Trudno odliczyć cały VAT od samochodów służbowych
REKLAMA
REKLAMA
Komentowana interpretacja dotyczy jednego z wciąż gorących podatkowych tematów, a mianowicie odliczenia VAT od samochodów osobowych używanych do celów służbowych i prywatnych.
REKLAMA
We wniosku o interpretację podatnik wnosił o potwierdzenie, że ma prawo do odliczenia 100% VAT z faktur dotyczących napraw i konserwacji samochodów używanych do celów zarówno służbowych, jak i prywatnych, w przypadku, gdy pracownik użytkujący samochód dokonuje zapłaty za jego prywatne użytkowanie. Podatnik wyjaśniał, że ma z pracownikami podpisaną umowę o odpowiedzialności za powierzone mienie oraz że kwota, jaką obciąża danego pracownika jest wyliczona według stawek rynkowych.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów (interpretacja z 23 września 2014 r. - sygn. IPTPP4/443-447/14-4/MK), nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Stwierdził, że fakt dokonywania zapłaty za prywatne użytkowanie samochodu nie potwierdza, że samochód ten jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej.
Samochód w firmie 2015 – multipakiet
REKLAMA
Jest to jedna z wielu interpretacji, w której organy odmawiają prawa do 100% odliczenia VAT od samochodów służbowych do celów mieszanych, gdzie pracownik płaci za prywatne używanie samochodu. Organy co prawda nie kwestionują, że udostępnienie samochodu za opłatą stanowi wykorzystanie samochodu do działalności gospodarczej, ale wskazują, że - aby móc skorzystać z pełnego odliczenia VAT - podatnik musi wyeliminować możliwość użytku pojazdu do celów prywatnych.
Dyrektorzy Izby Skarbowych w wydawanych interpretacjach wskazują, że podatnik powinien w tym celu wprowadzić odpowiednie regulaminy, zarządzenia oraz podjąć „dodatkowe działania zabezpieczające ich wykonanie“. Zasady używania samochodów powinny obiektywnie potwierdzać, że nie ma nawet potencjalnej możliwości użytku pojazdu do celów prywatnych.
Zdaniem organów okolicznościami obiektywnie potwierdzającymi brak możliwości użytku prywatnego może być nadzór nad używaniem samochodu w trakcie wykonywania obowiązków służbowych przykładowo za pomocą GPS. Jednak, jak wynika z innych interpretacji, również GPS wraz z regulaminami wewnętrznymi, stałą kontrolą prowadzonej ewidencji oraz rzeczywistego przebiegu pojazdu nie powoduje, że brak jest możliwości użycia samochodów do celów prywatnych w czasie wykorzystywania ich do wykonywania obowiązków służbowych. Co więcej, organy twierdzą, że wykorzystanie samochodów do realizacji obowiązków służbowych i jednoczesne ich wynajęcie pracownikowi powoduje, że tak naprawdę nie można stworzyć jasnych i przejrzystych zasad, z których wynikałby brak możliwości użycia samochodów do celów prywatnych również w trakcie dnia pracy.
Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Nasuwa się więc smutny wniosek, że w praktyce trzeba będzie pogodzić się z 50% odliczeniem VAT. Dla tych, co nie poddają się tak łatwo być może rozwiązaniem byłoby całkowite oddanie samochodu w odpłatne używanie pracownikowi. Kwestią do rozważenia jest, czy takie działanie byłoby akceptowalne biznesowo, w tym również z punktu widzenia kwoty, jaką pracownik byłby obciążany.
Aleksandra Pacowska-Brudło, Doradca podatkowy
Starszy Menedżer w Deloitte Doradztwo Podatkowe
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat