premier, na tych zmianach skorzysta około 1 200 000 rodzin.

"Bardzo chcielibyśmy, aby polska rodzina miała większe możliwości finansowe z tego tytułu, że posiada dzieci. Dlatego już od tego roku podatkowego zaproponujemy przede wszystkim umożliwienie każdej polskiej rodzinie, która posiada dzieci, pełne wykorzystanie ulg na dzieci" – zapowiedział w trakcie swojego przemówienia premier.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014/2015

Przykładowo,  rodzina z trójką dzieci, w której ociec zarabia 1,7 tys. zł (matka zajmuje się potomstwem): przy wspólnym rozliczeniu za 2014 r. zamiast 430 zł odliczenia od podatku uzyska 4,2 tys. zł zwrotu.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Donald Tusk zaproponował również zwiększenie ulgi prorodzinnej w PIT dla rodzin wielodzietnych.

Ulgi na 3 i kolejne dziecko zostaną zwiększone o 20 proc. Ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1668 zł do 2000 zł. Na czwarte i kolejne dziecko wzrośnie z 2224 zł do 2700 zł.

Waloryzacja emerytur 2015

Donald Tusk zapowiedział też m.in., że zwiększeniu ulegnie globalna kwota przeznaczona na waloryzację rent i emerytur. Zmiany obejmą emerytów, których świadczenie nie przekracza 3300 zł i wynika z nich, że minimalny wzrost świadczenia w 2015 r. wyniesie 36 zł.

Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Źródło: IAR, KPRM

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama