REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia
Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów podpisał 4 listopada 2014 r. nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (fiskalnych). Rozporządzenie to będzie obowiązywać w latach 2015 – 2016. W porównaniu do obecnego stanu prawnego mniejsza liczba podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnień z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Nie będą mogli z tych zwolnień skorzystać np. mechanicy samochodowi, lekarze, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki i osoby świadczące usługi gastronomiczne.

500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Autopromocja

Od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2014 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących Dz. U. z 11 grudnia 2012 r., poz. 1382.

Gdyby przed 2015 rokiem Minister nie wydał nowego rozporządzenia w tym zakresie, to z polskiego systemu prawnego zniknęłyby wszystkie zwolnienia przewidziane w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu. Dlatego Minister Finansów wydał 4 listopada 2014 r. nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, który aktualnie przechodzi fazę konsultacji, uzgodnień i opiniowania. Należy się spodziewać podpisania i wydania tego rozporządzenia do końca listopada 2014 r. (najprawdopodobniej bez większych zmian w porównaniu do omawianego projektu).

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych – zmiany od 2015 roku

Minister Finansów w uzasadnieniu projektu nowego rozporządzenia przypomniał, że docelowo zniknąć mają wszystkie zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych przy prowadzeniu ewidencji sprzedaży realizowanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Proces ten postępuje jednak stopniowo i także nowe rozporządzenie jedynie zawęzi zakres zwolnień.

Biuletyn VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czynności zwolnione z obowiązku stosowania kas fiskalnych od 2015 roku

W § 2 nowego rozporządzenia znalazło się, tak jak dotychczas zwolnienie z obowiązku stosowania kas rejestrujących dla czynności wymienionych w załączniku.

W porównaniu do obowiązującego do końca 2014 r. rozporządzenia z załącznika do rozporządzenia znikły następujące czynności (czyli podatnicy dokonujący tych czynności będą musieli stosować kasy fiskalne):

1. Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, o ile łącznie są spełnione następujące warunki:

1) każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której są zawarte dane identyfikujące odbiorcę;

2) liczba świadczonych usług, o których mowa w pkt 1, w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20

(dotychczasowa pozycja nr 34 załącznika).

Zobacz wideoszkolenie: Zmiany w VAT w 2015 r.

Zdaniem Ministra Finansów w tym zakresie wystarczy zwolnienie z tytułu limit obrotów (20 tys. zł - § 3 rozporządzenia), a ponadto zwolnienie to sprzyjało ukrywaniu rzeczywistych obrotów z działalności.

2. Sprzedaż biletów i rezerwacja miejsc przy przewozach rozkładowych pasażerskich, pod warunkiem że zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła (dotychczasowa pozycja nr 43 załącznika).

Zdaniem MF zwolnienie to jest niepotrzebne, bo świadczący te usługi mogą skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli zapłaty za wykonaną czynność dokonano w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła (pozycja nr 36 załącznika do nowego projektowanego rozporządzenia – dotychczasowa pozycja nr 37).

Monitor Księgowego – prenumerata

Nowe rozporządzenie przewiduje też zwolnienie dla nowej kategorii czynności. W pozycji nr 49 załącznika znalazło się zwolnienie dla czynności dostawy towarów i świadczenia usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, pod warunkiem wystawienia faktury.

Zaliczki rejestrowane kasą fiskalną – zmiany od 2015 roku

Zwolnienia podmiotowe i przedmiotowo-podmiotowe

W § 3 nowego rozporządzenia znalazł się, tak jak dotychczas katalog zwolnień podmiotowych i przedmiotowo-podmiotowych z obowiązku stosowania kas rejestrujących.

Pozostaje zwolnienie dla podatników, których obrót (sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych) nie przekroczył w poprzednim roku kwoty 20 tys. zł. Limit ten dotyczy proporcjonalnie również podatników, którzy rozpoczną działalność w trakcie roku 2015, czy 2016.

W kontekście tego zwolnienia z obrotu, o którym mowa w § 3 nowego rozporządzenia wyłączony ma zostać obrót (zrealizowany lub przewidywany) nieruchomościami, środkami trwałymi i wartościami niematerialnymi i prawnymi. To ważna zmiana, bo sprzedaż nieruchomości, czy droższego środka trwałego w obecnym stanie prawnym z reguły wyczerpuje cały limit obrotu uprawniający do zwolnienia.

Utrzymane będą też zwolnienia dla podatników, u których udział wartości obrotu z tytułu czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, wymienionych w części I załącznika do rozporządzenia, w całkowitym obrocie podatnika realizowanym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jest większy niż 80%. Dotyczy to także podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku 2015, czy 2016.

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czynności do których nie mają zastosowania żadne zwolnienia (z § 2 i § 3 rozporządzenia) z obowiązku stosowania kas rejestrujących

W § 4 nowego rozporządzenia znalazł się katalog czynności, do których nie mają zastosowania zwolnienia z § 2 i § 3 rozporządzenia. Wykonanie tych czynności zawsze rodzi obowiązek ich zaewidencjonowania na kasie rejestrującej - o ile oczywiście jest to sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

W zakresie dostaw pozostawiono niemal bez zmian katalog z § 4  ust. 1 pkt 1 lit. a-n dotychczas obowiązującego rozporządzenia. Z tym, że wyłączeniem ze zwolnień objęto także dostawę niezapisanych nośników danych (dotąd w lit. l były wymienione tylko zapisane). Dodano także do katalogu dostawę perfum i wód toaletowych, z wyjątkiem towarów, dostarczanych na pokładach samolotów.

Polecamy: Biuletyn VAT


Ponadto do katalogu czynności, do których nie mają zastosowania zwolnienia z § 2 i § 3 rozporządzenia dodano następujące nowe usługi:

- usługi naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),

- usługi w zakresie wymiany opon i kół,

- usługi w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,

- usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

- usługi prawne, w tym w zakresie doradztwa podatkowego, z wyjątkiem usług notariuszy w zakresie objętym wpisem do repertorium A i P,

- usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne,

- usługi gastronomiczne, z wyjątkiem usług świadczonych na pokładach samolotów oraz w sposób określony w pozycji 43 załącznika do rozporządzenia (stołówki w placówkach oświatowych).

Aktywne druki i formularze

Świadczenie ww. usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych od 2015 roku powinno być zawsze ewidencjonowane kasą fiskalną - bez względu na obrót. Dla tych usługodawców przewidziano jednak okres dostosowawczy (na zainstalowanie kasy fiskalnej). Podatnicy realizujący obrót z ww. czynności (jeżeli aktualnie w 2014 r. korzystają ze zwolnienia z tytułu wysokości obrotów mniejszej niż 20 tys. zł), będą zobowiązani rozpocząć stosowanie kas fiskalnych dopiero od 1 marca 2015 r.- o ile w roku 2015 będą kontynuować działalność. Jeśli rozpoczną wykonywanie tych czynności w 2015 r., będą musieli wprowadzić kasy po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w których rozpoczęli wykonywanie tych czynności.

Podobnie przedsiębiorcy, którzy zaczynają działalność gospodarczą w wymienionych obszarach, będą mogli realizować obowiązek stosowania kas fiskalnych stopniowo, to znaczy po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu rozpoczęcia działalności.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących na lata 2015 - 2016

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA