Buble i hity podatkowe 2014
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Ranking prowadzony jest co roku nieprzerwanie od 2004 roku. Kryterium wyróżnienia dla HITU jest zazwyczaj korzyść dla podatnika lub przedsiębiorcy płynąca z zastosowania danego rozwiązania lub jego pozytywny wpływ na prowadzenie działalności i na życie podatnika, dla BUBLA zaś – perspektywa ich utrudnienia wskutek absurdalności lub niejasności wprowadzonego rozwiązania legislacyjnego.
BUBEL podatkowy
Wydłużenie okresu obowiązywania podwyższonych stawek podatku VAT do końca 2016 r. (powinny obowiązywać do końca 2013 r.)
Podwyżka stawek podatku VAT z 22% do 23% oraz z 7% do 8%, która nastąpiła z początkiem 2011 r., zgodnie z przyjętymi wówczas założeniami, miała obowiązywać tylko do 2013 r. Jednakże w 2013 r. przyjęto zmiany w ustawie o VAT, zgodnie z którymi podwyższone stawki będą obowiązywać przez kolejne 3 lata. Powrót do niższych stawek możliwy będzie zatem najwcześniej dopiero w roku 2017.
Podstawa prawna:
Ustawa z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2013.1608)
Kolejne BUBLE to:
Opodatkowanie spółek komandytowo-akcyjnych podatkiem CIT
Od stycznia 2014 r. weszły w życie zmiany likwidujące przywileje podatkowe dla spółek komandytowo-akcyjnych (SKA). Dotychczas firmy działające w tej formie prawnej nie musiały płacić podatku dochodowego (płacili go tylko wspólnicy spółki). Wskutek zmian podatek pobierany jest i od spółki, i od wspólników.
Podstawa prawna:
Ustawa z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym (Dz.U.2013.1387)
Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015
Zmiany w zakresie zwrotu VAT związanych z budownictwem mieszkaniowym (VZM) – (dla większości podatników likwidacja możliwości uzyskania tych zwrotów)
Z początkiem 2014 r. przestały obowiązywać dotychczasowe zasady zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Na mocy przepisów przejściowych można jeszcze jedynie składać przez okres kolejnych 5 lat podatkowych wnioski dotyczące wydatków poniesionych do 31 grudnia 2013 r. Natomiast nowe zasady zwrotu bardzo znacząco ograniczają możliwość ubiegania się o zwrot zapłaconego podatku.
Podstawa prawna:
Ustawa z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz.U.2013.1304)
HIT podatkowy
Już od 2014 r. ulga prorodzinna w wyższym wymiarze – budżet dopłaci tym, którzy nie mogą jej zrealizować
Wprowadzone w 2014 roku zmiany w uldze prorodzinnej spowodowały nie tylko podwyższenie wartości ulgi podatkowej na trzecie, czwarte i każde kolejne dziecko. Od rozliczenia za 2014 r. możliwy jest także zwrot w gotówce lub na rachunek bankowy niewykorzystanej ulgi, której podatnik nie zdołał odliczyć ze względu na niskie wynagrodzenie (w takim przypadku musi wypełnić nowy druk PIT/UZ).
Podstawa prawna:
Ustawa z 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2014.1644)
Wyższe ulgi na dzieci od 2015 r.
Kolejne HITY to:
Udział w spotkaniach integracyjnych nie stanowi przychodu dla pracownika
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że „inne nieodpłatne świadczenia” należy rozumieć wyłącznie jako otrzymane przez pracownika przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości. Dla opodatkowania istotne jest czy pracownik odniósł korzyść majątkową (otrzymał świadczenie/zaoszczędził wydatki), a w przypadku udziału, nawet dobrowolnego, w imprezie integracyjnej organizowanej przez pracodawcę nie można przyjąć, że pracownik poniósłby ten koszt, gdyby nie sfinansował go pracodawca.
Podstawa prawna:
wyrok Trybunału Konstytucyjnego nr K 7/13 z 8 lipca 2014 r. (Dz.U.2014.947)
Odliczenie podatku VAT w 100% dla samochodów osobowych używanych wyłącznie do działalności gospodarczej
Samochody firmowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, gdy podatnik określi (np. w tzw. zasadach używania) sposób wykorzystywania tych pojazdów, wykluczając ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, i będzie to potwierdzała prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu, albo gdy konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do takich celów jest nieistotne.
Podstawa prawna:
Ustawa z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2014.312)
Źródło: Stowarzyszenie Podatników w Polsce i miesięcznik „Doradca Podatkowy”
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat