reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT od wydatków na paliwo do samochodu ciężarowego używanego do celów „mieszanych”

Odliczenie VAT od wydatków na paliwo do samochodu ciężarowego używanego do celów „mieszanych”

Czy w związku z nowelizacją ustawy o VAT od 1 kwietnia 2014 r. mam prawo do odliczenia 50% VAT od paliwa do samochodu wykorzystywanego do celów „mieszanych”? W dowodzie rejestracyjnym tego pojazdu mam wpisane następujące dane: samochód ciężarowy, podrodzaj: VAN, dwa rzędy siedzeń, dopuszczalna ładowność: 675 kg, liczba miejsc: 5, brak badania technicznego, auto z 2010 r.

Tak, w przypadku opisanego przez Pana samochodu ciężarowego wykorzystywanego w działalności w sposób „mieszany” (tj. zarówno w celach biznesowych, jak i prywatnych) przysługuje Panu prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego od wydatków na paliwo. Prawo do odliczenia VAT naliczonego w wysokości 50% wynika w tym przypadku z art. 86a ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT. Opisany samochód nie ma konstrukcji technicznej, która uprawniałaby do dokonywania pełnych odliczeń VAT od wydatków na paliwo (por. art. 86a ust. 9 w zw. ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT). W stosunku do tego rodzaju samochodu nie obowiązuje również zakaz odliczania VAT naliczonego od paliwa sformułowany w art. 9 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r. W konsekwencji do odliczania VAT naliczonego od wydatków na paliwo do tego pojazdu ma zastosowanie ogólna zasada wyrażona w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

Polecamy: 500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF - PDF


Wyjaśnienia MF

W nowych przepisach zdefiniowany został zamknięty katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, z tytułu których odliczenie podatku naliczonego może podlegać ograniczeniom.

Są to następujące wydatki:

(…) – wydatki z tytułu nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów.

(…) Zgodnie z nowymi regulacjami podatnikowi przysługiwać będzie ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do użytku „mieszanego”.

Czy od kosztów przesyłki części samochodowych należy odliczyć 50% VAT naliczonego


PODSTAWA PRAWNA:

- art. 86a ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF - PDF


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama